Düşümdeki Uçurtma

‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nce desteklenen ve Duchenne Muscular Dystrophy adlı ilerleyici kas hastalığını konu alan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

Bir AB projesinden esinlenerek yapılan ve Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Diyarbakır ve Van’dan sonra Batman’da da yapıldı.

Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda yapılan gala gecesine Belediye Başkanvekili Serhat Temel ve Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Caymaz ile çok sayıda davetli katıldı.

Çekimleri Diyarbakır, Batman ve Van illerinde yapılan ve DMD hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan Düşümdeki Uçurtma filmi bize, hayallerimizi serbest bırakabildiğimiz ölçüde özgür olabileceğimizi hatırlatan bir nitelikte.

DMD hastalığı tarafından bedenleri kuşatılmış, köylerin, kentlerin, kasabaların ücra köşelerine hapsolarak unutulan insanları, birer hastalık taşıyıcısı adayı olan genç kızların aşka ve sevdaya dair hayallerinin izini süren genç yönetmen Gülsün Sarıoğlu, bu filmi ile hastalıkları nedeniyle yok sayılmış, varlıkları unutulmuş insanların, zaman zaman dramdan trajediye dönüşen yaşamlarını anlatıyor. Bu insanların yaşadıklarını, unutuldukları kentlerin tarihine onlarla birlikte izleyiciyi de yolculuğa çıkaran Sarıoğlu sonuçta, izleyenlere düşlerimdeki uçurtmayı gerçeğe dönüştürmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

DMD HASTALIĞI NEDİR?

Sadece erkek çocukları etkileyen, kız çocukların taşıyıcı olduğu DMD hastalığında, taşıyıcılarda hastalık belirtileri gözlemlenmiyor, ancak taşıyıcı bir enenin her hamileliğinde doğacak erkek çocukların hasta olma ihtimali yüzde 50. Hasta bir babanın ise oğulları sağlam, kızları taşıyıcı oluyor. Fransız nörolog Guillaume Duchenne tarfından tarif edilen ve onun adını taşıyan bu hastalık her 3 bin 500 erkek çocuktan birini tutuyor. Tüm dünyada 250 bin vaka olduğu hesaplanıyor. Türkiye’de ise her gün bir çocuk bu hastalıkla doğuyor. İlk yaşlarda yürüme, merdiven çıkma, çömelip kalkma güçlüğü ile başlayan hastalık 10-12 yaşlarında yürüme yeteneğinin kaybedilmesine neden oluyor. Hastalar yaşamlarının geri kalan kısmını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalıyor. Daha ileri yaşlarda kalp kaslarını da tutabilen bu hastalığa sahip çocukların Türkiye’deki ömrü çoğunlukla 18-20 yıl arasında.

‘BU TÜR ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Filmin ardında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanvekili Serhat Temel filmin son derece sarsıcı olduğunu belirterek, bu önemli meseleye dikkati çekme başarısı gösterdiği için genç yönetmen Sarıoğlu ve ekibini kutladı. Belgesel filmde de emeği geçen herkese teşekkür eden Başkanvekili Temel, “Aslında çok fazla söylenecek bir şey yok, belgesel her şeyi anlatıyor zaten. Biz de yerel yönetimler olarak bundan sonra bu ve buna benzer her türlü çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Film gösteriminden sonra Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Coşkun Özdemir ve psikolog Yunus Emre Ayna hastalık hakkında, yönetmen Sarıoğlu ise izleyicilerle film hakkında bir söyleşi yaptı.

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın