Mehmet Akif Haner, Mukavamet gösterin

Düzmece bir efkar hikayesi anlatmaktansa duygulara mukavemet göstermeyi yeğlerim. Dedili filan konuşmak benim harcım değil. Romanları da sıkıcı buluyorum. Akıl hocalarım bir bir hayata küsünce ben de bir parça eksik kaldım. Onlar için ne kadar üzülürsem onlar o kadar uzaklaştı. Bir köşede yapmak üzere olduğum hataları kolladılar. Hatalardan sonra beliriyorlar şimdilerde. Hepsi bir helalliktir tutturmuş gidiyor. Peki, benim bu yalnızlıklarımın hesabını kim verecek?

                
Mukavemet gösteriyorum. Başkaldırmıyorum. Sadece yalnızlığıma pes diyorum. Artık bozuluyorum yalnızlıktan. Bana Allah’ı hatırlatan cümleler kurun. Şeytanımız bol olsun diye dua mı ettik anlamıyorum. Sus ya da konuşma. İkisi de aynı kapıya mı çıkıyor? Sanmıyorum. Öyle olsa farklı kelimeler kullanılmazdı. Peki ya farklı diller? Nasıl yani şimdi Almanlarla Türkler aynı insanlar mı? Sanmıyorum. Bu dediklerimin ırkçılıkla bir alakası yok. Bir üstünlük kurmuyorum bir farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Bunu neden açıklamak zorunda hissediyorum kendimi? İnanın anlamıyorum. Anlamak için yanlış cümlelere sarılıyoruz şu son zamanlarda. Tıpkı aşk gibi.
                
Aşkı neden işe dahi ettim? Sanırım şu dönemde çok fazla dizi izlediğimden olsa gerek. Aşksız dönmüyor dünya diyen şarkıcı da haklı biraz. Geçenlerde babamla tartışmalarımıza da sızdı. Bu arada babamla tartışırken argo kelimeler kaçıyor cümlelerimin arasından. Ayıp diyorum. Özür diliyorum ama yıkıyorum bazı şeyleri. Bakın nerden nereye geldik. Laf lafı açıyor. Belki de dünya bu sebepten helak olacak. Ama dünya bazen helak olmayı hak ediyor. Ama Allah kadir-i mutlaktır. Bizler de onun kullarıyız. Allah yolundan ayırmasın.
                
Ben neden aşık olamıyorum peki? Yanlış anlaşılma kurbanı mıyım ben yoksa. Olur mu canım? Her insan eğer insansa anlaşılacak bir konu bulur. Ne demişler her topalın bir kör alıcısı olur. Burada da engelli kardeşlerimi aşağılamıyorum. Yanlış anlaşılmak istemiyorum.. Peki bendeki bu yanlış anlaşılma korkusu nerden musallat oldu. Hayata mukavemet gösterirken tongaya mı düştük yoksa? Ah kekse biraz daha Ahmet kaya konserine gitseydik. O zaman need for speed oyunlarının girişindeki challenge everything sloganını anlayabilirdik.
                
Anladık mukavemet sağlam bir kafa ve emek istiyor. Ben uzaklaşıyorum. Pusulasız bir gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez miydi a bu sözün aslı? Her neyse meseleyi anladınız siz.
                
Kısaca diyorum ki: şu mevsimde kulluk vazifeleriniz haricinde dünyalık her şeye mukavemet gösterin aziz kardeşlerim.
Mehmet Akif Haner
İZDİHAM

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın