Fosforlu Elma 2. Sayısı Çıktı

fosforluelma,

Fosforlu Elma ikinci sayısıyla okuyucusunun karşısında. “Ancak ufuklara demir atılır!” sloganıyla karşımıza çıkıyor.

 “Farklı seslere tahammülsüzlüğünüz, kendi detonenizin kulakları tırmaladığı gerçeğini görmezden gelmenizden.” diyor çekirdek yazısı.

Hüseyin Dikmen’in çekirdek yazısıyla başlayan dergi,  Abdullah Enes Aydın, Bilal Çağlar, Mehmet Şanlı, Muhsin Kandıralı, Hasan Hüseyin Candemir, Fatih Korkmaz ve Hüseyin Dikmen’in şiirleriyle devam ediyor.

M. Safa Yıldız, Yavuzhan Çağlayan, Aşk-ı Â’zam, Selda Kurt ve Feridun Ülken denemeleriyle; Sadi Nalçacıgil, Huriye Yılmazel, Hatice Aydın, Merve Kaya, Ayşenur Kaya, Kenan Yusuf Taşkın, Emine Yıldız, Mesut Ateş ve Hande Yılmaz öyküleriyle; Merve Yavuz ve Kurt Abi incelemeleriyle; Deniz Çobaner ve D. Berk Sayınhan sinema yazılarıyla; Aytaç Odacılar ise fikriyat bölümünde düzyazısıyla derginin ikinci sayısında yer almışlar.

Zefir Ademi Boşnakça, Umut Câhid Osmanlıca tercümeleriyle ikinci sayının mütercimleri. Yakın Diller Tercüme Köşesi’nde ise M. İhsan Kandemir Kürtçe şiir tercümesiyle karşımızda.

Hatice Aydın “Modern Öykü ve Renkleri” adlı eleştiri yazısı ile öyküyü günümüzün markajına almış.

Hüseyin Dikmen “Şiir Çevrilmeli midir?” adlı incelemesiyle şiir ve çeviriyi bütün yönleriyle kaleme almış.

Farklı alanlarla da mütevazı bir katkıyı hedefleyen derginin Bir Şiir Bir Görsel bölümünde Muhammed Öztürkci, Dijitaliyat bölümünde Mehmet Tümöz ve Fasılhane bölümünde Nilüfer Göktaş var.

Derginin öne çıkan diğer özelliği ise görselleri. Görsel bir çağda yaşadığımızı unutmayarak görsel üzerine de yoğunlaşan ve edebi eserlerin konu bağlamıyla da uyumlu olan fotoğraf ve çizimler, dergiye bütünlük katıyor. Ali Eyi, A. Üsame Ceran, Ayşe Kılıçtutan, Esma Akalın, M. Nesibe Çürük, Sadi Nalçacıgil, Serra Küçükçakaloğlu, Şeyma Kara, Şükran Tabur, Yasir Dönmez ve Zeynep Bahadır fotoğraflarıyla; Bilal Karaca, Elif Kübra Çakır, Hazal Sezgin ve M. Ahmet Demir ise çizimleriyle görsele katkıda bulunmuş.

“Türkiye’nin sesli, ilk edebiyat ve sanat dergisi” olan Fosforlu Elma’nın ikinci sayısını seslendirenler ise şöyle: Aybike Erol, Billur Güventürk, H. Kamil Genç, M. Burak Ötken, Umut Câhid, Üsame Dönmez, Yavuzhan Çağlayan ve Z. Selman Işık

Fosforlu Elma’nın manavlarına ve ayrıntılı bilgiye derginin sosyal medya hesaplarından ve fosforluelma.com adresinden ulaşılabilir.

İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: