Halime Nur Aymaz, Haydi Sahneye

“Haydi Alara haydi el çırp sende. Bak şak şak , iki elini birleştir.haydi ! “ iki el ? Benim kolumda bir el var. Nasıl çırpacaktım ? gökyüzünde uçuşan kediden daha mı önemliydi peki şimdi bu ? Bak bana bak, gökyüzüne gösteriyorum sana, bana bak. Bak bir kedi daha geldi yanlarına. O da ne tavşan geldi birde tavşan evet tavşan yeşil havucunu da yiyordu işte. Onlar mı ? el çırpıyorlardı hala ve ses çıkarıyorlardı. Bu ses bu oyun alanı atların tepinerek koşmasına sebep oluyordu saçlarımın altında ki yerde. Bu oyunların hiç birinde kediler tavşanlarla dans etmiyordu Vivaldi eşliğinde. Evet işte tekrar o “ses dans et alara dans et ! “ elimi de kavrıyordu elleriyle. Doğru dedikleri, aferin dedikleri buydu demek ki. Yıldızımı ne zaman vereceksiniz peki ? Ben yıldızlı toka isterim, böylece gök yüzünü taç yapar taşırım her yere. Benim oldu mu tamamdır gökyüzü. İstediğim zaman çıkartır parlatırım yıldızlarımı.” Haydi Alara haydi sahneye. Evet Alara evet sahne orası.” İri yeşil erik, iri sarı kayısı ve iri zeytinler dolanıyor üstümde. Ve bir anda kaçışıyor gökyüzündeki kedi, tavşan. Ürkek bir kaçış. Bu sahneden korkmam gerek demek. Korkunca nasıl oynatıyordum ağzımı yoksa gözümü mü oynatıyordum. Hayır onu şaşkınken mi yapmalıydım. İri yeşil erik daha da irileşmişti sanki. Oturmalıydım, görünmez olmalıydı erik kayısı ve zeytinler. Gökyüzümü çağırmalıydım tekrardan ama önce bu sahne dedikleri yerden kurtulmalıydım. “Hayır Alara hayır durup beklemelisin orada. “ ses yükseliyordu, erikler kayısılar ve zeytinler çoğalıyordu.

Ne mi oldu sonra? Durdum, öylece durdum kirpiklerimi en dibe çektim ve kedi dans ederek geldi tavşanla birde yıldızlar pembe gözlüklerini takmışlardı. Evet tabi ki pembe. Ve biz durduk öylece durduk birlikte sonra birden şimşekler o istediğim şarkıyı seslendirdiler ve işte dans etmeye başladık birlikte. Tavşan yeşil havucundan ikram etti bana. Gece annemin uyandırıp içirdiği ballı süt kadar masumdu tadı. Yedim, dinledim, baktım ve dans ettim. Ve bir ses “ haydi Alara haydi in sahneden indim sahneden. İri iri yeşil erikler, iri sarı kayısılar ve iri siyah zeytinler gitmişlerdi. Ve ben sahneden inip tavşanın peşine düşmüştüm.

Unutma hayat bir oyun sahnesi.

Halime Nur Aymaz

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın