İzdiham 21. sayıda kalan sağlar haindir dedi

İki aylık yayınlanan kültür, sanat, edebiyat dergisi İzdiham, 21. sayısıyla tüm Türkiye’de gazete bayii, D&R, Babil.com ve seçkin kitap evlerindeki yerini aldı.

İzdiham dergisi 21. sayısında alışılagelmiş kapak tasarımı ve sloganında yeniliğe giderek kapakta İsmet Özel fotoğrafı ve yine İsmet Özel’ ait olan “ kalan sağlar haindir “ sloganıyla okuyucularına merhaba dedi. İsmet Özel fotoğrafı derginin sadece kapağı ile sınırlı kalmamış, içerisinde de İsmet Özel’e ait fotoğraf ve şiirlerden oluşan bir seçki de yapılmış.

İzdiham Dergisi 21. Sayısını İzdiham Maarif Takvim ile açıyor. Şubat-Mart aylarında meydana gelen olayları İzdiham dilinde tekrar yaşatılıyor.

İzdiham’ın vazgeçilmezleri arasında yer alan Gökhan Özcan “Dünden Önceki Yarın “ , Ali Ayçil “ Çürük “ , Kemal Sayar “ Yalnızız “ yazılarıyla yine İzdiham okuyucularının gönüllerinde buruk bir tebessüm bırakacak.

İzdiham’ın gelenekselleşen yazı dizisi Onur Bayrak’ın “ Lügatlere Güncelleme” çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor. Zeliha Yurdaer’in gündem-sinema ilişkisi harmanladığı yazıları bu kez “ Dünya İkiye Bölünür: Ezenler ve Ezilenler “ başlığında okuyucuya sunuluyor.

İzdiham Dergisi 21. Sayısının şiir kapılarını Hüseyin Cahid Doğan’ın “ Kişisel Gangster Durumları ve Bülent Parlak’ın “ Kaldığı Yerden Başlayamayan “ şiirleriyle açılıyor.

Derginin diğer şairleri , Emre Söylemez, Taner Sarıtaş, M.Sena Metin,Hasan Bozdaş,

Mazlum Mengüç ve Yağız Gönüler olarak sırasıyla yer buluyor.

İzdiham 21’in dikkat çeken birkaç yazısı ise, Güray Süngü’nün “ Kısa Kısa Öyküler”,

Feyza Özcan’ın “ Bir Giyotine Aşık oldum, İbrahim Varelci’nin “ İçlik Olmazsa Kış Olmayacak, Güven Adıgüzel’in “ Sınır İhlali Çöl ve Allah” Şeref Bilsel’in “ Basın, Basanındır “ şeklinde.

İzdiham 21’in diğer yazarları sırasıyla, Rahime Kasım, Fatma Şengil Süzer, Özer Turan, Hatice Büşra Benli, Öner Buçukçu, Osman Palabıyık, Seda Nur Bilici, Damla Okay, Ömer Faruk Ünalan, Mustafa Toprak, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Tarık Taş,Rıfat Eroğlu, Enes Aras, Kübra Nur Uzun, Selma Urluca, Muhammed Palewi, Dilek Kartal, Ferhat Toka, Esra Köse olarak okuyucuyla buluşuyor.

Yirmi bin baskı ile tüm Türkiye’ de dağıtılan İzdiham Dergisi edebiyat dünyasının seçkin yazar- şairlerini ve gelecek vaat eden genç isimleri bir araya getirerek Şubat – Mart sayısıyla Edebiyat dünyasını yine heyecanlandıracak. Bu heyecan ortak olmak isteyen okurlar ise dergiyi Tüm Türkiye’de gazete bayilerinden, D&R’lardan ve seçkin kitap evlerinden temin edebilirler.

 

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın