İzdiham’dan Yeni Kitap; Çünkü Hayat Bulaşıcıdır, Dilek Kartal

Dilek Kartal’ın Çünkü Hayat Bulaşıcıdır adlı kitabı birbirinden güzel anlatıların olduğu bir fotoğraf-yorum kitabı. Fotoğraf sanatçısı Enes Şakar’ın fotoğraflarını yorumladığı metinlerinde Dilek Kartal; şairliğinin izlerini fazlasıyla bulaştırıyor hayata.
“Dünyanın bütün “a”ları upuzun alev gibi sarıyordu İbrahim’i.”

 

DİLEK KARTAL

İstanbul doğumlu. Şiirleri; İzdiham, İtibar, Hece, Temmuz, Post Öykü, Tasfiye ve Fayrap dergilerinde yayımlandı. Hâlihazırda Muhayyel dergisinde; “Yarın” adlı şiir köşesinin editörlüğünü yapmakta ve İzdiham dergisinde;  “Maraza” başlığı altında yazılar yazmaktadır. Kitapları: Taşı Kim Atacak? ( Şiir, 2014 – Dedalus Yayınları / 2018- İzdiham Yayınları), Çifte Açmaz (Şiir, 2016 – İz Yayıncılık) İnceleme: Dile Kolay (Cemal Şakar Söyleşileri, 2016 – İz Yayıncılık)

 

ENES ŞAKAR

1986 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladı. Uludağ Üniversitesinde Fizik, Balıkesir Üniversitesinde Kimya okudu. Şehir Kaçakları, Ramazan Sözlüğü, Edebiyat Köprüsü, Dağcılık Rehberi, Harika Türkiye adlı televizyon belgesellerinin çekim ve yapım ekibinde yer aldı. Fotoğrafları; İtibar, Dergâh, Temmuz, Skyroad, Muhayyel dergilerinde yayımlandı.

 

Kitaptan;

“Yorgun, üstelik de geçkin bir yüzden, makyaj pamuğuna bulaşan sahte güzellik gibi… Şehrin bütün foyası, yokuşun dibindeki durakta, otobüs bekleyen ayaklarıma doğru akıyor.”

“Sen, bütün hesapların dışındasın. Henüz. Pasları ucuz bir yağlı boyayla gizlenmiş parmaklıklara ayağını dayamış, öylece sokağa bakıyorsun. Henüz bilmiyorsun ama bunlar, çok yakında koşup gitmek, içine karışmak, birlikte akmak için can atacağın hayatla arandaki en masum parmaklıklar.”

“En çok anamı atıyorum içine. Alacalı basma eteği…  Başındaki yemeni solmuş oluyor hep, öyle oyasız falan. Garibim… Anamı yaktım mı sonrası çorap söküğü zaten…”

“Çatılan kaşları gevşedi kadının, başını, araladığı cama çevirip yüzünü yeniden yağmura uzattı. Tabii ya, buradan bakınca, böyle yandan… Saçları, gözlerini yumması falan… Gamzesi bile vardı galiba. Nuray’ın da gamzesi vardı.”

“tam burada, aynı anda ait olmak istediğim iki dünya… tam burada, aynı anda sahip olmak istediğim iki sır… biri sağ elimde sımsıkı, biri sol…”

“Yüzünde, yalnız yazar/şairlerin çekebileceği kadar büyük bir acı olmasını bekliyorsanız boşuna!”

“Gündüzün şımarıklığı, sabırsızca çekip alır gecenin mahzunluğunu. Yerine bir telaş bırakır, bir koşuşturma, bir; ‘herkesin derdi kendine’ boş vermişliği.”

 

sipariş etmek için

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın