Merve Çetin, Van Gogh’un hayatını anlatacak laboratuvar kuruldu

Oscar ödüllü film stüdyoları BreakThru Films ve Trademark Films 2012 yılında Vincent Van Gogh’un hayatını anlatacak uzun metrajlı film için hummalı bir çalışma başlattılar. Van Gogh, çalkantılı hayatı, kişiliği ve hatta şüpheli ölümüyle onlarca soru işareti bırakan bir ressamdı. Onu en iyi anlatacak şey ise 9 yıl, 860 yağlı boya tablosu, 1026 çizim, 800 mektup ve hayatına bir şekilde dahil olan 20 insandı.

 

mz

Çalışmalara başladıkları tarihten itibaren online bir web sitesi kurup projeye katılmak isteyen herkese kapılarını açtılar. Yüzlerce sanatçıyla görüşüldü ve onun eserlerine yine onun dili ve tarzıyla hayat verecek onlarca sanatçı bu projeye destek oldular.

Sanatçının onlarca tablosu bir filmde birleştirilirken doğan boşluklarda her bir sahne için yeni bir eser hazırlanması gerekiyordu. 100’ün üzerinde sanatçı projede yer aldı, her biri tek tek çizilen 56.800 tablo, 80 dakikalık uzun metrajlı bir filme dönüştürüldü.

“Loving Vincent”, tarzı bakımından bir ilk oluyor. Dünyada ilk uzun metrajlı, bütün sahneleri birer yağlı boya resmi olarak çizilip hazırlanan Loving Vincent, 1 saniyesine 12 yağlıboya tablosu sığdırılan heyecan verici bir çalışma olacak. Bütün sahneler, Van Gogh’un boyama ve çizim şekliyle hazırlanıyor.

Dorota Kobiela ve Hugh Welchman yönetmenliğinde hazırlanan film, sadece Van Gogh’un çalışmalarını-eserlerini izleyiciyle paylaşmakla kalmayıp onunla ilgili çeşitli teorileri kurcalayıp sanatçının hayatı, ve hatta ölümünün hikayesini eserlerindeki karakterlerle kurgusal bir görüşme üzerinden anlatmayı planlıyor.

“Gerçek şu ki; resimlerden daha fazla konuşamıyoruz.” Van Gogh’un deyimiyle tam olarak da bunu yaptıklarını söyleyen proje sahipleri sanatçının yaşadıklarını, kalbinde taşıdıklarını, eserlerini konuşturarak anlatıyorlar. Filmin Ağustos ayında sinemalarda olması bekleniyor.

Adeta hareket ediyormuş gibi duran “Yıldızlı Gece” dahil onu Van Gogh yapan onlarca eser, layığıyla hayat bulacak gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

Merve Çetin

İZDİHAM

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: