Marşandiz Fanzin ve Peyniraltı Edebiyatı çıktı

peyniraltı-logo

Kendilerini , gerçeklerle arası iyi olmayan edebiyat fanzini olarak adlandıran Marşandiz’in 5. sayısı çıktı. Nisan 2014 itibariyle raflardaki yerini alan fanzinin içeriğinde şunlar yer alıyor:  
Şiir;  “Kıt’a Sahanlık” – Faruk Gadamer,  “Başkaldıran İnsan” – Kaan Koç,  “Menemenci Abi Manifestosu” -“Gül Bakayım” – Can Küçükoğlu, “Tekbir: Kırmızı” – Onur Bayrakçeken,  “Boynu Bükük Küheylan” – Tuna K. Yakın
Öykü;  “Yıldız Yağmurunda Bacak Araları” – Onur Selamet, “Birbirinize Yakışıyorsunuz” – Emirhan Burak Aydın, 
“Patlıcan Gibi” – S. Run, “Unutulan” – Ömer Can Saroğlu.
Şu an İstanbul’da, Kadıköy ve Taksim’deki tüm noktalarından fanzine ulaşabilmek mümkün.
Peyniraltı Edebiyatı’nda bu ay George Orwell var!
13. sayısıyla okurlarının karşısına çıkan Peyniraltı Edebiyatı bu ay George Orwell’a odaklanıyor.
George Orwell dosyasında Sevin Okyay, “Hangi Orwell” yazısıyla yazarı beyazperde üzerinden değerlendirirken, Selim Bektaş yazarın kült distopyası 1984’ü “2+2=5” adlı yazısında inceliyor. Kerem Görkem’in Hayvan Çiftliği’ni nasıl okunması gerektiğini yazdığı dosyada Uygar Öztürk ise Orwell üzerine bir deneme ile yer alıyor.
Orwell dosyasının en önemli isimlerinden biri de Halide Edip Adıvar. Peyniraltı Edebiyatı, Hayvan Çiftliği’ni 1954 yılında MEB yayınları için çeviren Adıvar’ın kitaba yazdığı önsözü 60 yıl sonra okurlarıyla paylaşıyor.
Derginin bu sayısında; Can Küçükoğlu, Sevin Okyay, Kerem Görkem, Birhan Engin, Halide Edip Adıvar, Uygar Öztürk, Erhan Cihangiroğlu, Selim Bektaş, Serap Aslı Araklı, Meryem Coşkunca, Fatih Külahçı, İsmail Sertaç Yılmaz, Kader Büyükbingöl, Serdar Şekerci, Sonat Yurtçu, Ahmet Çizmecioğlu, Nurhatun Aydın, Erim Şişman, Ümit Kılıç, Emin Ünlü, Ömer Faruk Abacı, Uğur Uçkıran, Zarife Uysal, Baran Can Sayın, Mehmet Tutlu, Gökhan Duranal, Tolga Tuna ve Aytaç Ars öykü, şiir, inceleme ve illüstrasyonlarıyla yer alan isimler.

İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: