İstanbul Film Festivali Başlıyor

Sinemaseverleri dünya sinemasının en seçkin filmleri, yıldız oyuncuları ve usta yönetmenleri ile buluşturan İstanbul Film Festivali, bu yıl da sinemaseverlere başdöndürücü bir şenlik sunuyor.

30. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak.

21 bölümde 230 film gösterilecek festivalde bilet fiyatları, tam 12 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 8 TL olacak.

Hafta içi gündüz seansları ile Türk Sineması bölümünde yer alan filmler için tüm seanslar 4 TL.

Festivalin gösterimleri Beyoğlu, Nişantaşı ve Kadıköy’de 7 salonda yapılacak.

İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri bu yıl dört büyük isme veriliyor: Yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve Türk Sineması’nın unutulmaz ikilisi Metin Akpınar ile Zeki Alasya.

“Béla Tarr” da festivalin açılış töreninde Sinema Onur Ödülü’nü almak üzere İstanbul’da olacak. Yönetmenin son filmi, ödüllü, “Torino Atı” da festivalin dünya festivallerinden bölümünde yer alıyor.

İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 12 film yarışacak.

Jüri başkanlığını ünlü yönetmen Claire Denis’in üstlendiği Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, bu yıl da 25 bin Avro’luk para ödülüyle destekleniyor.

14 Film Altın Lale İçin Yarışacak
Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde 14 film Altın Lale için yarışacak.

Reha Erdem başkanlığındaki jürinin seçeceği En İyi Film, Altın Lale Ödülü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen 150 bin lira para ödülünü alacak. Ulusal Yarışmada ayrıca En İyi Yönetmen 50 bin, En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu 10’ar bin lira ödül alacak. Bu yıl ilk kez Jüri Özel Ödülü alan filme de 30 bin lira verilecek. En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik, öteki ödül dalları.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI Jürisi de Ulusal Yarışmaya katılan filmler arasından bir filmin yönetmenine, bir sonraki filminin yapımında kullanmak üzere 30 bin dolarlık para ödülü veriliyor. Ödül, Onat Kutlar anısını yaşatıyor.

Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan ve insan hakları konusunda kamuoyunda duyarlık ve bilinç uyandıran bir filme Avrupa Konseyi’nce FACE Ödülü verilecek.

Festivalin Programı Hayli Zengin
Festival, yarışmalar dışında da çeşitli başlıklar altında hayli zengin bir program içeriyor.

Sinemanın 13 usta yönetmeninin en son filmlerinden oluşan “Yıllara Meydan Okuyanlar” bölümü bunlardan biri.

Festivalin artık gelenekselleşen Mayınlı Bölge’sinde farklı tür ve anlatım teknikleriyle sınırları zorlayan, yaklaşımları ve teknik özellikleriyle sıradışı 12 film yer alıyor.

Geceyarısı Sineması başlığı altında, festival boyunca Cumartesi günleri saat 24’te birer film uykunuzu kaçıracak.

“Çocuk Mönüsü” bölümünde, çocuk filmleri festivallerinde beğeni gören filmlerden bir seçki yer alıyor.

Festival kapsamında, eleştirmenlerce “o güne kadar yapılmış en iyi Türk filmi” kabul edilen Memduh Ün’ün Üç Arkadaş filmi de restore edilmiş kopyasıyla izleyici karşısına çıkacak.

Sinema profesyonellerinden büyük ilgi gören “Köprüde Buluşmalar” seminerlerinin dördüncüsü de bu yıl 13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İzdiham

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın