Genç Dergisi

Teşhir, moda, lüks düşkünlüğü günümüz iktisat teorisyenlerince iktisadî hayatın dinamizmi sayılıyor. Oysa biz satın aldığımız her meta ile biraz da satılıyor, tükettiğimiz her mal ile biraz daha tükeniyoruz. Deva bulduğumuzu düşündüğümüz her konuda, onulmaz yaralar açıyoruz. Sahip olduklarımız, bize sahip olmaya başladığında sadece savurganlığın artmasına değil, aynı zamanda sosyal dengenin bozulmasına, sınıflar arası kıskançlık ve çekememezlik gibi sosyal huzursuzluklara da yol açıyor.

Türkiye’nin aylık gençlik dergisi Genç Dergi, 5. yaşına girdiği Ekim sayısıyla birlikte toplumun kanayan yaralarından biri olan tüketim kültürü ve reklamlara değiniyor. Ali Can imzalı dosyada, sahip olma köleliği üzerine çarpıcı tespitler yer alıyor. Dosya çerçevesinde, uzun yıllar reklam ajanslarının kreatif ve strateji departmanlarında çalışmış olan Serkan Bilge ile reklamlar üzerine uzun bir söyleşi de bulunuyor.

5. yılına yepyeni ve daha genç bir tasarımla giren Genç Dergi’de bu ay iki önemli röportaj yer alıyor.

Röportajların ilki özellikle son yıllarda dikkat çeken, gençlerin çokça dinlediği Rap müzik sanatçısı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ile. “Mutlu olmanın en önemli anahtarı maneviyattır” diyen Sagopa Kajmer uzun sohbetinde başta çıkaracağı kitap olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulunuyor.

Dergideki diğer bir röportaj ise Yazar Selahattin Yusuf ile. Kültür ve medeniyetimize dair birçok konuya değinen Selahattin Yusuf; “Hakikat arayışımızı hayatın, halkın, sokağın, yani kaosun içinde sürdürmek zorundayız” diyor.

Genç Dergi Ekim sayısında yer alan diğer yazar ve yazı başlıkları şöyle:

Mehmet Dinç – Sence Ben Nasıl Biriyim?
Mehmet Köprülü – Mahiyetimiz Maiyetimizde Saklı
Harun Kırkıl – Ormanda Seçim Vaaaar!
Ayşe Kurudere – Biraz Heyecanlı Olun!
Ayşegül Genç – Müzik Ruhun Gıdasıdır, Gıda Zehirlenmesine Dikkat!
Abdurrahman Çetinkaya – Sanal Medya Mesajdır!
Murat Sözer – Halkın Dirsekleri
Fahri Sarrafoğlu – Sizin Hâlâ Özel Pulunuz Yok mu?
Ali Düz – Diziler (De)jenerasyonu
Hilal Söylemez – Kudüs’te Bir Özbek Şeyhi: Abdülaziz Buhari
Serkan Bilge – Bilge Kral ile Başbaşa
Sinan Özgenç – Aşk Bir Letafet Halidir
Halit Yasir Özoğul – Vesile Adamı Olmak
Osman Nûri Topbaş – Kur’ân-ı Kerîm’in Mûcizevî Yönleri
Adem Ergül – İlâhi Kelâm ve İnsan
Mehlika Toyga – Maher Zain
Abdullah Kibritçi – Maneviyatın Üç Atlısı: İşrak, Kuşluk, Teheccüd
Orkun Elmacıgil – Avrupa’nın Bitimi Üzerine Bir Gezi – Yazısı
Asım Gültekin – Diyorlar ki Utanma!
Taha Kılınç – Yollarımız İlla ki Kesişecek
Abdullah Yalnız – Öğrenci Evi veya Kaldığın Yurt İkinci Üniversiten Olmalı!
Enes Kömür – İnternet Efsaneleri
Rabia Gülcan Kardaş – Kurallarda İndirim Var!
Hande Berra – Güllerin Şehri Şiraz
Yavuz Selim Güneş – Fethi Gemuhluoğlu’nu Unutmuyoruz!

Dergideki diğer köşeler ise:

Dünya Raporu
Türkiye Raporu
Can Damlaları
Bellek Kartı (1924)
Sinema
Dertli Sözlük
Kitap
Genç Gönüllüler
Okur Gezer
Dünya Gençleri
Fotoğraf
Yazı Atölyesi
Ödüllü Test (Hediye Genç Dergi aboneliği)

“Gençler için eğlenceli tarih” sloganıyla çıkan Genç Dergi’nin sevilen eki Tarih Gastesi 22. sayısında ilginç konulara değiniyor. Gastede yer alan bazı başlıklar şöyle: Türk Uçağı Hayali Yere Çakıldı – Müslüman Olsalardı Kazanacaklardı – Ebu Cehil Yine Cinnet Geçirecek –Müşrikleri Kim Fişledi? – Diplomatik Rezalet.

Genç Dergi’ye 0212. 671 07 00′dan (dahili 178) müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın Kültür Dergi Dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi NT ve Gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz.

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: