Michel Foucault, Kanton Yargıcının Raporu

3 Haziran 1835, öğleden sonra saat bir’de,

Bize, Fronçois-Edouard Boudin, Aunay Kanton Yargıcı, yanımızda Louis-Léandre Langliney, katibimiz de bulunduğu halde,

Aunay komün başkanı tarafından, adı geçen Aunay komünü, Fauchterie köyünde, mal sahibi ve çiftçi, bize dendiği üzere sabahtan beri evde olmayan malum Pierre-Margrin Rivière’in ikametgâhında korkunç bir cinayet işlediği bildirildi, beraberimizde kanun gereğince usulüne uygun olarak çağırılı Aunay komün başkanı, ve ikisi de Aunay’da ikamet etmekte olan Messrs. Morin, doktor ve Cordier, yerel sağlık görevlisi de olduğu halde vakit geçirmeksizin adı geçen konuta gittik.

Kuzeyde Aunay’dan Saint-Vignal’e giden bir mahalli bir yolla çevrelenen, güneyde kapı gibi açılan bir pencere ve bir kapıyla ve kuzey yönünde de camlı bir kapıyla aydınlanan bir evin geniş bir oda olarak kullanılan zemin katına girmemiz üzerine yerde yatan üç ceset bulduk, bunlar (1) kırk yaşlarında, öldürüldüğünde hâlâ üzerindeki lapayı pişirmekle meşgulmüş gibi göründüğü ocağa sırtı dönük yatan bir kadın. Kadının üzerinde hergünkü sıradan elbiseler var ve saçları karışık; boyun ve kafatasının arkası derinden kesilmiş ve “palalanmış”; (2) üzerinde mavi bir ceket, pantolon, çorap ve ayakkabılar olan, kafası arkadan oldukça derinden ayrılmış olarak yerde yüzükoyun yatan yedi-sekiz yaşlarında küçük bir oğlan çocuğu; (3) üzerinde pamuklu basma bir elbise, çorap olan, ayağında ayakkabı veya tahta terlik olmayan, ayakları bahçeye açılan kapının eşiğinde güneye doğru sırtüstü yatmakta olan, dantel makaraları kucağında, pamuklu kepi ve cinayet sırasında koparılmış gibi göürnen bir avuç saçı ayaklarının dibinde duran bir kız; yüzün ve boynun sağ tarafı çok derinden “palalanmış”. Tahta terliklerinin hâlâ orada duran sandalyenin ayakları dibinde olmasından, talihsiz genç şahsın düştüğü yerin karşı tarafındaki camlı kapının yanında dantel işlediği anlaşılıyor.

Bu üçlü cinayetin kesici kenarı olan bir aletle işlendiği anlaşılıyor.

Kurbanların isimleri: birinci, Victorie Brion, Pierre-Margin Rivière’in karısı; ikinci, Jules Rivière; üçüncü, Victoire Rivière; son ikisi ilk adı geçenin çocukları. Dolaşan söylentiler, Pierre Rivière adlı şahsı, öldürülen kişilerin oğlu ve kardeşi, bu suçun faili olarak suçladığından zanlının ona suç yüklendikten hemen sonra kaçtığını tesbit etmemiz üzerine, olaydan, Le Mesnil Auzouf jandarma karakol çavuşunu haberdar ettik ve bu subaydan şahsın aranmasını ve eğer mümkünse tutuklanmasını rica ettik.

Annenin hamile olduğunu herkesin bildiği olgusuna dikkati çekerek Messrs. Morin ve Cordier’den ölüm sebeplerini araştırmak ve belgelemek için gerekli adıların atılmasını rica ettik, bu ricamıza, bu gibi durumlarda gerekli olduğu üzere, usûlüne uygun olarak yemin ettikten sonra uydular.

Tıp görevlileri bu incelemeyi bizim önümüzde tamamladılar ve raporlarını şahsımıza verdiler, biz de imzalayıp, kanton mahkemesi mührüyle mühürledikten sonra, raporu bu belgelere iliştirdik.

Michel Foucault
İzdiham

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın