İbrahim Tekpinar, Gurur Duyun Saçmalıklarınızla

Afrika’nın balta girmemiş ormanlarına bile siyah gazlı içecek satıp, yanına şeker ilaçlarını da pazarlayanlara göre bizler televizyon karşısında sadece tüketen yaratıklarız. 140 karaktere sığdırılacak duygularımız var ve saçmalamaya hakkımız yok.

Aklı kendine yeten telefonlarla ve sanal beğenilerle yetinip, sanal tatminlerle ve vergilerle ölmeliyiz. Oysa herkesin 140 karakterin ve sanal alemin dışına çıkıp saçmalamaya hakkı var. İnsanların gelecekte Mars’a yolculuk yapacağını, küçük bilgisayarlara sahip olacağını, şoförsüz araba kullanılacağını ve çok sıkılacağını söyleyip bunların bir kısmının gerçekleştiğini görmeden ölen İsaac  Asimov, akıl dışı ve bulunduğu topluma göre de gereksiz  davranmıştır.(TDK sözlüğüne göre saçmalamak:  anlamsız, gereksiz, tutarsız, sözler söylemek ve bu tür davranışlarda bulunmak). Gemileri denizden değil de karadan yürüten Fatih Sultan Mehmet, Hitler’in Leningrad kuşatması sırasında dayanma gücü kalmayan Rus halkının acıları üzerine yaptığı beste sayesinde Hitleri yenen , koca Hitleri yaptığı besteyle yenen Şostakoviç , gökyüzünü inceleyip kurak Harran coğrafyasında sinüs ve cosinüs kavramlarını dünyaya tanıtan Ebul Battani , küçücük bir şehirde yaşayıp dünyanın çevresi ve hızını en ilkel aletlerle en yakın hesaplayan Erzurumlu İbrahim Hakkı, insanların uçabileceğini düşünen Hezarfen, uzay çalışması yapan Sümerliler, bulaşık yıkamaktan bıkıp makinesini icat eden Josephine Cochrane , Allah’ın yarattığı gözün nasıl görmeye çalıştığını araştırıp karanlık oda deneyiyle kameranın da dolaylı olarak mucidi Basralı İbni Harezm, Gandi, Martin Luther, zalim esattan kaçarken giydiği ayakkabıya Türkiye’ye sığındıktan sonra çiçekler eken ve zalimi güzellikler öldürecek diyen Taha el Taha, hepsi akıl dışı davranıp yaşadıkları topluma göre saçmalamışlardır. İyi ki de akıl dışı ve toplumun tamamı gibi davranmamışlar..

Aklı kendine yetip, şarjı bir güne sığmayan telefonlarımızdan kafalarımızı kaldırıp saçmalamamalıyız. Saçmalayan insanların ürettikleriyle dünya güzelleşiyor, üzerinde yaşadığımız yuvarlağı(elips) ciddiye almayıp delirenlerle güzelleştiriyor. O yüzden saçmalayın ve gurur duyun saçmalıklarınızla.(bu yazıyı da saçma bulacaklar çıkacaktır.)

 

 

 

İbrahim Tekpınar

İZDİHAM

 

 

 

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın