Merve Çetin, Van Gogh’un hayatını anlatacak laboratuvar kuruldu

Oscar ödüllü film stüdyoları BreakThru Films ve Trademark Films 2012 yılında Vincent Van Gogh’un hayatını anlatacak uzun metrajlı film için hummalı bir çalışma başlattılar. Van Gogh, çalkantılı hayatı, kişiliği ve hatta şüpheli ölümüyle onlarca soru işareti bırakan bir ressamdı. Onu en iyi anlatacak şey ise 9 yıl, 860 yağlı boya tablosu, 1026 çizim, 800 mektup ve hayatına bir şekilde dahil olan 20 insandı.

 

mz

Çalışmalara başladıkları tarihten itibaren online bir web sitesi kurup projeye katılmak isteyen herkese kapılarını açtılar. Yüzlerce sanatçıyla görüşüldü ve onun eserlerine yine onun dili ve tarzıyla hayat verecek onlarca sanatçı bu projeye destek oldular.

Sanatçının onlarca tablosu bir filmde birleştirilirken doğan boşluklarda her bir sahne için yeni bir eser hazırlanması gerekiyordu. 100’ün üzerinde sanatçı projede yer aldı, her biri tek tek çizilen 56.800 tablo, 80 dakikalık uzun metrajlı bir filme dönüştürüldü.

“Loving Vincent”, tarzı bakımından bir ilk oluyor. Dünyada ilk uzun metrajlı, bütün sahneleri birer yağlı boya resmi olarak çizilip hazırlanan Loving Vincent, 1 saniyesine 12 yağlıboya tablosu sığdırılan heyecan verici bir çalışma olacak. Bütün sahneler, Van Gogh’un boyama ve çizim şekliyle hazırlanıyor.

Dorota Kobiela ve Hugh Welchman yönetmenliğinde hazırlanan film, sadece Van Gogh’un çalışmalarını-eserlerini izleyiciyle paylaşmakla kalmayıp onunla ilgili çeşitli teorileri kurcalayıp sanatçının hayatı, ve hatta ölümünün hikayesini eserlerindeki karakterlerle kurgusal bir görüşme üzerinden anlatmayı planlıyor.

“Gerçek şu ki; resimlerden daha fazla konuşamıyoruz.” Van Gogh’un deyimiyle tam olarak da bunu yaptıklarını söyleyen proje sahipleri sanatçının yaşadıklarını, kalbinde taşıdıklarını, eserlerini konuşturarak anlatıyorlar. Filmin Ağustos ayında sinemalarda olması bekleniyor.

Adeta hareket ediyormuş gibi duran “Yıldızlı Gece” dahil onu Van Gogh yapan onlarca eser, layığıyla hayat bulacak gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

Merve Çetin

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: