Hırka Dergisinin 4. Sayısı Çıktı

önce selam, sonra kelâm

bir vesikalık fotograftan, bir pisuvardan ya da bir bisiklet tekerleğinden “sanat” çıkarılabilen bir zamanda imgeyi, duyguyu, inanışı yahut değerleri pazarlamak oldukça kolaylaşmış durumda. üstelik alıcısı da çok fazla. ilk sayımızda da dikkat çektiğimiz üzere bugün edebiyat da, kültür de ve genel anlamda sanat da bir tüketimin konusu olmuş ve hatta sektörleşmiş durumda. bu duruma bir çözüm önerisi sunamamakla birlikte “hırka” olarak gayretimizin -“çok satan”dan, “gişe yapan”- dan, “popüler olan”dan uzakta- hakikatin yanından yöresinde geçebilme etüdleri olduğunun altını çizerken dördüncü sayımızla sizleri selamlıyoruz: önce selam sonra kelam…

dergimiz her sayıda olduğu gibi bu sayıda da bir iktibasla açılıyor: ziya osman saba – mesut insan- lar fotoğrafhanesi. ali yıldız, hasan erkan, mim kara, şafak tarhan, zübeyir selman ışık, ferhat toka, fatma kübra karnas ve çağrı subaşı bu sayıda şiirleriyle yer alıyorlar.

soki tada, japon kültüründen çizgileriyle katkılarını sürdürüyor. bu sayıdaki çizimi “eski çinli bir savaşçı” ismini taşıyor.

gökdemir ihsan’la yaptığımız söyleşide edebiyat,sanat, dil ve hakkında medyada ortaya çıkan söylemler hakkında konuştuk. son olarak söyleşide gökdemir ihsan’ın yeni kitabından da haber var!

ömer abdülaziz öztürk, ahmed ölmez, ahmed doğan, ömer yıldırım, mesut ateş ve büşra karagöz ise öyküleriyle katkıda bulundular. ayrıca saliha çalışkan, katherine mansfield’dan çok tatlı bir öykü çevirisiyle buluşturuyor bizleri.

unutulmuş simaları tanıtan yazılarıyla zübeyir selman, tanıtım yazılarına devam ediyor. bu sayının unutulan siması “sakallı celal” nâm, celal yalınız. metinde sakallı celal hakkında ilginç anektodlar var.

davut çakır, yusuf atılgan ve onun meşhur eseri aylak adam üzerine bir inceleme yazısıyla dergimize katkıda bulunurken ömer abdülaziz öztürk, “yetişkinler için evladiyelik masallar” diye düşündüğümüz masal serisine “bir kuyu masalı” adlı masalıyla katkıda bulunuyor. alperen yur- toğlu ise geçtiğimiz nisan ayında vizyona giren ali atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan limonata filmini yazdı. son olarak saliha çalışkan’dan hoş bir mini fotoroman var.

ayrıca fotoğrafları için mahmut islam’a teşekkür ederiz.

 

Hırka Edebiyat

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın