Marşandiz Fanzin ve Peyniraltı Edebiyatı çıktı

peyniraltı-logo

Kendilerini , gerçeklerle arası iyi olmayan edebiyat fanzini olarak adlandıran Marşandiz’in 5. sayısı çıktı. Nisan 2014 itibariyle raflardaki yerini alan fanzinin içeriğinde şunlar yer alıyor:  
Şiir;  “Kıt’a Sahanlık” – Faruk Gadamer,  “Başkaldıran İnsan” – Kaan Koç,  “Menemenci Abi Manifestosu” -“Gül Bakayım” – Can Küçükoğlu, “Tekbir: Kırmızı” – Onur Bayrakçeken,  “Boynu Bükük Küheylan” – Tuna K. Yakın
Öykü;  “Yıldız Yağmurunda Bacak Araları” – Onur Selamet, “Birbirinize Yakışıyorsunuz” – Emirhan Burak Aydın, 
“Patlıcan Gibi” – S. Run, “Unutulan” – Ömer Can Saroğlu.
Şu an İstanbul’da, Kadıköy ve Taksim’deki tüm noktalarından fanzine ulaşabilmek mümkün.
Peyniraltı Edebiyatı’nda bu ay George Orwell var!
13. sayısıyla okurlarının karşısına çıkan Peyniraltı Edebiyatı bu ay George Orwell’a odaklanıyor.
George Orwell dosyasında Sevin Okyay, “Hangi Orwell” yazısıyla yazarı beyazperde üzerinden değerlendirirken, Selim Bektaş yazarın kült distopyası 1984’ü “2+2=5” adlı yazısında inceliyor. Kerem Görkem’in Hayvan Çiftliği’ni nasıl okunması gerektiğini yazdığı dosyada Uygar Öztürk ise Orwell üzerine bir deneme ile yer alıyor.
Orwell dosyasının en önemli isimlerinden biri de Halide Edip Adıvar. Peyniraltı Edebiyatı, Hayvan Çiftliği’ni 1954 yılında MEB yayınları için çeviren Adıvar’ın kitaba yazdığı önsözü 60 yıl sonra okurlarıyla paylaşıyor.
Derginin bu sayısında; Can Küçükoğlu, Sevin Okyay, Kerem Görkem, Birhan Engin, Halide Edip Adıvar, Uygar Öztürk, Erhan Cihangiroğlu, Selim Bektaş, Serap Aslı Araklı, Meryem Coşkunca, Fatih Külahçı, İsmail Sertaç Yılmaz, Kader Büyükbingöl, Serdar Şekerci, Sonat Yurtçu, Ahmet Çizmecioğlu, Nurhatun Aydın, Erim Şişman, Ümit Kılıç, Emin Ünlü, Ömer Faruk Abacı, Uğur Uçkıran, Zarife Uysal, Baran Can Sayın, Mehmet Tutlu, Gökhan Duranal, Tolga Tuna ve Aytaç Ars öykü, şiir, inceleme ve illüstrasyonlarıyla yer alan isimler.

İZDİHAM

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: