Fosforlu Elma 2. Sayısı Çıktı

fosforluelma,

Fosforlu Elma ikinci sayısıyla okuyucusunun karşısında. “Ancak ufuklara demir atılır!” sloganıyla karşımıza çıkıyor.

 “Farklı seslere tahammülsüzlüğünüz, kendi detonenizin kulakları tırmaladığı gerçeğini görmezden gelmenizden.” diyor çekirdek yazısı.

Hüseyin Dikmen’in çekirdek yazısıyla başlayan dergi,  Abdullah Enes Aydın, Bilal Çağlar, Mehmet Şanlı, Muhsin Kandıralı, Hasan Hüseyin Candemir, Fatih Korkmaz ve Hüseyin Dikmen’in şiirleriyle devam ediyor.

M. Safa Yıldız, Yavuzhan Çağlayan, Aşk-ı Â’zam, Selda Kurt ve Feridun Ülken denemeleriyle; Sadi Nalçacıgil, Huriye Yılmazel, Hatice Aydın, Merve Kaya, Ayşenur Kaya, Kenan Yusuf Taşkın, Emine Yıldız, Mesut Ateş ve Hande Yılmaz öyküleriyle; Merve Yavuz ve Kurt Abi incelemeleriyle; Deniz Çobaner ve D. Berk Sayınhan sinema yazılarıyla; Aytaç Odacılar ise fikriyat bölümünde düzyazısıyla derginin ikinci sayısında yer almışlar.

Zefir Ademi Boşnakça, Umut Câhid Osmanlıca tercümeleriyle ikinci sayının mütercimleri. Yakın Diller Tercüme Köşesi’nde ise M. İhsan Kandemir Kürtçe şiir tercümesiyle karşımızda.

Hatice Aydın “Modern Öykü ve Renkleri” adlı eleştiri yazısı ile öyküyü günümüzün markajına almış.

Hüseyin Dikmen “Şiir Çevrilmeli midir?” adlı incelemesiyle şiir ve çeviriyi bütün yönleriyle kaleme almış.

Farklı alanlarla da mütevazı bir katkıyı hedefleyen derginin Bir Şiir Bir Görsel bölümünde Muhammed Öztürkci, Dijitaliyat bölümünde Mehmet Tümöz ve Fasılhane bölümünde Nilüfer Göktaş var.

Derginin öne çıkan diğer özelliği ise görselleri. Görsel bir çağda yaşadığımızı unutmayarak görsel üzerine de yoğunlaşan ve edebi eserlerin konu bağlamıyla da uyumlu olan fotoğraf ve çizimler, dergiye bütünlük katıyor. Ali Eyi, A. Üsame Ceran, Ayşe Kılıçtutan, Esma Akalın, M. Nesibe Çürük, Sadi Nalçacıgil, Serra Küçükçakaloğlu, Şeyma Kara, Şükran Tabur, Yasir Dönmez ve Zeynep Bahadır fotoğraflarıyla; Bilal Karaca, Elif Kübra Çakır, Hazal Sezgin ve M. Ahmet Demir ise çizimleriyle görsele katkıda bulunmuş.

“Türkiye’nin sesli, ilk edebiyat ve sanat dergisi” olan Fosforlu Elma’nın ikinci sayısını seslendirenler ise şöyle: Aybike Erol, Billur Güventürk, H. Kamil Genç, M. Burak Ötken, Umut Câhid, Üsame Dönmez, Yavuzhan Çağlayan ve Z. Selman Işık

Fosforlu Elma’nın manavlarına ve ayrıntılı bilgiye derginin sosyal medya hesaplarından ve fosforluelma.com adresinden ulaşılabilir.

İZDİHAM

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: