Metin Üstündağ İle Söyleşi Yaptık

 

Mustafa Damar dün, Metin Üstündağ ile İzdiham için konuştu.

 

 

 

 

“Metin Üstündağ 15 şubat 1965 yılında erzincan’da doğdu. 8 yaşından beri istanbul’da geziyor. Yazar – çizer – şair – baba – editör ve iflah olmaz bir hayal.”

 

 

Met-üst dergisi fikri nasıl çıktı ortaya?

Otuz birinci yılımda böyle bir şey yapmak istiyodum fakat geçmiş, unutmuşum. Otuz ikinci yıl oldu bu sene, bari dedim bir şey hazırlayayım. Otuz bir ve altmış dokuzda yapılcak öyle bir şey yapıcaz. Önce kitap gibi bir şey düşündüm. Sonra dedim ki herkes okusun ucuz bişey olsun. Kitabımın değeri 30-40 lira olcaktı çok olcaktı. Öyle bir güzellik olsun diye yaptık işte.

Kendi isminizle dergi çıkarmak kolay bişey değil, endişeleriniz oldu mu?

Hiç olmadı Çünkü, ben okurun gözü önünde büyüdüm. 15 yaşından beri benim herşeyimi biliyorlar ve tiraj olarak da çok enteresan bir şey oldu,tüm aylık dergileri geçti. D&R’de haftalarca birinci oldu en çok satan aylık dergi. Penguen ve Uykusuz’la yarışıyor şimdi. Diğer Mizah dergilerini de geçti. Ben tek sayı düşünüyordum, Periyodu değiştirmek, aylık, iki aylık olmaz mı diye okurlardan öneriler geldi Adana’dan, Trabzon’dan. Yani vefalı bir okur var. Belki Öküz’ün, Hayvan’ın da okuru onlar. Bir de mizah okuru da var falan. Şimdi bir sayı daha düşünüyorum ama bilmiyorum.

Çalışmalarınızı 3 aylık tempoya nasıl yetiştiriyorsunuz?

Çok zor oluyor aslında. Doldurmak değil de bir film kurgusu içinde yapıyorum o biraz zor oluyor. Ama kendim çalıştığım için kendi kendime ayar verebiliyorum. Bütün sayfaları ben yaptığım için geciktirme problemim olmuyor.Olursa da kızıyorum kendime. Ama şey problem oluyor, başkalarıyla yaptığımız işlerde, onların orjinalleri yok, bulunamıyor. Bir sürü ortak iş yapmışız başka çizer arkadaşlarla. 2: sayıda onlar azalıcak,orjinallerini bulamadığımız için. Bir dört sayı planlamıştım ama 2 sayıda yeter gibi.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dünyada pek yapılan bir şey olduğunu sanmıyorum. Bir kişi tek başına dergi çıkarmıştır ama çeşitli yönleriyle sanmıyorum. Eskiden Suavi Sualp, Salata diye bir dergi çıkarmış, o onda yazıp- çiz var sadece ama bunda çeşitli yönleriyle var. Orada zaten 6-7 adam varmış gibi bir hava var. Böyle şeylerinde yapılması gerekiyor. Bence eski ustalar da yapsaydı ben çok sevinirdim. Bunlar ufuk açıcı şeyler diye düşünüyorum. İzdiham dergisine iyi yayınlar, başarılar diliyorum.

 

 

Mustafa Damar

 İzdiham

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: