Düşümdeki Uçurtma

Düşümdeki Uçurtma

‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

 

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nce desteklenen ve Duchenne Muscular Dystrophy adlı ilerleyici kas hastalığını konu alan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Batman’da yapıldı.

 

Bir AB projesinden esinlenerek yapılan ve Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan ‘Düşümdeki Uçurma’ belgesel filminin galası Diyarbakır ve Van’dan sonra Batman’da da yapıldı.

Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda yapılan gala gecesine Belediye Başkanvekili Serhat Temel ve Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Caymaz ile çok sayıda davetli katıldı.

Çekimleri Diyarbakır, Batman ve Van illerinde yapılan ve DMD hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan Düşümdeki Uçurtma filmi bize, hayallerimizi serbest bırakabildiğimiz ölçüde özgür olabileceğimizi hatırlatan bir nitelikte.

DMD hastalığı tarafından bedenleri kuşatılmış, köylerin, kentlerin, kasabaların ücra köşelerine hapsolarak unutulan insanları, birer hastalık taşıyıcısı adayı olan genç kızların aşka ve sevdaya dair hayallerinin izini süren genç yönetmen Gülsün Sarıoğlu, bu filmi ile hastalıkları nedeniyle yok sayılmış, varlıkları unutulmuş insanların, zaman zaman dramdan trajediye dönüşen yaşamlarını anlatıyor. Bu insanların yaşadıklarını, unutuldukları kentlerin tarihine onlarla birlikte izleyiciyi de yolculuğa çıkaran Sarıoğlu sonuçta, izleyenlere düşlerimdeki uçurtmayı gerçeğe dönüştürmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

DMD HASTALIĞI NEDİR?

Sadece erkek çocukları etkileyen, kız çocukların taşıyıcı olduğu DMD hastalığında, taşıyıcılarda hastalık belirtileri gözlemlenmiyor, ancak taşıyıcı bir enenin her hamileliğinde doğacak erkek çocukların hasta olma ihtimali yüzde 50. Hasta bir babanın ise oğulları sağlam, kızları taşıyıcı oluyor. Fransız nörolog Guillaume Duchenne tarfından tarif edilen ve onun adını taşıyan bu hastalık her 3 bin 500 erkek çocuktan birini tutuyor. Tüm dünyada 250 bin vaka olduğu hesaplanıyor. Türkiye’de ise her gün bir çocuk bu hastalıkla doğuyor. İlk yaşlarda yürüme, merdiven çıkma, çömelip kalkma güçlüğü ile başlayan hastalık 10-12 yaşlarında yürüme yeteneğinin kaybedilmesine neden oluyor. Hastalar yaşamlarının geri kalan kısmını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalıyor. Daha ileri yaşlarda kalp kaslarını da tutabilen bu hastalığa sahip çocukların Türkiye’deki ömrü çoğunlukla 18-20 yıl arasında.

‘BU TÜR ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Filmin ardında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanvekili Serhat Temel filmin son derece sarsıcı olduğunu belirterek, bu önemli meseleye dikkati çekme başarısı gösterdiği için genç yönetmen Sarıoğlu ve ekibini kutladı. Belgesel filmde de emeği geçen herkese teşekkür eden Başkanvekili Temel, “Aslında çok fazla söylenecek bir şey yok, belgesel her şeyi anlatıyor zaten. Biz de yerel yönetimler olarak bundan sonra bu ve buna benzer her türlü çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Film gösteriminden sonra Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Coşkun Özdemir ve psikolog Yunus Emre Ayna hastalık hakkında, yönetmen Sarıoğlu ise izleyicilerle film hakkında bir söyleşi yaptı.

 

 

İZDİHAM

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: