Notos Edebiyat ve İntiharla Çıktı

Notos Edebiyat ve İntiharla Çıktı

 

 Notos, edebiyatta intiharı ele aldı. 

 

 

Hakan Günday:
Nedeni ne olursa olsun, yazarak düşünenlerin intiharlarında bir ortak nokta varsa, o da hayatlarına, kurdukları herhangi bir cümle gibi son vermeleri olabilir. Bitmesi gerektiği için. Yeterli olduğu için. Ya da anlatacak bir şeyleri kalmadığı için…

Faruk Duman:
Edebiyat tarihi intihar eden yazarlarla dolu. Kuşkusuz bu intiharların hepsi “Zweig’ın intiharı” kavramının kalıcı etkisini yaratmıyor. İntihar konulu romanlar da genellikle olgunun nedenlerini araştırmaya koyuluyor.

Ali Ünal:
İki ucu keskin bir zaman bıçağı olsa da, huzursuzluğunu ve varoluş sıkıntılarını daha da artırsa da, var olmayanı yaratmak gibi bir dikeni içinde barındıran yazarın ve şairin, bu anlamsızlıktan çıkıp belki farkında olarak belki olmayarak zamanın derinliğini kavramaya çalışmasını (elbette başaramamasını) akut çaresizliğinin sonucu olarak görüyorum.

 

Burcu Alkan:
Edebiyatta intihar tezahürleri incelendiğinde, yüzeyde farklı nedenler ön plana çıksa da meselenin dönüp dolaşıp öncelikli varoluş tanımlamasına, değerler dünyası ile toplumsal gerçekliğin çatışmasına, karakterin çıkış noktası ya da nefes alma alanı bulamamasına dayandığı görülmektedir.

 

Tuğba Doğan:
Bugün diyebilmenin yalnızca kendini öldürmek isteyenlere ait bir hak olduğu fikri kadar adaletli çok az fikir duymuşuzdur. Peki bu hakkı teslim ederken yine de ölümü nasıl anlamalı?

 

 

 

Not: Edebiyatta intihar konusunu ilk kez Adem Yılmaz “Edebiyat ve İntihar” adlı kitabında işlemişti. O zamanlar facebook ya da twitter olmadığı için gerekli şöhreti elde edememişti.

 

 

İzdiham

 

 

 

 

      İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın