Hece Dergisi 2012 Aralık Sayısı Çıktı

 

Hece Dergisi 2012 Aralık Sayısı Çıktı

 

 

 

Hece Dergisi Aralık 2012 sayısı çıktı.  Dergiden özel bir bölüm var.  

2012 ŞİİRİ
Sözle hiçbir şeyi yerinden edemediğini bile bile o “cansıkıcı” eleştirme işiyle uğraşmak herkesin harcı değil. Dil bizi Kant’ın guvercinine havanın değmesi gibi zorluyor. “Hava olmasa daha hızlı uçabilirdim” der Kant’ın güvercini. Dil olmasa daha hızlı gidebilirmişiz, eleştirebilirmişiz, şiiri de edebiyatı da daha iyi edebilirmişiz gibi. Dil var ve buna rağmen ve aslında tam bu sayede bütün törel alışkanlıkları yerinden ederek bu etkileşim sürsün diye çabalıyoruz. Edebiyat ve gerçek arasındaki tartışmalı ilişkinin dengesi, bir gerçek vuku bulduğunda bir de bir eser ortaya çıktığında bozulur. Şiirsel biçim, bunlar arasında dengeyi kendi lehine çevirmeyi en iyi bilendir. Şiirimiz eleştirilirken dikkate alınması gereken önemli bir konu, her tarihsel değişikliğin hızı, yoğunluğu ve önemine bağlı olarak krizler de ürettiğidir. Her türlü değişikliğin hızla gerçekleştiği bir dönemdeyiz; krizler de hızlı carpıp geçiyor, nelere mal olduğunun bilançosu yapılmadan.

Birkaç yıldır Aralık sayımızda yıl içinde çıkan şiir kitaplarını değerlendirmeyi sürdürüyoruz. Her nerede şiir varsa yankısını dumanı üzerindeyken vermeye çalışıyoruz. Elbette bütün kitaplara yer vermemiz mümkün olmuyor. Yeni basımlar, toplu şiirler ve yıl içinde sözünü ettiğimiz kitaplar dışarıda bırakılıyor. Son günlerde elimize ulaşan bazı kitaplar, ayrıca yazma zamanını gereksindiği için mecburen dosyaya yetişmiyor. Bunun dışında, kapsama iddiamız yok. Böyle bir iddiada bulunursak elimizin erişmediği, gözümüzden kaçan iyi bir kitabın hakkını yemiş oluruz. Yıl boyunca dergimizde Bülent Ata, Zafer Acar, Vural Kaya, Emre Öztürk, Celal Fedai, İsmail Aslan, Nadir Aşcı, Mustafa Köneçoğlu, Fadıl Oktay, Fatma Şengil Suzer, İdris Ekinci, Yahya Kurtkaya, Ömer Erdem, Hüseyin Akın, Lale Müldür, Hüseyin Köse, Serkan Türk, Şükrü Erbaş, Can Türker, Fazıl Baş, İbrahim Tenekeci, Cevdet Karal, Necmi Zeka ve Kamil Eşfak Berki’nin şiirlerinin eleştirilerine yer verdik.

Şiirimiz mütalaa edilirken akılda tutulması gereken bir diğer önemli konu, ülkemizde eleştirinin bireysel yollara tabi olduğudur. Bunu etkileyen ilk koşul, dönemlere göre değişen edebiyat anlayışlarıdır. Vakıa içinde bulunduğumuz son dönem çeşitli anlayışların bir arada yaşandığı, türlerin de eleştiri anlayışlarının da sınırları zorladığı, alabildiğine bireyselleştiği bir dönem. Boris Eyhenbaum’un meşhur yazısı “Biçimsel Yöntemin Kuramı”nda dediği gibi “her şeyin açıklayan, geçmişin ve geleceğin bütün durumlarına yanıtlar veren ve bu nedenle evrim geçirmeye gereksinmesi kalmayan, geçirmeye de yeteneği olmayan bir kurama sahip olduğumuzu itiraf etmek zorunda kaldığımız anda, biçimsel yöntemin var oluşunu sona erdirdiğini, bilimsel araştırma ruhunu artık taşımadığını da itiraf etmek zorunda kalırız.” Bunun için herhangi bir yaklaşımı öncelememek uğruna bu dosyada çeşitli anlayışlardan kitaplara yer verdik.

Bu yılın basımı gelecek yıla sarkan bazı kitaplar da göz önünde tutularak söylersek, en belirgin ozelliği ilk şiir kitapları acısından verimli oluşudur. Bunlardan Enes Özel’in kitabına dosyada yer verdik. Dosyada On iki şairin kitabı incelendi. Celal Fedai’nin Olağanüstü Şiirler, İbrahim Eryiğit’in Hurufat, Yuksel Peker’in Kelebek, Şair ve İzler,

Bunyamin K.’nın Dün Biriktiren, Seyhan Kurt’un Seyyah kitaplarıyla ilgili yazılar bu dosyaya yetişmediği icin gelecek sayımıza kaldı.

“İzdiham, 31. Sayısında kapağı okuyucuları istediği şekilde tamamlasınlar diye manşeti siz atın dedi.” İzdiham Dergisi’nin 31 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye.
İzdiham dergisinin 31. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın