Muammer Karadaş, Bütün Zamanların Yabancısı

Muammer Karadaş’ın Bütün Zamanların Yabancısı adlı kitabı yeniyazı’dan çıktı.

Bütün Zamanların Yabancısı çoktandır beklenen bir kitap. Epeydir köşesinde durup demlenen şiirlerden oluşuyor. Daha önce Aşkta Sakınmak Olmaz ve Bir Tetik Boşluğunda adlı şiir kitaplarıyla bilinen Muammer Karadaş, sakin ve uzun bir sessizliğin ardından yeni kitabıyla çıkıp geldi! Ve ilk iki kitabıyla okuruna tarif ettiği o ‘yokülke’yi şimdi bir harita aracılığıyla gösteriyor.

Muammer Karadaş her bir şiiriyle birer uçurum vaat ediyor okuruna: Gidip onun kenarında eğleşsin, düşmenin de keyfine varsın diye. Şüpheyle, nihilizmle, kendini yok etmeyle ve yaşama isteğiyle kendi yokülke’sinde daha rahat gezinebilmek ve kaybolabilmek için bir rehber-kitap.

Muammer Karadaş; 13 Aralık 1960’ta Kastamonu’da doğdu. İlköğretimi burada, liseyi Ankara’da bitirdi. Bir yıl kadastro teknisyenliği yaptı. Sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okudu. Halen öğretmenlik yapıyor. İlk şiiri 1983’te Yarın dergisinde yayımlandı. Aşkta Sakınmak Olmaz (Cem Yayınevi, 1988) ve Bir Tetik Boşluğunda (Öteki Yayınevi, 1998) adlı iki şiir kitabı yayımlandı.

BEN ÇOĞUL

“Ben bu adanın tek sahibiyim,
ara sıra uğrayanlar yok değil.
Mutlak karanfil uygarlığım geçmişe de
geleceğe de ayarlı değil.
Elimdedir kirlenmiş sicilimi temizlemek
Cengiz Han veya Yavuz Selim olarak.
İstersem uymam verdiğim buyruklara
uymamak elde değil.
Uyur uyanık şiirle döktürürüm,
tek okuru ben.
En büyük tiyatro oyuncusuyum,
tek izleyicisi ben.
Ne acımasız bir sevgilim var bilseniz: ben.
Tek tanrıyım ben, tek kulu ben.
Bağırır bağırırım da çığlıklarım içime dolar, duymaz ben.
Zaman dışı bu adanın tek sakiniyim ben,
Yıkılası bu uygarlığın en yiğit devrimcisi ben.
Ben çoğul.”

 

 

 

 

 

İzdiham

 

 

 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: