Edebiyatta Terazi burcu

Edebiyatta Terazi burcu
En renkli edebiyatçılar bu burçtan çıkmıştır
Hava elementinden Venüs’ün çocukları yazın alanında verimli bir grup oluştururlar.
Terazi’nin ilişkilere yönelik bir burç olması ve burcun hava elementinin hafifliğini taşıması bu burca kendini daha objektif bir gözle değerlendirme fırsatı sunar.
Teraziler sürekli denge ve uyum ararlar ancak çoğu zamanda bu ilişkilerin nesnesi haline dönüşürler. Terazi’nin karar vermek ve kendini beğendirmekle ilgili sorunları olabilir. Son derece estetik meraklısı olmaları için büyük bir motivasyon kaynağı olur. Terazi güzellik düşkünüdür.
Terazi’yi anınca kuşkusuz, akla gelen ilk isimlerden birisi İrlandalı yazar ve şair Oscar VVilde’dır.
Günümüzde oyunları ve trajik hayatı ile akılda kalan Wilde keskin zekası ve insanoğlunun zayıflıklarını alaycı biçimde suratına vuran kışkırtıcı epigramları ile dikkat çeker.
Eserlerinde döneminin ahlaki yozlaşmasını ve bireyselleşmeyi içeren konular yer alır.
30 Eylül doğumlu Amerikalı yazar Truman Capote de kısa öyküleri, oyun yazıları ile 2. Dünya Savaşı sonrasının bir popüler kültür ikonu haline gelmiştir. Aktif bir feminist ve bilimkurgu fantazi yazarı Ursula Le Guin romanlarında sosyal ilişkileri, cinselliğin hayal gücüyle yeniden kurgulanmasını ve anarşiyi anlatır. “Mülksüzler” en dikkat çeken eserleri arasındadır.
Yine bir Terazi yazarı Graham Greene modern dünyanın karmaşık ahlaki yapısını ve politik sorunları konu alır. Yazılarında dini öğeler de önemli yer tutar.
Oyun yazarı, eleştirmen ve romancı, denemeci Göre Vidal ilk eseri “Willi\vaw”ı 19 yaşındayken yazdı. 1960 yılında Amerika’da Demokrat Parti’den Kongre’ye girmek istedi, kazanamadı ancak aktif bir politik yaşama devam etti.
Karşıtlıklar üzerine düşündürür
Türk edebiyatının önemli eserlerinden “Tutunamayanlar”ı yazan Oğuz Atay bireyin yalnızlığını, toplumsal ahlaka yabancılaşanların iç dünyalarını başarılı biçimde anlattı. 3 Ekim doğumlu Buket Uzuner romanları ile edebiyatımızda çok okunan bir konuma sahip. “Balık İzlerinin Sesi” ve “Kumral Ada Mavi Tuna” kitapları ile ödüller aldı. 12 Mart döneminde “Yürümek” adlı eseri müstehcenlik gerekçesiyle toplatılan Sevgi Soysal’ın bu ilk romanı tipik bir Terazi konusu olan kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu. Sade üslubu ile yaşam sevinci ve ölüm temasına yer veren şair Cahit Sıtkı Tarancı yine bir Terazi üyesidir.
Sonbaharın gelişini anlatan Terazi bizi yaşam ve ölüm üzerine düşünmeye yöneltir.
Güçlü ve zayıfı yan yana görürüz.
Bu burçtan diğer yazarlar şöyle: Louis Pierre Althusser, Louis Aragon, Scott Fitzgerald, William Faulkner, Vaclav Havel, Friedrich Nietzsche, Harold Pinter ve Arthur Rimbaud.

R.HAKAN KIRKOĞLU
İZDİHAM
İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın