İzdiham 25 çıktı, Melek Rada düşüncelerini yazdı

Birkaç şey söylemek istiyorum. Söyleyeceklerimin ne kadar uzun olacağını kestiremiyorum. Kısa bir yazı da olabilir. Eğer çok uzun yazarsam ve sizler yazdıklarımı okursanız şimdiden teşekkür ederim. Fotoğraftan da anlayacağınız üzere söyleyeceklerim İzdiham ile ilgili.

Yeni sayı için (elimden geldiği kadar) övgüler yağdırmak istiyorum. Yalnız bütün bunları İzdiham’ı çok sevdiğim için yazmayacağım (ki gerçekten çok seviyorum ama konumuz başka). Bu sayı övgüyü gerçekten çok hakettiği için yazacağım. Birçok kişinin bildiği gibi hep İzdiham’dan paylaşımlar yapıyorum. “Alın, okuyun, okutun” diyorum. Belki merak edip aldınız, belki de almadınız. Bilemiyorum. Alıp almamak sizin tercihiniz. Kimseyi zorlayamam. Neyse, sadede geleyim.

Derginin kapağını gördüğümde hayran kaldım. Bence muhteşem bir kapak olmuş. Birçok dergi olaylardan sonra derginin kapağını o geceye ithafen yaptı ama içeriğe gelince pek parlak bir şey göremedim (bana göre).

Diğer dergileri kötülemek için söylemiyorum. Sadece İzdiham’ın yeni sayısının muhteşem olduğunu açıklamak istiyorum. Dergide yer alan yazılar, öyküler, şiirler sizi ağlatacak derecede güzel. Şu kişinin yazısı ya da şu kişinin öyküsü muhteşemdi, diyemem çünkü dergideki her cümlenin dönüp tekrar okunulması gerek. Derginin yeni sayısı hakkında söylemek istediklerimi tam olarak yansıtamıyorum. Kısaca şunları söyleyeyim.

Daha önce dergiyi alıp okumamış olabilirsiniz. Buna karışamam. Sizi zorlayamam. Bu sayıyı kesinlikle herkes alıp okumalı ve evinin en güzel köşesinde saklayıp ilerde çoluğuna çocuğuna okutmalı, gelecek nesillere ulaştırmalı. Günün birinde evlendiğinizde ve oğlunuz/kızınız size “15 temmuzda ne oldu?” diye sorarsa dergiyi çocuğunuza okutun. Son olarak: bu sayıda emeği geçen herkesin ellerine yüreklerine sağlık, diyorum.

 

 

Melek Rada, Kosova

İZDİHAM

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın