İtibar Dergisi 20. Sayı Çıktı

http://www.izdiham.com/uploads/yazi/H1uQbBPZ5J.jpg

 İtibar’ın Mayıs sayısında M. Uğur Derman ve Hüsrev Hatemi gibi önemli isimlerin kıymetli ürünlerinin yanı sıra Murat Menteş’le yeni romanı Ruhi Mücerret üstüne yapılmış renkli bir söyleşi de yer alıyor.

İtibar’ın Mayıs sayısı Hasan Aycın’ın çizgisiyle başlıyor. Çizginin ardından ilk şiir olarak, birkaç yıldır dergilerde şiir yayınlamayan Hüsrev Hatemi’nin yeni bir şiiri geliyor: “Suda Boğulan Kız Çocuğuna Ağıt”. Zengin bir şair kadrosunun yer aldığı bu sayıya şiirleriyle katılan diğer isimler şunlar: Cevdet Karal, Mustafa Aydoğan, Hüseyin Atlansoy, Levent Dalar, Ali Emre, Selahattin Yusuf, Cafer Turaç, Nurettin Durman, Emel Özkan, Berat Demirci, Mehmet Aycı, Mustafa Akar, Mehmet Tepe, Muhammed Faruk Özcan, Gökhan Ergür, Soner Karakuş, Fatih Muhammet Atasever, Tuba Kaplan, Nurcan Toprak, İsmail Kılıçarslan ve Süleyman Çobanoğlu.

Bu sayının öykü sayfalarında Kâmil Yeşil’in “Amin”, Müzeyyen Çelik’in “Eski Renkler”, Numan Altuğ Öksüz’ün “Kete” ve Mehmet Emin Gül’ün “Boşluk” adlı öyküleri yer alıyor.

 

Edebiyat, Fikriyat ve Sanat Bir Arada

İtibar’ın Mayıs sayısında öne çıkan ürünlerden biri de M. Uğur Derman’ın kaleme aldığı “Osmanlı Türkleri’nde Hat Sanatı” yazısı. Derman yazısında hat sanatının başlangıcından 20. yüzyıla geliş süreci içinde Osmanlı dönemini etraflıca ele alıyor. İhsan Fazlıoğlu ise “Var-Olmayı ve Hayatı Yeniden Anlamlı Kılmak!” başlıklı yazısında insanın hayatla ölüm arasındaki bilgi ve anlam macerası üstüne kafa yoruyor. Bu sayının sürprizlerinden biri de üçüncü romanı Ruhi Mücerret geçtiğimiz günlerde yayınlanan Murat Menteş’le Ali Görkem Userin tarafından yapılan söyleşi. “Roman Bir Tür Naylon Kaderdir” başlıklı söyleşide Menteş samimi bir şekilde Ruhi Mücerret’i ve romancılığını anlatıyor. Söyleşiyi, Mustafa Akar ve Furkan Çalışkan’ın romana dair yazıları izliyor. Bu sayının diğer söyleşisi ise şair Mustafa Akar’la yeni kitabı Tüm Nefesliler üstüne yapılmış. Akar’ın söyleşisini ise Said Yavuz’un Tüm Nefesliler’i ele alan yazısı izliyor.

Nisan sayısının diğer düzyazı ürünleri de düşünceden edebiyata ve güzel sanatlara kadar geniş bir yelpazede. İbrahim Paşalı “Cennet ve Cehennem, Dünyaya İnanmak İçindir”, Ali Görkem Userin “Fotoğraf Üzerine Düşünceler IV”, Mustafa Ruhi Şirin “Süt ve Kitap ve Sakarya”, Atasoy Müftüoğlu “Başımızı Kuma Gömerek Yaşamaya Devam Edemeyiz”, Alper Gürkan “Gelenek ve Kültürün Aktarımında Dil ve Anlatım”, Afşin Selim “Teyakkuz”, Güven Adıgüzel “Ortadoğu’nun Hüzünlü Kalbi: Feyruz”, Suavi Kemal Yazgıç “Söyle Sessizlik” ve Abdullah Harmancı “Öykü Günlüğü – Necip Fazıl’ın Öyküleri” başlıklı yazılarıyla derginin Mayıs sayısındalar.

 

 

 

İzdiham

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: