Kaan Murat Yanık’ın Uçurtma Mevsimi adlı kitabı çıktı

Kaan Murat Yanık’ın öykü kitabı Uçurtma Mevsimi çıktı. Çeşitli dergilerde öyküleri çıkan ve halen TV 0N4’te kültür-sanat-edebiyat programı yapan Yanık’ın Uçurtma Mevsimi kitabında 28 öykü var.

Kapı Yayınları’ndan çıkan Yanık, 1988 doğumlu ve daha önce Kalküta isimli bir şiir kitabı yayınlamıştı. Yanık, eğitim dönemi boyunca üniversitelerde edebiyat programları düzenliyor ayrıca. 160 sayfadan oluşan Uçurtma Mevsimi’nden bir bölümü aşağıda.

**

Güneşin batışına az kala şehri ince bir gaz kokusu kuşattı; herkes doğalgaz kutularını kontrol etti,  her yerde elektrikler kesildi bir süreliğine. Işıklar yanar yanmaz; caddelere, sokaklara, denize hiç durmadan çürük incir yağmaya başladı; gözleri önünde karısını elli yerinden bıçaklayan adama şaşırmayanlar gökten incir yağmasını garipsiyorlardı, şimdi.
Beylikdüzü tarafından e-5’e bir atlı girmişti; arabaları, otobüsleri, metrobüsleri yara yara korkunç bir süratle gidiyordu. At o kadar hızlıydı ki; üstündeki binicisinin ne yüzü, ne boyu posu seçiliyordu. Trafik birbirine girdi, yaklaşık on dakikadır süren incir yağışı zaten trafiği durdurmuştu. Şimdi atlı hızla ilerliyordu; lüks jiplere,  yüz milyarlık arabaların üstüne basa basa, kaportalarını çiğneye çiğneye.
Kimse olup bitenin ne olduğunu anlamıyordu; atlının geçip gitti yerde ardı sıra milyonlarca lacivert, iri karınca türüyordu. Karıncalar arabalara tırmanıyorlar; bir adam boyu zıplıyorlardı.
Uçurtma Mevsimi, 2014, Kapı Yayınları, Kaan Murat Yanık
İZDİHAM
izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: