İtibar Ocak Sayısı Çıktı

http://www.izdiham.com/uploads/yazi/RJoppMQNxU.jpgİtibar, Ocak sayısını da önceki sayıları gibi ayın ilk gününde okura sundu. Ocak sayısının kapağında, Prof. Dr. Turan Karataş ile yapılan söyleşi duyruluyor. Akademik ortamda bulunmasına rağmen edebiyatı neredeyse günü gününe izleyen, özellikle genç şair ve yazarlar hakkında yazdığı kıymetli yazılarıyla tanınan Karataş, eleştiri alanında kayda değer yorum ve tespitler yapıyor. “Eleştirmenin İnsaflı ve Ahlâklı Olması Lazım” başlığını taşıyan söyleşide, Karataş’ın eleştiri ve inceleme alanındaki temel meselelere yaklaşımı ve bu alanda ortaya koyduğu verimler konuşuluyor.

Önceki sayılarda olduğu gibi bu sayıda da sunuş yazısı önemli vurgular içeriyor. “Hatır Üzerine Olmak” başlıklı sunuşun ilk bölümü şu şekilde: “Dünya hatır üzerine kuruludur. İşte bu hatrı her daim gözettik, gözeteceğiz. Dergimiz, hatır yıkmak değil, hatır yapmak üzerine olacak. Kiraz, güzelliğine güvendiği için kurtlanırmış. Her geçen sayı güzelleşen ve zenginleşen İtibar, asla mütevazılığını kaybetmeyecek, çıkış gerekçesini unutmayacaktır.” Dergi içeriğine dair açıklamaların da yer aldığı sunuşta Hüsrev Hatemi’nin bu sayıdan itibaren Mevlanayazıları yazacağı ifade ediliyor. İlk yazısı bu sayıda yer alıyor. Ocak ayının bir diğer sürprizi de İtibar’ın bu sayıdan itibaren nitelikli tercüme eserlere yer vereceği duyurusu. İlk ürünler ise Turan Koç’un Mevlana’dan ve Selahattin Yusuf’un Gabriela Mistral’den yaptığı şiir tercümeleri.

İtibar’ın Ocak sayısı da şiir yoğun bir içerikle hazırlanmış. Cevdet Karalİbrahim Tenekeci, Ercan Yılmaz, Said YavuzMustafa AkarFurkan ÇalışkanNurettin Durman, M. Serkan Aydın ve Hasan Selami Binay gibi önceki sayılarda da şiirleri yer alan şairlere ilaveten, bu sayıda Hüseyin Atlansoy, Mustafa Ruhi Şirinİsmail KılıçarslanNadir AşçıUğur Erdengibi şairlerin şiirleri bulunuyor. Uzunca bir süredir şiir yayınlamayan İsmail Kılıçarslan’ın “Cool’luk Vazifesi” şiiri şairin şiirden uzaklaşmadığının sağlam bir kanıtı gibi.

Derginin hikâye sayfaları, usta hikâyeci Rasim Özdenören’in bir hikâyesiyle açılıyor. Bu sayıda Özdenören dışında Kâmil Yeşil ve Muhsin Macit’in birer hikâyesi yer alıyor. Ocak sayısının hikâye bağlamındaki önemli artılarından biri de Alpay Doğan Yıldız’ın Şevket Bulutyazısı. Yıldız, Şevket Bulut’un hikâyeciliğini hikâye kişileri üstünden yorumluyor. Abdullah Harmancı ise “Dergilerde Öyküler” incelemeleri aksatmadan sürdürüyor.

İtibar’ın Ocak sayısında yazılarıyla yer alan diğer isimler ise şunlar: Osman Konuk, Mehmet Şahinkoç, İbrahim Tenekeci, Nadir AşçıM. Mücahit YılmazYunus Emre TozalSerdar ArslanLütfi BergenMüslim Coşkun ve Ali Görkem Userin.

 

 

İzdiham

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: