Marşandiz Fanzin ve Peyniraltı Edebiyatı çıktı

peyniraltı-logo

Kendilerini , gerçeklerle arası iyi olmayan edebiyat fanzini olarak adlandıran Marşandiz’in 5. sayısı çıktı. Nisan 2014 itibariyle raflardaki yerini alan fanzinin içeriğinde şunlar yer alıyor:  
Şiir;  “Kıt’a Sahanlık” – Faruk Gadamer,  “Başkaldıran İnsan” – Kaan Koç,  “Menemenci Abi Manifestosu” -“Gül Bakayım” – Can Küçükoğlu, “Tekbir: Kırmızı” – Onur Bayrakçeken,  “Boynu Bükük Küheylan” – Tuna K. Yakın
Öykü;  “Yıldız Yağmurunda Bacak Araları” – Onur Selamet, “Birbirinize Yakışıyorsunuz” – Emirhan Burak Aydın, 
“Patlıcan Gibi” – S. Run, “Unutulan” – Ömer Can Saroğlu.
Şu an İstanbul’da, Kadıköy ve Taksim’deki tüm noktalarından fanzine ulaşabilmek mümkün.
Peyniraltı Edebiyatı’nda bu ay George Orwell var!
13. sayısıyla okurlarının karşısına çıkan Peyniraltı Edebiyatı bu ay George Orwell’a odaklanıyor.
George Orwell dosyasında Sevin Okyay, “Hangi Orwell” yazısıyla yazarı beyazperde üzerinden değerlendirirken, Selim Bektaş yazarın kült distopyası 1984’ü “2+2=5” adlı yazısında inceliyor. Kerem Görkem’in Hayvan Çiftliği’ni nasıl okunması gerektiğini yazdığı dosyada Uygar Öztürk ise Orwell üzerine bir deneme ile yer alıyor.
Orwell dosyasının en önemli isimlerinden biri de Halide Edip Adıvar. Peyniraltı Edebiyatı, Hayvan Çiftliği’ni 1954 yılında MEB yayınları için çeviren Adıvar’ın kitaba yazdığı önsözü 60 yıl sonra okurlarıyla paylaşıyor.
Derginin bu sayısında; Can Küçükoğlu, Sevin Okyay, Kerem Görkem, Birhan Engin, Halide Edip Adıvar, Uygar Öztürk, Erhan Cihangiroğlu, Selim Bektaş, Serap Aslı Araklı, Meryem Coşkunca, Fatih Külahçı, İsmail Sertaç Yılmaz, Kader Büyükbingöl, Serdar Şekerci, Sonat Yurtçu, Ahmet Çizmecioğlu, Nurhatun Aydın, Erim Şişman, Ümit Kılıç, Emin Ünlü, Ömer Faruk Abacı, Uğur Uçkıran, Zarife Uysal, Baran Can Sayın, Mehmet Tutlu, Gökhan Duranal, Tolga Tuna ve Aytaç Ars öykü, şiir, inceleme ve illüstrasyonlarıyla yer alan isimler.

İZDİHAM

 

“İzdiham, 31. Sayısında kapağı okuyucuları istediği şekilde tamamlasınlar diye manşeti siz atın dedi.” İzdiham Dergisi’nin 31 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye.
İzdiham dergisinin 31. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın