Feyza Özcan, Yastık Altından Bıçaklar Çıkaran Adamlar

Çünkü her şey şahitlik ediyor. İnsan merasimle beynini dağıtan bir mevcudiyet. Çünkü her şey şahitlik ediyor bir insanın mevcudiyetinin dolup taşan yüreğine dağılmasına.

Ağabey şu çakıyı uzatsan da mektup yazsam.Bir an dönüp yüzüme baktı  sonra incelikle kıymaya devam etti portakal kabuklarını. Ağabey şu çakıyı diyorum, uzatsan. Ogün karar verdim şu kargacık burgacık yazı ile hiçbir zaman mektup yazmayacağım. Fakat iyi hesaplayamamış olacağım ki defalarca mektup yazdım. Dün akşam yine gayri ihtiyari bir soru sordum. Yaşı ancak otuz üçtü.

Yaşı ancak otuz üçtü ve ben biliyordum cennete gitmek için erken olduğunu. Saçlarının kıvrımıyla oynarken tanımıştım bir içerlemeyi içselleştiriyordu. Daha ne kadar tanzim edeceksin bu acıları?

Cevap verseydi de dinlemeyecektim zaten. Ne dese rakamlar büyür, ben büyürdüm. Mutfağa uğradım ne çakı umurumdaydı ne başka şey.  Değil miydi bir tahammülü seçmek bir hakikati bilmekten evla. Büyüyüp başkasının hayatını gasp eden ben ne haddimdi böyle sorular.

Asla bağışlanmazdım bir başkaldırıyı önlüğüme silmeseydim. Bilmedim bir başkaldırı başka neyle silinir. Şimdi içime kurulan yollar genişleyecek. Yalnız bu kadar mı, ceviz sandık içinde sakladıkları yine oracıkta dökülüverecekti biraz sabretseydim. Şimdilik her şeyin yolunda olduğuna dair bir tebessüme buladı yüzünü.  Belli, zor zamanlarına saklayacağı sert bir küfür ediniyordu. Bir cümleyi adam akıllı paklayacaktım gün ağarmasaydı. Cebimden çıkartıp papatyaları, yüzümü Allah’ın bende bıraktığı fıtrata bıraktım.

Yerleşik hayata geçme niyetim, benim devenin benden daha fazla yürüme isteğiyle son buldu. O dağların etekleri o kadar kısa olmasaydı be. Aklı olmayanın dini mi olur oğlum Rıza?

Hiçbir iş yapmayacağını bildiğim ey kalbim, bu nasıl kepenk. Ciğerleri paslandı tarihi eserlerimin, bir parça konuşsa.

Bütün bu duvarlar ağırlaşan acziyetimden nasibini almış gibiydi. Şahsıma açılan bu döşek ise yoksulluğun en has hali. Saplanacak bir yastık, dönecek tavan arası yok burada.  İçime çöreklenen felaketi sıyırıp mum çiçeğine açtım gözlerimi. Bağdaş kurmuş vaziyette divandaydı. Biliyordum kalbini yoksullaştıranı/ yolsuzlaştıranı.

Kuralı koyan oyunu kazanıyor ağabey, sen kayıtsız kaybediyorsun!

Nihayet dayanamadı. Bu ne söz daha zapt edilmedim bu dünyaya şu saatte adımı ölüm mükoyuyorsun. O büyük odada hikâyesi tükenmiş sobaya dayadı sırtını. Ölsem, yüzün suyun hürmetine, Azraille tanışan o kadar insan adına ölsem şimdi. Adalet mi diyeceksin buna? Bu kimin kabahati? Nasıl oluyor da kusurlarımı genişletip beni bir tahammüle bağışlıyorsun?

Hâlbuki ben cahil bir adamdım Rıza.

-Beni bir an olsun yalnız bırakmayan velinimete söyleyin gitsin buradan!

Kalkıp ağırlaşan kavuşmaları orada bırakıyorum.

Olsun, ben zaten gidiyordum.

Valizim kof, ciğerlerime küf dolmadan.

Feyza Özcan

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın