Miftah Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!

Miftah Dergisi’nin 2018-Ocak tarihli 5. sayısı raflardaki yerini aldı.

Kalemi sancak görüp yerde bırakmamayı görev edinen gençlerin çıkardığı Miftah, kapağına arkadaşlığın bir kol mesafesinde olduğunu hatırlatmak istemiş. Cengizhan Konuş’un fotoğrafı Ahmet Murat’ın mısrasıyla kapakta kendine yer bulmuş: “Omzumda güzel ağırlık, bir arkadaşın eli”.

Arka kapak; Nuri Pakdil’in “Bir şiir sandığını” dediği Şair İlhami Çiçek’e ayrılmış. Ve şairin Göğekin’inden bir çift mısra: “yürümenin dışında bütün eylemlerin adı / kaçış kaçış kaçıştır”.

Dergi her sayıda devam ettirdiği poster hediyesine de devam ediyor. Bu sayıda çeşitli oyunlarla Kerkük’ü aslından koparmak isteyenlere cevap verilmiş. Kerkük Kalesi, Kerkük Türküsü ile postere taşınmış: “Bizi uzak görmeyin / Kerkük’tedi gevlimiz”

Orta sayfada iki baş ucu kitabına eserlerde.n satırlarla yer verilmiş: Aliya İzzetbegovic’in İslam Deklarasyonu ve Sezai Karakoç’un Ruhun Dirilişi.

Muhammed Es’ad İşlek, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mimarlık Öğretim Görevlisi Enes Aluc ile son zamanların tartışılan konusu mimari üzerine bir röportaj gerçekleştirmiş. Röportajdan bir kesit: “Mimari kabul edilenin aksine bir başlangıç değil sonuçtur. Mimariyi oluşturan zihnin derinliği veya sığlığına göre şekillenir.”

Dergi;

Derda Sanalmış’ın “Hu” hat çalışmasıyla başlıyor, Sema Tursun çizim-denemesiyle, Ayşe Hümeyra Otalı, Mehmet Ali Yafez, Mehmet Fatih Öz, Muhammed Said Çimen, Sedef Yıldız, Sevdenur Karahan, Ümit Çiçekli şiirleriyle, Merve Akmaz, Merve Ataş, Muhammed Es’ad İşlek hikâyeleriyle, Egemen Doğan, Mehmet Ali Yafez, Lütfiye Öztürk, Sema Tursun, Servan Altıkanat, Sümeyra Durak denemeleriyle dergiye omzunda güzel ağırlıklarıyla yer almışlar.

Dergi aynı zamanda miftahdergi.com internet sitesinden günlük eserlerini aylık periyotlar halinde ve çeşitli kültür haberlerini yayımlamakta.

İritbat: twitter.com/miftahdergisi

İZDİHAM

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın