Hırka Dergisinin 4. Sayısı Çıktı

önce selam, sonra kelâm

bir vesikalık fotograftan, bir pisuvardan ya da bir bisiklet tekerleğinden “sanat” çıkarılabilen bir zamanda imgeyi, duyguyu, inanışı yahut değerleri pazarlamak oldukça kolaylaşmış durumda. üstelik alıcısı da çok fazla. ilk sayımızda da dikkat çektiğimiz üzere bugün edebiyat da, kültür de ve genel anlamda sanat da bir tüketimin konusu olmuş ve hatta sektörleşmiş durumda. bu duruma bir çözüm önerisi sunamamakla birlikte “hırka” olarak gayretimizin -“çok satan”dan, “gişe yapan”- dan, “popüler olan”dan uzakta- hakikatin yanından yöresinde geçebilme etüdleri olduğunun altını çizerken dördüncü sayımızla sizleri selamlıyoruz: önce selam sonra kelam…

dergimiz her sayıda olduğu gibi bu sayıda da bir iktibasla açılıyor: ziya osman saba – mesut insan- lar fotoğrafhanesi. ali yıldız, hasan erkan, mim kara, şafak tarhan, zübeyir selman ışık, ferhat toka, fatma kübra karnas ve çağrı subaşı bu sayıda şiirleriyle yer alıyorlar.

soki tada, japon kültüründen çizgileriyle katkılarını sürdürüyor. bu sayıdaki çizimi “eski çinli bir savaşçı” ismini taşıyor.

gökdemir ihsan’la yaptığımız söyleşide edebiyat,sanat, dil ve hakkında medyada ortaya çıkan söylemler hakkında konuştuk. son olarak söyleşide gökdemir ihsan’ın yeni kitabından da haber var!

ömer abdülaziz öztürk, ahmed ölmez, ahmed doğan, ömer yıldırım, mesut ateş ve büşra karagöz ise öyküleriyle katkıda bulundular. ayrıca saliha çalışkan, katherine mansfield’dan çok tatlı bir öykü çevirisiyle buluşturuyor bizleri.

unutulmuş simaları tanıtan yazılarıyla zübeyir selman, tanıtım yazılarına devam ediyor. bu sayının unutulan siması “sakallı celal” nâm, celal yalınız. metinde sakallı celal hakkında ilginç anektodlar var.

davut çakır, yusuf atılgan ve onun meşhur eseri aylak adam üzerine bir inceleme yazısıyla dergimize katkıda bulunurken ömer abdülaziz öztürk, “yetişkinler için evladiyelik masallar” diye düşündüğümüz masal serisine “bir kuyu masalı” adlı masalıyla katkıda bulunuyor. alperen yur- toğlu ise geçtiğimiz nisan ayında vizyona giren ali atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan limonata filmini yazdı. son olarak saliha çalışkan’dan hoş bir mini fotoroman var.

ayrıca fotoğrafları için mahmut islam’a teşekkür ederiz.

 

Hırka Edebiyat

İZDİHAM

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: