Muammer Karadaş, Bütün Zamanların Yabancısı

Muammer Karadaş’ın Bütün Zamanların Yabancısı adlı kitabı yeniyazı’dan çıktı.

Bütün Zamanların Yabancısı çoktandır beklenen bir kitap. Epeydir köşesinde durup demlenen şiirlerden oluşuyor. Daha önce Aşkta Sakınmak Olmaz ve Bir Tetik Boşluğunda adlı şiir kitaplarıyla bilinen Muammer Karadaş, sakin ve uzun bir sessizliğin ardından yeni kitabıyla çıkıp geldi! Ve ilk iki kitabıyla okuruna tarif ettiği o ‘yokülke’yi şimdi bir harita aracılığıyla gösteriyor.

Muammer Karadaş her bir şiiriyle birer uçurum vaat ediyor okuruna: Gidip onun kenarında eğleşsin, düşmenin de keyfine varsın diye. Şüpheyle, nihilizmle, kendini yok etmeyle ve yaşama isteğiyle kendi yokülke’sinde daha rahat gezinebilmek ve kaybolabilmek için bir rehber-kitap.

Muammer Karadaş; 13 Aralık 1960’ta Kastamonu’da doğdu. İlköğretimi burada, liseyi Ankara’da bitirdi. Bir yıl kadastro teknisyenliği yaptı. Sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okudu. Halen öğretmenlik yapıyor. İlk şiiri 1983’te Yarın dergisinde yayımlandı. Aşkta Sakınmak Olmaz (Cem Yayınevi, 1988) ve Bir Tetik Boşluğunda (Öteki Yayınevi, 1998) adlı iki şiir kitabı yayımlandı.

BEN ÇOĞUL

“Ben bu adanın tek sahibiyim,
ara sıra uğrayanlar yok değil.
Mutlak karanfil uygarlığım geçmişe de
geleceğe de ayarlı değil.
Elimdedir kirlenmiş sicilimi temizlemek
Cengiz Han veya Yavuz Selim olarak.
İstersem uymam verdiğim buyruklara
uymamak elde değil.
Uyur uyanık şiirle döktürürüm,
tek okuru ben.
En büyük tiyatro oyuncusuyum,
tek izleyicisi ben.
Ne acımasız bir sevgilim var bilseniz: ben.
Tek tanrıyım ben, tek kulu ben.
Bağırır bağırırım da çığlıklarım içime dolar, duymaz ben.
Zaman dışı bu adanın tek sakiniyim ben,
Yıkılası bu uygarlığın en yiğit devrimcisi ben.
Ben çoğul.”

 

 

 

 

 

İzdiham

 

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: