Düşümdeki Uçurtma

Düşümdeki Uçurtma

‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

 

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nce desteklenen ve Duchenne Muscular Dystrophy adlı ilerleyici kas hastalığını konu alan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

 

Bir AB projesinden esinlenerek yapılan ve Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Diyarbakır ve Van’dan sonra Batman’da da yapıldı.

Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda yapılan gala gecesine Belediye Başkanvekili Serhat Temel ve Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Caymaz ile çok sayıda davetli katıldı.

Çekimleri Diyarbakır, Batman ve Van illerinde yapılan ve DMD hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan Düşümdeki Uçurtma filmi bize, hayallerimizi serbest bırakabildiğimiz ölçüde özgür olabileceğimizi hatırlatan bir nitelikte.

DMD hastalığı tarafından bedenleri kuşatılmış, köylerin, kentlerin, kasabaların ücra köşelerine hapsolarak unutulan insanları, birer hastalık taşıyıcısı adayı olan genç kızların aşka ve sevdaya dair hayallerinin izini süren genç yönetmen Gülsün Sarıoğlu, bu filmi ile hastalıkları nedeniyle yok sayılmış, varlıkları unutulmuş insanların, zaman zaman dramdan trajediye dönüşen yaşamlarını anlatıyor. Bu insanların yaşadıklarını, unutuldukları kentlerin tarihine onlarla birlikte izleyiciyi de yolculuğa çıkaran Sarıoğlu sonuçta, izleyenlere düşlerimdeki uçurtmayı gerçeğe dönüştürmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

DMD HASTALIĞI NEDİR?

Sadece erkek çocukları etkileyen, kız çocukların taşıyıcı olduğu DMD hastalığında, taşıyıcılarda hastalık belirtileri gözlemlenmiyor, ancak taşıyıcı bir enenin her hamileliğinde doğacak erkek çocukların hasta olma ihtimali yüzde 50. Hasta bir babanın ise oğulları sağlam, kızları taşıyıcı oluyor. Fransız nörolog Guillaume Duchenne tarfından tarif edilen ve onun adını taşıyan bu hastalık her 3 bin 500 erkek çocuktan birini tutuyor. Tüm dünyada 250 bin vaka olduğu hesaplanıyor. Türkiye’de ise her gün bir çocuk bu hastalıkla doğuyor. İlk yaşlarda yürüme, merdiven çıkma, çömelip kalkma güçlüğü ile başlayan hastalık 10-12 yaşlarında yürüme yeteneğinin kaybedilmesine neden oluyor. Hastalar yaşamlarının geri kalan kısmını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalıyor. Daha ileri yaşlarda kalp kaslarını da tutabilen bu hastalığa sahip çocukların Türkiye’deki ömrü çoğunlukla 18-20 yıl arasında.

‘BU TÜR ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Filmin ardında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanvekili Serhat Temel filmin son derece sarsıcı olduğunu belirterek, bu önemli meseleye dikkati çekme başarısı gösterdiği için genç yönetmen Sarıoğlu ve ekibini kutladı. Belgesel filmde de emeği geçen herkese teşekkür eden Başkanvekili Temel, “Aslında çok fazla söylenecek bir şey yok, belgesel her şeyi anlatıyor zaten. Biz de yerel yönetimler olarak bundan sonra bu ve buna benzer her türlü çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Film gösteriminden sonra Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Coşkun Özdemir ve psikolog Yunus Emre Ayna hastalık hakkında, yönetmen Sarıoğlu ise izleyicilerle film hakkında bir söyleşi yaptı.

 

 

İZDİHAM

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: