İlkay Yaprak, Taare Zemaan Par / Yerdeki Yıldızlar

Sonra filmler sadece İzdiham için yazılır. 

Bir filmden yola çıkarak dünya hakkında görüş beyan etmeye bayılan biz insanlara bol malzemeli bir film sunmak istiyorum. Filmin içeriğinden yola çıkmak pek mümkünken elbette ki herkes Aamir Khan ismine takılacaktır.

Taare Zemaane Par, dünyanın bütün ülkelerinin üzerine alınabileceği bir eğitim sistemi eleştirisini, Disleksi hastası olduğu için öğrenme güçlüğü çeken, Ishaan üzerinden anlatır. Son günlerde Murat Menteş’in köşe yazısında 3 Idiots’u zikretmesinden sebep eminim birçok kişi Aamir Kahn’in ile tanışmıştır. Oyunculuğun yanı sıra Aamir Khan’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan filmde konu güzel işlenmiş ve ana mesaj kaygısı göz önünde tutulmuştur. Peki, bu filmi diğerlerinden ayıran nedir?

Ishaan, Disleksi hastasıdır. Çok başarılı bir abiye sahip olmasına rağmen çektiği öğrenme güçlüğü onu babası tarafından “haylaz” bir çocuk yapmaya yetmiştir. Bu haylazlık hali onu yatılı okula kadar sürükleyecektir. Burada geçirdiği ilk akşam izleyen herkes için bence unutulmaz bir duygu olacaktır. Ishaan’ın  “Boş kaldı gözlerim, gözyaşlarım bile terk etti beni… Sessizlik doldurdu kalbimi, hissetmiyorum artık ne acı, ne de başka bir his… Terk etti beni tüm duygular… Sanki boşluktayım, sen her şeyi hissederdin değil mi anne? ‘’ yakarışı bile bizlerde bir duyguya temas etmeye yeter!

Bir resim öğretmeninin eğitime kattığı farkın eseri olacak şey ise Ishaan’ın ta’ kendisidir. Yaptığı resimleri fark eden öğretmeni ile kuracağı özel ilişki ve öğretmenin “eğitimci” yanının olması gerektiğini vurgulayan senaryo, uzun zamana yayılmış Hint filmleri endüstrisi için, farkında olmadan izlenebilecek lezzetli filmlerden birini oluşturmuş. Her çocuğun kendine has bir cevheri olduğu fikrini savunurken ise, insanların bunu farketmeyişlerini incitmeden, alaycı bir dille anlatmış. Bu kadar yalın mı? Tabi ki hayır! Şiddetle tavsiye ediyoruz.

Not:  Disleksi; Dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık fark edilmeyebilir. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler.

 

 

Taare Zemaan Par / Yerdeki Yıldızlar

Yönetmen: Aamir Khan

Senaryo: Amole Gupte

Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Abhishek Bachchan, Tanay Chheda, Tisca Chopra

 Yapım: 2007/ Hindistan

Imdb: 8.4/10

 

İlkay Yaprak

İzdiham

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: