Kim?

Binlerce yıl öteden bir masal getirdim, dedi adam, kadının yorgun ve asırlardır ona dönmeyen yüzüne bakarak. Tepkisizliğe inat üzeri yıldız kaplı çuvalı karıştırmaya başladı ve eline ilk geleni çıkardı.
Ya bu? Okyanusta batmış bir geminin pusulası, senin için onu korsanlardan çaldım, dedi. Bir boşluğu, üzerine güneş vuran mermer edasıyla izleyen kadın hala sessizdi. Kaçıncı kez yaptığını düşünecek oldu
adam, ayağına takıldı tüm inandıkları aklından dökülüp. Pes etmedi ellerini bir kez daha çuvalın içine atarken. Elini yakan bir şeye dokundu ve bu dedi bunu kesin beğenecek. Nasıl da korkusuzum diye düşündü içinden, etkilenecek cesaretimden. Güneşi çıkardı bir zaman gezginin girdiği uykulardan diktiği çuvalından. Aydınlandı her yer, kadının soğukluğu erisin istercesine tuttu elleri yana yana.
Kadim dinlerin yeminini içmiş kadın ısınmadı bile. Sanki ansızın mevsimler değişti. Saçlarına kar düştü, elleri, dudakları morardı, kirpiklerini kırpmasa öldü derdiniz. Güneşi dünyanın dibine atan
adam umudundan kadına bulutlar yaptı, sardı sarmaladı onu. Biliyorum bunu beğeneceksin dedi ve açan ilk çiçeğin kokusundan mirasçı çuvala attı elini. Bir aynaydı bu. Yerden göğe uzanan, sırça işlemelerine ipekten iklimlerin dizildiği sonsuz bir ayna… Bir kıpırtı sardı kadını. Gözleri, kalbi, bedeni döndü aynaya. Gülümsedi, bir gökyüzü bin gökyüzü oldu. Bilinmez ülkelerde saraylar inşa edildi.
Kadının elleri aynaya uzandı, buldu ellerinin aksini, saçlarını sevdi, yüzünde gezindi. Ne kadar güzel dedi, kim bu kendine yenilmişliğin esiri?

Melike Çelik

İZDİHAM
izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın