Hayal Dergisi’nin 52. Sayısı Çıktı

52. sayımızda siz okurlarımıza; edebiyat tarihinde, savaşın savaşlar tarihinde edebiyatın birbirleriyle olan etkileşimleri üzerine ve / veya edebiyat ve savaş ikilisinin güncel birlikteliği / karşıtlığı üzerine bir dosya hazırladık. Bu dosyayı hazırlama gerekçelerimizin merkezinde ‘savaşın, çığırtkanları tarafından propaganda silahı olarak da kullanılabilmesi’ konumlanıyor. Çünkü savaş bugün yanı başımızda bir oyun alanı. Gezi ve sonrasında yaşanan olaylar bize gösterdi ki; ülkemiz her an iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya. Bu dosyamızla; okurun, popüler olanı tüketmeye endeksli sistemin parçası olan kitaplarla, gerçek edebiyat eserlerini ayırt edilebilme çabasına destek olmaya çalıştık. Dosyamıza yazılarıyla katkıda bulunan Tarık Günersel, Onur Akyıl, Ekin Metin Sözüpek, Oğuzhan Oğuz, Ahmet Çınar, Mahmut Dikerdem’e, şiirleriyle dergimizi zenginleştiren şairlerimize ve bu sayı çizimleriyle bizlerle olan kıymetli şairimiz Dilek Değerli’ye çok teşekkür ediyoruz.
Her daim insandan ve yaşamdan ve gerçekten ve doğrudan yana olan, önemli yazarımız Mehmet Eroğlu ile yaptığımız söyleşinin her cümlesini altını çizerek yayımlıyoruz. Aman dikkat!

Veysel Çolak’ın “Ali Yücel: Türk Şiirinde Bir Korsan” başlıklı yazısını özenle okumak gerekiyor.

2014 genç ölümlerle, iç savaşlarla, mücadelelerle geçti. Çok üzüldük, canımızdan can gitti. Siz okurlarımıza bol ağaçlı, edebiyat ve tiyatroyla dolu, huzurlu bir 2015 diliyoruz. Ama hep yan yana… Ve yineliyoruz; hayal etmeyi ihmal etmeyiniz.

İçindekiler:

Ahmet Ada – Şiir
Yılmaz Gruda – Şiir

Söyleşiyorum:
Mehmet Eroğlu – Müslüm Çizmeci

Onur Sakarya – Şiir
Mustafa Ergin Kılıç – Şiir

Dosya:
Edebiyat Ve Savaş

Tarık Günersel
Onur Akyıl
Ekin Metin Sözüpek
Oğuzhan Oğuz
Ahmet Çınar
Mahmut Dikerdem

Onur Albayrak – Şiir

Veysel Çolak – Ali Yücel: Türk Şiirinde Bir Korsan

Gül Yıldız – Şiir
Hüseyin Hatipoğlu – Şiir

Hıdır Işık – Adem-i Günahtan Evvel

Ahmet Güneş – Şiir
Pınar Vardar – Kadın ve Şair

Filiz Zibek – Şiir

Nezihe Altuğ – Yelda Karataş’ın Öykücülüğü – Safran Çiçeği

Nihat Özdal – Şiir
İdris Yalçın – Şiir

Söyleşiyorum:
Mehmet Fırat Pürselim – Tunç Kurt

Emrah Karakuş – Şiir

Uluer Aydoğdu – Taşın Sesi: İçeriyi Dışarlayıp Dışarıyı İçerliyerek Bütüne Varıyor Ahmet Ada

Cahit Kaya – Doğanın Keşişi: Ahmet Ada’nın Taşın Sesi Kitabında
İnsan Doğa Konumu ve Ölüm Teması

Nevzat Konşer – Şiir
Çağrı Çığ Sığırcı – Şiir

İsmail Biçer – Şeytanın Değmediği yer: “Boşluk”(*)

Recep Özkan – Şiir
Deniz Dağ Delen – Şiir
Şeyda Üzer – Şiir

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın