İzdiham’ın 28. Sayısı, Kavuşamayanları Kavuşturmamaya Devam Ediyor

İzdiham, birbirinden farklı kuşak yazarları ve eserlerini okuyucularla  buluşturmak için 28. Sayısıyla çıktı. İzdiham 28. sayısında kapak tasarımına getirdiği farklı solukla edebiyat camiasının ezberlerini bozmaya devam ediyor.

Uzun süre konuşulacak olan kapakta, kara tahtaya yazılan  “Sayın Ulaştırma Bakanımız Kavuşamıyoruz” cümlesi dikkati çekiyor. Klasik dergicilikte görmeye alışık olduğunuzun aksine resim veya illüstrasyon çalışması yerine kıvrak zeka ürünü bir slogan tercih edilmiş ve kavuşamayanların adları kara tahtada yerini almış.

Türkiye’de dergiciliğin şahlanması üzerine kaliteli eserlerin okurlarla buluşmasına mütevazi katkıları olan İzdiham, 28. sayısıyla bir kez daha çok konuşuldu. Dergiye  Türkiye’deki bütün D&R, Migros, Karfur ve gazete bayilerinin yanı sıra Yay-Sat noktalarından ulaşılabilecek.

İzdiham’ın 28 sayısında Mustafa Kutlu, Nöbetçi Aşık adlı hikayesiyle  Gökhan Özcan ise Hep Hatırla, Unutmaya Kıyamadığın Şeyi yazısıyla yer alıyor. Yine yazılarıyla Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Eda Tezcan, Dilek Kartal, İbrahim Varelci, Bekir Şamil Potur, Güray Süngü, Berkan Ürgen, Alper Çeker, Mücahit Gündoğdu, Özer Turan, Hatice Çay, Mustafa Toprak, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Köksal Özyürek, Yasin Kara, Hakan Göksel, Çağatay Hakan Gürkan, Oğuzhan Bükçüoğlu, Sema Evin, Turgay Bakırtaş, Rıfat Eroğlu, Hakkı Özdemir, Hacire Büküm Yılmaz dergide yer alan isimlerden. 

İzdiham 28’de Bitince Yine Bitmeyen adlı şiiriyle Bülent Parlak’ın yanısıra, Mehmet Narlı, Emine Şimşek, Elif Nuray, Bilge Çipe, Sedef Erik de şiirleriyle yer alıyor.

İzdiham Dergisi’nde bir gelenek haline gelen Maarif Takvimi ilk sayfada okuyucuyu karşılıyor. Sinema yazısı ile  Sibel Atagün, Ülke Edebiyatı araştırmalarıyla Feyza Özcan, kahramanların psikolojik analiziyle Seda Nur Bilici İzdiham Dergisi için klasikleşen özel bölümleri hazırlamaya devam ediyor. 

İki ayda bir yayımlanan İzdiham’ın Nisan – Mayıs 2017 sayısının arka kapağı şair Bülent Parlak’ın “ben tek başımaydım, onlar ise yalnızdı” dizesiyle kapanıyor. Kıyametin kopma ihtimaline karlı abonelik faaliyetleri olmayan İzdiham Dergisi birbirinden iyi şiirler, öyküler, araştırma ve inceleme yazıları ile okurları bekliyor.

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın