Galatasaray’ın Uruguaylı Kalecisi Muslera, Uruguaylı Vatandaşları Dikkatli Olmaları Konusunda Uyardı

Çiftlik Bank’ı kurarak yüz binlerce kişiyi inek, tavuk ve keçi sahibi yapmadan kaçan Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçmasının yankıları sürüyor.

Arkasında bir anda zengin olamamış yüz binlerce kişi bırakan Mehmet Aydın’ın Uruguay’a gitmesi Uruguay basınında da gündem olmaya devam ediyor.

Türk basınından olayları izlemeye devam eden Uruguay medyası bugün Galatasaray’ın kalecisi Muslera’ya mikrofonları uzattı.

çiftlik bank ile ilgili görsel sonucu

Uruguay’ın 1210 frekansında yayın yapan Difusora Soriano Radyosu’na konuşan milli kaleci Muslera Mehmet Aydın’ın Türkiye’de yüz binlerce insanı mağdur ettiğini duyduğunu ve olayın ardından Uruguay’a geldiğini belirtti. Yaptığı açıklamada Muslera şöyle dedi:

“Bu hafta Fenerbahçe ile çok önemli bir derbi maçımız var. Florya’da herkes 19 yıldır sahasında yenemediğimiz Fenerbahçe maçına konsantre olmuş durumda. Kampta Türk futbolcuların konuştuğu tek konu Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın. 25 yaşındaki Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçması üzerine Türk futbolcular ve teknik heyet bana “artık dolandırılma sırası sizinkilerde” diye takılıyorlar ama ben buradaki insanlara çok üzüldüm. Umarım Uruguay devleti gerekeni yapar ve Mehmet Aydın’a karşı Uruguaylı vatandaşlarımızı uyarır. Çünkü Aydın, insanların bir anda, çalışmadan, hemen zengin olma duygularını istismar etmeyi çok iyi biliyor. Florya’da çalışan ekipten bile Mehmet Aydın’a para kaptıran iki kişi var. Onların mağduriyetlerini aramızda topladığımız nakit ile giderdik.”

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın