İzdiham, AİD Ekibiyle Mülteci Kampındaydı

Hani birlikte yardım toplamıştık ya, işte onları teslim ettik.

Suriye’de maalesef insanlar ölüyor ama insanlık ölmemeli diyerek yeniden yola çıktık. 19 Ocak cumartesi sabahı AID öncülüğünde gönüllü eczacılardan ve öğrenci arkadaşlardan oluşan 7 kişilik ekibimizle önce Gaziantep’e oradan da Kilis ve Suriye’ye gittik.

Suriye’de zalimin zulmü arttıkça mazlum kardeşlerimizin bizlere daha çok ihtiyacı oluyor. Havaların daha fazla soğuması da yeni sıkıntılar ve ihtiyaçlar doğurmuştu.Genel anlamda ihtiyaçların karşılanıyor olması, bizleri kendi alanımızla ilgili konularda yardıma teşvik etti. Sağlık alanında en fazla probleme yol açan durum da temizlik ve hijyen sıkıntısı olmuştu.

Bu yüzden bu yardımlarımızı hijyen sıkıntılarını bir nebze de olsa giderecek bir yardım kampanyasını organize etmiştik. İstanbul’daki gönüllü eczacılarımızın destekleriyle AID öncülüğünde 1000 adet hijyen paketi (hijyen paketlerimiz 10 kalemden oluşan ve yaklıaşık 3 aylık ihtiyaca binaen) hazırladık. Paketlerimiz 600 adet Hatay-Reyhanlı’ya 400 adet de Kilis’e ulaştırıldı.

Kilis’te ilk durağımız her an yardım hareketliliğinin devam ettiği İHH bürosu oldu. Burada programımız yapıldıktan sonra yola koyulduk. İlk durağımız Kilis merkezinde kalan Suriyeli muhacir kardeşlerimiz oldu. Bu kardeşlerimiz belki bir nebze de olsa can tehlikesi olacak alanlardan çıkıp buraya yerleşmişlerdi ama burada da sıkıntıları yeterince fazlaydı.

Kaldıkları yerleri ve mağduriyetlerini görünce içimiz burkulmuş; ama bizlere gösterdikleri samimiyet ve yüzlerindeki tebessüm içimizi ısıtmaya fazlasıyla yetmişti. Biz buradaki mülteci evlerini gezmeye devam ederken 2 arkadaşımız da Suriye tarafında kalan kampa geçtiler. Buradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını dinlediler, ihtiyaçlarını öğrenmeye ve neler yapılabileceğini konuştular. Tabi kamplarda kalan insanların durumu, Kilis tarafında kalan insanlardan daha sıkıntılıydı. Bu şekilde bir kısım dağıtımımızı yaptıktan ve gerekli gözlemlerimizi yaptıktan sonra aynı gece İstanbul’a geri döndük.

Sonuç olarak Suriye’de savaş çok uzun sürmeyecek olsa da (temennimiz bu yönde); Suriyeli kardeşlerimizin bizlere uzun süre ihtiyacı olacağı kanaatindeyiz. Allah Suriyeli kardeşlerimizin ve onlara el uzatmak adına bizlerin yardımcısı olsun. Bu süreçte yardımcı olan herkesten de Allah razı olsun.

 

İzdiham

 

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın