İzdiham, AİD Ekibiyle Mülteci Kampındaydı

Hani birlikte yardım toplamıştık ya, işte onları teslim ettik.

Suriye’de maalesef insanlar ölüyor ama insanlık ölmemeli diyerek yeniden yola çıktık. 19 Ocak cumartesi sabahı AID öncülüğünde gönüllü eczacılardan ve öğrenci arkadaşlardan oluşan 7 kişilik ekibimizle önce Gaziantep’e oradan da Kilis ve Suriye’ye gittik.

Suriye’de zalimin zulmü arttıkça mazlum kardeşlerimizin bizlere daha çok ihtiyacı oluyor. Havaların daha fazla soğuması da yeni sıkıntılar ve ihtiyaçlar doğurmuştu.Genel anlamda ihtiyaçların karşılanıyor olması, bizleri kendi alanımızla ilgili konularda yardıma teşvik etti. Sağlık alanında en fazla probleme yol açan durum da temizlik ve hijyen sıkıntısı olmuştu.

Bu yüzden bu yardımlarımızı hijyen sıkıntılarını bir nebze de olsa giderecek bir yardım kampanyasını organize etmiştik. İstanbul’daki gönüllü eczacılarımızın destekleriyle AID öncülüğünde 1000 adet hijyen paketi (hijyen paketlerimiz 10 kalemden oluşan ve yaklıaşık 3 aylık ihtiyaca binaen) hazırladık. Paketlerimiz 600 adet Hatay-Reyhanlı’ya 400 adet de Kilis’e ulaştırıldı.

Kilis’te ilk durağımız her an yardım hareketliliğinin devam ettiği İHH bürosu oldu. Burada programımız yapıldıktan sonra yola koyulduk. İlk durağımız Kilis merkezinde kalan Suriyeli muhacir kardeşlerimiz oldu. Bu kardeşlerimiz belki bir nebze de olsa can tehlikesi olacak alanlardan çıkıp buraya yerleşmişlerdi ama burada da sıkıntıları yeterince fazlaydı.

Kaldıkları yerleri ve mağduriyetlerini görünce içimiz burkulmuş; ama bizlere gösterdikleri samimiyet ve yüzlerindeki tebessüm içimizi ısıtmaya fazlasıyla yetmişti. Biz buradaki mülteci evlerini gezmeye devam ederken 2 arkadaşımız da Suriye tarafında kalan kampa geçtiler. Buradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını dinlediler, ihtiyaçlarını öğrenmeye ve neler yapılabileceğini konuştular. Tabi kamplarda kalan insanların durumu, Kilis tarafında kalan insanlardan daha sıkıntılıydı. Bu şekilde bir kısım dağıtımımızı yaptıktan ve gerekli gözlemlerimizi yaptıktan sonra aynı gece İstanbul’a geri döndük.

Sonuç olarak Suriye’de savaş çok uzun sürmeyecek olsa da (temennimiz bu yönde); Suriyeli kardeşlerimizin bizlere uzun süre ihtiyacı olacağı kanaatindeyiz. Allah Suriyeli kardeşlerimizin ve onlara el uzatmak adına bizlerin yardımcısı olsun. Bu süreçte yardımcı olan herkesten de Allah razı olsun.

 

İzdiham

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın