Metin Altıok için kenetlendiler

Zülfü Livaneli, Zuhan Olcay, Candan Erçetin, Mazlum Çimen, Doğan Duru, Demet Sağıroğlu, Birsen Tezer ve Hilmi Yarayıcı’nın da olduğu müzik dünyasının önemli isimleri, 2 Temmuz Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Metin Altıok anısına esaslı bir saygı albümü hazırladı. Altıok şiirlerinin bestelerinden oluşan ‘Ankâ: Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar’ adlı albümde 21 yeni bestenin yanı sıra, Fazıl Say’ın piyanosu eşliğinde Serenad Bağcan’ın seslendirdiği iki şarkı da yer alıyor.

Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok’un girişimiyle hayata geçirilen ve çalışmaları bir yıl süren albüm için 100’e yakın Metin Altıok dostu emek verdi. Yapımcılığını Anadolu Müzik, dağıtımını ise DMC’nin üstlendiği albümün süprizleri arasında Metin Altıok’un kendi sesinden dinlediğimiz ‘Kor Düşseydi’ isimli şiiri var. Bir diğer süpriz ise Metin Altıok’un ‘Kimliksiz Ölüler’ adlı şiirine Mirady’nin Kürtçe ve Kardeş Türküler’in ise Zazaca yaptığı besteler.

Anadolu Müzik’in sahibi Cem Yılmaz albümle ilgili, “Bu süreci farklı kılan Metin Altıok şiirlerinin bestelenip albüm haline dönüşmesiydi. Birçok sanatçı dostumuzla yola koyulduk. Abartısız 100’ü aşkın gönül insanının emeğiyle bu süreci tamamladık. Haydi dostlar omuz omuza Metin Altıok şarkıları söylemeye” diye konuşuyor.

Albümünle birlikte verilen kitapçıkta şarkı sözlerinin yanı sıra sanatçıların Metin Altıok’la ilgili duygularını yazdığı bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde Fazıl Say, Metin Altıok için “Türk edebiyatının en önemli ve ilginç şairlerinden biridir Metin Altıok. Onun şiirlerinin müzikle buluşması, her daldan, her stilden, her seviyeden müzisyenin ona duydukları saygı ve sevgi ile adanmışlığı görmek, böyle bir albümün varoluşu. Altıok ailesinin yakın dostları olmak biz Say ailesi için her zaman derin mutluluk olacak’’ diyor. Sezen Aksu ise ünlü şair için “Bize teselli niyetine bıraktığın ‘Ölümünden Konuşacaktık’ şiirinin son mısraları ile anlamaya çalışıyoruz gittiğin yeri… Madem her şeyde var ölüm, biz de ‘’Metin’’ oluruz öyleyse… Şarkılarla konuşuruz; kuru değnekler bile filizlensin diye sevgiyle…’’ diyerek duygularını ifade etti.

Albüme beste ve vokalleriyle yer alan sanatçılar şöyle: Fazıl Say, Serenad Bağcan, Grup Gündoğarken, Ogün Sanlısoy, Zuhal Olcay, Kardeş Türküler, Vedat Sakman, Hilmi Yarayıcı, Yasemin Göksu, Senem Demircioğlu, Mehtap Meral, Orhan Alkaya, Muhteber Cihaner, Kumdan Kaleler, Çiğdem Erken, Umay Umay, Birsen Tezer, Sezen Aksu, Mirady, Demet Sağıroğlu, Güneş-Doğan Duru, Selim Tarım, Mazlum Çimen, Ersel Serdarlı, Güvenç Dağüstün, Nevzat Karakış, 3 Bas, Üç Anadolu, Murat Evgin, Kerem Doğrar, Cihan Sezer ve Zülfü Livaneli.

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: