Halit Ayarcı, Şiir Kritikleri 11

ŞAİRLER SAKALLI ÖLMELİ

Sokuluyorum kıvırcık sakalımın en kuytu köşesine
Gökyüzüne eş koşuyorum uçurtmaları
Nakaratından bir türkü tutuyorum avuçlarımda
Siyah beyaz bir fotoğrafım
Ayna kenarında solmak kaderim

Güneş ki soldurmak için doğmaz hiçbir zaman fotoğrafları

Poz veriyorum hayata her an
Afili çıkmak uğruna tıraş olmadım bak aylardır
Sakal yakışmasa da
Şairler sakallı ölmeli bir şiirin sonunda
Ter boşanmalı tek celseyle parmak uçlarından
Ve bir cümle
Ne yazar şair vasiyetine?

Vasiyetim benim, fragmanı ömrümün
Özet geçiyorum yaşamın kıyısından
Günbatımı serinliğinde
Bir kenara iliştirilmiş imgelerde
Sonbahar hüznüyle

Sakalım biraz daha uzadı bu şiirle
Elim, çiçek tarlasındaymış gibi geziniyor çenemde
Kayboluyor çocukluğum
Yabani gençlik üstümde eğreti
Sakal yakışmasa da
Şairler sakallı ölmeli

Ali Akçakaya

Sn. Ali Akçakaya

İsmet Özel’in ‘Kötü Şiirler’inde geçen “Bütün müsveddelerimi yırttım,/göğsümüm kıllarıyla/gövdemin kokusundan buharlaşıyor şiir” dizelerini anımsatan şiiriniz şairin konumu hakkında bir önerme içeriyor: “Şairler sakallı ölmeli”. Şiirin yapı unsurları imgelem açısından elverişli kelimeler ihtiva etse de yer yer sıradanlaşan ifadeler şiirdeki seviyeyi aşağıya çekiyor. “Günbatımı serinliğinde/Bir kenara iliştirilmiş imgelerde” dizelerinden sonra “Sonbahar hüznüyle” dediğinizde şiirde yaptığınız birçok yenilik birden başladığınız yere sizi geri döndürebiliyor.

Diğer yandan “Ne yazar şair vasiyetine?” dizesi şiir için önemli bir soru değeri taşıyor. Ayrıca “Siyah beyaz bir fotoğrafım/Ayna kenarında solmak kaderim/Güneş ki soldurmak için doğmaz hiçbir zaman fotoğrafları” dizeleri şiirinizi belli bir seviyede tutabiliyor.

Şiirinize başlarken dizelerinizde geçen kelimelerin iç akustiği ve ahengi sesi ve kulağı tırmalıyor. Şiirde yapı ve sesin kullanımı konusunda biraz daha mesafe almanızda fayda var. Bu konuda Yahya Kemal’in şiirlerine bakabilirsiniz.

Halit Ayarcı

İZDİHAM

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: