Emine Şimşek, Üçe Kadar Sayınca

Kadınlar allı morlu entarileriyle karşılıyorlardı salı günlerini.Renkli kefenler beğeniyorlardı itişe kakışa.Şeytanlar şarkı söylüyordu pazar yerlerinde.
Parmak uçlarımdaki toplu mezarlar baş kaldırdı:Bu ölüm yakışmadı bize,hadi yeniden ölmeye!

Bir avuç ateşle yıkadığım soframda,çıplak ayaklı akreplerle boy ölçüşüyordu yaşamak.Karanlık şehrin sokaklarından bulutlarla küs geçen karanfil satan bir kız olmuştum.Geceydi.Bir başıma oyun parklarında oturmuş sarı balonlara mor kalemle şiirler yazıyordum.Sonra tahterevallinin bir ucuna bağlıyordum balonları,diğer ucuna ben geçiyordum.Göğe yükseliyordum.Karanfil satan bir yıldız olmuştum.

Üç elma düşmüyordu bu şehrin masallarının sonunda.Üç kez söylenmiyordu hiçbir şey.Çöp evler çiziyordu avucuna elleriyle kekeme bir anne.Rengi atmış kazaklarını söküp iplerinden çiçek bahçesi örüyordu.Gözü mavi oğullarını babasız bıraktı.En çok da kendini…En çok da kendini bıraktı.O rh pozitif kan emziriyordu nehirlere parmaklarının sıyrıklarından.Ben, iğne oyalı mendilimle nehirlerin ağzını siliyordum.

Ses tellerinden uçurum kopardığım denizler zırhlı araçlarla geliyordu üzerime.Gökkuşağının altında yağmur olmayı bekliyordum ben.Adım emine değildi.Annemi bana iyi huylu cinlerim tanıttı.Bir Pazar gazetesine sarıp bırakmış beni trafik ışıklarının altına.Üç adım ileri gidip Mart’a kustum kinimi:Neden Meryem olmamı bekledin benden!

Erkekler geçiyordu göğümün önünden.T cetvellerle biçiyorlardı sevgilerini.Yeni yetme aşk sözleri dil uçlarını kesiyordu.Sigara paketlerindeki meleğin kanatlarıyla sarıyorlardı yaralarını.

Bağırıyordum:Şehrin efendileri!Terra rosa topraklarınızdan öksüz çocuk ağıtları akıyor.Sirklere koşun!

Bir sihirbaz çıkacaktı sahneye,’’Üçe kadar sayınca…’’ diyecekti.Yağmur olacak,kimsesizler yurdunun bahçesine anne yağdıracaktım.

‘’Üçe kadar sayınca…’’

Bir.İki.Üç.

Ertesi gün manşetlerde kalın puntolarla:Bardaktan boşalırcasına kimsesizler yurdunun bahçesine papatya yağdı.

 

Emine Şimşek
İzdiham

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: