İzdiham, AİD Ekibiyle Mülteci Kampındaydı

Hani birlikte yardım toplamıştık ya, işte onları teslim ettik.

Suriye’de maalesef insanlar ölüyor ama insanlık ölmemeli diyerek yeniden yola çıktık. 19 Ocak cumartesi sabahı AID öncülüğünde gönüllü eczacılardan ve öğrenci arkadaşlardan oluşan 7 kişilik ekibimizle önce Gaziantep’e oradan da Kilis ve Suriye’ye gittik.

Suriye’de zalimin zulmü arttıkça mazlum kardeşlerimizin bizlere daha çok ihtiyacı oluyor. Havaların daha fazla soğuması da yeni sıkıntılar ve ihtiyaçlar doğurmuştu.Genel anlamda ihtiyaçların karşılanıyor olması, bizleri kendi alanımızla ilgili konularda yardıma teşvik etti. Sağlık alanında en fazla probleme yol açan durum da temizlik ve hijyen sıkıntısı olmuştu.

Bu yüzden bu yardımlarımızı hijyen sıkıntılarını bir nebze de olsa giderecek bir yardım kampanyasını organize etmiştik. İstanbul’daki gönüllü eczacılarımızın destekleriyle AID öncülüğünde 1000 adet hijyen paketi (hijyen paketlerimiz 10 kalemden oluşan ve yaklıaşık 3 aylık ihtiyaca binaen) hazırladık. Paketlerimiz 600 adet Hatay-Reyhanlı’ya 400 adet de Kilis’e ulaştırıldı.

Kilis’te ilk durağımız her an yardım hareketliliğinin devam ettiği İHH bürosu oldu. Burada programımız yapıldıktan sonra yola koyulduk. İlk durağımız Kilis merkezinde kalan Suriyeli muhacir kardeşlerimiz oldu. Bu kardeşlerimiz belki bir nebze de olsa can tehlikesi olacak alanlardan çıkıp buraya yerleşmişlerdi ama burada da sıkıntıları yeterince fazlaydı.

Kaldıkları yerleri ve mağduriyetlerini görünce içimiz burkulmuş; ama bizlere gösterdikleri samimiyet ve yüzlerindeki tebessüm içimizi ısıtmaya fazlasıyla yetmişti. Biz buradaki mülteci evlerini gezmeye devam ederken 2 arkadaşımız da Suriye tarafında kalan kampa geçtiler. Buradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını dinlediler, ihtiyaçlarını öğrenmeye ve neler yapılabileceğini konuştular. Tabi kamplarda kalan insanların durumu, Kilis tarafında kalan insanlardan daha sıkıntılıydı. Bu şekilde bir kısım dağıtımımızı yaptıktan ve gerekli gözlemlerimizi yaptıktan sonra aynı gece İstanbul’a geri döndük.

Sonuç olarak Suriye’de savaş çok uzun sürmeyecek olsa da (temennimiz bu yönde); Suriyeli kardeşlerimizin bizlere uzun süre ihtiyacı olacağı kanaatindeyiz. Allah Suriyeli kardeşlerimizin ve onlara el uzatmak adına bizlerin yardımcısı olsun. Bu süreçte yardımcı olan herkesten de Allah razı olsun.

 

İzdiham

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: