Michel Foucault, Kanton Yargıcının Raporu

3 Haziran 1835, öğleden sonra saat bir’de,

Bize, Fronçois-Edouard Boudin, Aunay Kanton Yargıcı, yanımızda Louis-Léandre Langliney, katibimiz de bulunduğu halde,

Aunay komün başkanı tarafından, adı geçen Aunay komünü, Fauchterie köyünde, mal sahibi ve çiftçi, bize dendiği üzere sabahtan beri evde olmayan malum Pierre-Margrin Rivière’in ikametgâhında korkunç bir cinayet işlediği bildirildi, beraberimizde kanun gereğince usulüne uygun olarak çağırılı Aunay komün başkanı, ve ikisi de Aunay’da ikamet etmekte olan Messrs. Morin, doktor ve Cordier, yerel sağlık görevlisi de olduğu halde vakit geçirmeksizin adı geçen konuta gittik.

Kuzeyde Aunay’dan Saint-Vignal’e giden bir mahalli bir yolla çevrelenen, güneyde kapı gibi açılan bir pencere ve bir kapıyla ve kuzey yönünde de camlı bir kapıyla aydınlanan bir evin geniş bir oda olarak kullanılan zemin katına girmemiz üzerine yerde yatan üç ceset bulduk, bunlar (1) kırk yaşlarında, öldürüldüğünde hâlâ üzerindeki lapayı pişirmekle meşgulmüş gibi göründüğü ocağa sırtı dönük yatan bir kadın. Kadının üzerinde hergünkü sıradan elbiseler var ve saçları karışık; boyun ve kafatasının arkası derinden kesilmiş ve “palalanmış”; (2) üzerinde mavi bir ceket, pantolon, çorap ve ayakkabılar olan, kafası arkadan oldukça derinden ayrılmış olarak yerde yüzükoyun yatan yedi-sekiz yaşlarında küçük bir oğlan çocuğu; (3) üzerinde pamuklu basma bir elbise, çorap olan, ayağında ayakkabı veya tahta terlik olmayan, ayakları bahçeye açılan kapının eşiğinde güneye doğru sırtüstü yatmakta olan, dantel makaraları kucağında, pamuklu kepi ve cinayet sırasında koparılmış gibi göürnen bir avuç saçı ayaklarının dibinde duran bir kız; yüzün ve boynun sağ tarafı çok derinden “palalanmış”. Tahta terliklerinin hâlâ orada duran sandalyenin ayakları dibinde olmasından, talihsiz genç şahsın düştüğü yerin karşı tarafındaki camlı kapının yanında dantel işlediği anlaşılıyor.

Bu üçlü cinayetin kesici kenarı olan bir aletle işlendiği anlaşılıyor.

Kurbanların isimleri: birinci, Victorie Brion, Pierre-Margin Rivière’in karısı; ikinci, Jules Rivière; üçüncü, Victoire Rivière; son ikisi ilk adı geçenin çocukları. Dolaşan söylentiler, Pierre Rivière adlı şahsı, öldürülen kişilerin oğlu ve kardeşi, bu suçun faili olarak suçladığından zanlının ona suç yüklendikten hemen sonra kaçtığını tesbit etmemiz üzerine, olaydan, Le Mesnil Auzouf jandarma karakol çavuşunu haberdar ettik ve bu subaydan şahsın aranmasını ve eğer mümkünse tutuklanmasını rica ettik.

Annenin hamile olduğunu herkesin bildiği olgusuna dikkati çekerek Messrs. Morin ve Cordier’den ölüm sebeplerini araştırmak ve belgelemek için gerekli adıların atılmasını rica ettik, bu ricamıza, bu gibi durumlarda gerekli olduğu üzere, usûlüne uygun olarak yemin ettikten sonra uydular.

Tıp görevlileri bu incelemeyi bizim önümüzde tamamladılar ve raporlarını şahsımıza verdiler, biz de imzalayıp, kanton mahkemesi mührüyle mühürledikten sonra, raporu bu belgelere iliştirdik.

Michel Foucault
İzdiham

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın