Fundamenta Dergisi çıktı

Fundamenta Dergisi çıktı

Burası toprak. Burası yerin yüzü. Burada her sabah yeniden doğmayı ve her gece yeniden ölmeyi anlamlı kılan, bu düzeni çekilir hale getiren bir şeyler var; zihnimizde sürüp giden planlar, unutmamamız gereken işler, yarım bıraktığımız şiirler, kitapçıda gözümüze kestirip almayı ertelediğimiz kitaplar, daha geniş bir zamana bırakılmış muhabbetler… Hayatın devamını sağlayan onu diri tutan eylemler var burada. İşte biz, tüm bu eylemler azalmasın; toprağa dair, göğe sokağa şehre kaleme insana dair heyecanımızı kaybetmeyelim istiyoruz.
Fundamenta ekibi ilk sayısından itibaren kendisine ‘İnsan’ı ve onun hallerini temel almış bir dergidir. Dergi kadrosunda değişmeyen isimler olduğu gibi bir müddet revan olup azığını paylaşan, daha sonra tekrar görüşmek üzere ayrılan ve yeni duraklarda dâhil olan isimlerle yoluna devam etmektedir. Herhangi bir siyasi görüş barındırmayarak kimseleri kendisine cephe almamış ve bunu akıllıca bir davranış olarak benimsemiştir. İnsana ait her şeyin onu ilgilendirdiğini söylemekte, ‘İnsan mı? Evet, onu ben de gördüm!’ diyen herkesi bu yürüyüşe çağırmaktadır.
Yazmak biraz dertleşmek, belki bir dostunuzla Çamlıca’da hafta sonu akşamüzeri muhabbet etmek gibi güzel bir hatırlayışla zamanı fotoğraflamaktır. Yazmak ve yayınlamak, ‘Ben bir şey yaşadım çok hüzünlendim, siz de hüzünlenin’ veya ‘Ben bir şeye şahit oldum acayip sevindim gelin siz de sevinin’ diyerek insanları yeniden insana davet etmektir. Edebiyatı bir enstrüman olarak düşünürseniz, –biz biraz düşündük- dergiler de, ona ses verenlerin bir araya gelip bir müzikal oluşturmaları gibi zarif bir eylem olarak kabul edilebilir.
Yazmasaydık ölmeyecektik ama yine de yazdık. Ama yine de yazacağız. Ekip içinde zaman zaman yazarken ölen, ölürken yazan arkadaşlar olduysa da bu tip kazalara aman vermeyecek ölümsüz kahramanlarımız mevcut. Tüm yarım kalan planlar şiirler ertelenen kitaplar bitmek bilmeyen işler adına, insandan alıp yine insana sunmak için ne koparabilirsek kârdır diyoruz. Burası toprak, az ilerisi insan. Ve evet onu siz de gördünüz.
Fundamenta Dergisi basın bülteninden
İZDİHAM

 

      İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın