Dünyayı Mükemmel Hale Getirebilmek İçin Kaç Kişiyi Öldürürdünüz?

Amerikalı yazar Thomas Mullen’in 2011 yılında yayınlanan Saptırıcılar kitabı geçtiğimiz ay İthaki Yayınları’ndan ilk kez Cihan Karamancı tarafından Türkçe ’ye çevrilerek çıktı. 2006 yılında USA Today’in En İyi Başlangıç Romanı seçtiği The Last Town on Eart ve The Many Deaths of the Firefly ramonıyla da James Fenimore Cooper Ödülünü kazanmış Mullen kitapları; Chicago Tribune, The Atalanta Journal Constitution, The Onion ve Amazon.com gibi kurumlarca da Yılın En İyisi seçilerek başarısını kanıtlamış yazarlardan.

Zed adında bir ajanın gelecekten şimdiki zamana gönderilip geleceği koruması istenmesinin konu alındığı bilimkurgu romanı çarpıcı ve heyecan verici birçok olayla okuyucusunu kendine bağlıyor. Çevirmenin de başarılı çevirisiyle kitabın sürükleyiciliği daha da artıyor. Ajan Zed’in görevi birçok hayatı alt üst etmesine rağmen sonuç vermesi ve mükemmel olan geleceği korumasını gerektiriyor, bu da Zed’i büyük seçimler yapmak zorunda bırakıyor.

Romanın kurgusunda okuyucunun da kendini sorgulaması ve bugün ile gelecek arasında ki köprüyü nasıl daha sağlam kurabileceği hakkında da birçok bölümün olması Mullen’in sadece bir bilimkurgu romanı yazma amacı olmadığını gösteriyor. Yapılan her seçimin aslında büyük bir sonucu olabileceğini gösteriyor bize.
Kitabın hiçbir bölümünün tahmin edildiği gibi ve sonunda istenildiği gibi bitmemesi Thomas Müllen’in hayal gücünün, öykünün de farklılığı yine yazarın zihninin farklılığını ortaya koyuyor.

Kitapta yer alan olayların birçoğunun günümüzde yaşanan doğal afet, savaş, kıtlık gibi konular olması da yaşadığımız dönemi yazarın iyi tahlil ettiğinin göstergelerinden.

Thomas Mullen Saptırıcılar kitabıyla da bilimkurgu türünde sahip olduğu yeri korumaya devam edeceğe benziyor.

Kitaptan Bölümler:

“Leo sesini sakin ve kararlı tutmaya çalışıyordu. Bu kilit andı; anlaşmayı ya şimdi sağlayacaklardı ya da asla. Fakat aynı zamanda genç kadının gözlerindeki bakışı, o kederi ye korkuyu görüyor; onu kurtarmak için tek yapması gerekenin onu Endonezya büyükelçiliğine kadar götürmek olduğunu biliyordu. Sari’yi oraya bırakırsa pasaportu olmadan bile onu muhtemelen ülkesine iade ederler, işverenlerine karşı korurlardı. Hatta Sari oraya kendisi bile gidebilirdi; Leo, ona sadece on dakika uzaklıktaki büyükelçiliği tarif etse yeterdi. Lakin bunun ne kadar kolay olduğunu anlamasına izin yeremezdi. Onun dünyasını ve seçeneklerini kısıtlamak zorundaydı. Neyse ki Sari böyle kısıtlamalara alışkınmış gibi gözüküyordu.”

“Dalton’a yaptığım ziyaret sayesinde keşfettiğimiz ve kayınpederimin sorgulanmasıyla su yüzüne çıkmaya başlayan sözüm ona Saptırımlar projesi bize, asilerin nasıl bir komplo hazırladığına dair bir sürü bilgi sağladı. Devlet kurulduğundan beri hiç kimse böyle bir şeyle karşılaşmamıştı. Halka, provokatörlere karşı dikkatli olması yönünde uyarılar yapılmıştı, ama işin içindeki hiç kimse bu kadar iyi düzenlenmiş bir dire-nişin mümkün olabileceğini düşünmemişti.

“İyi bir amaç uğruna yalan söylemek, herkesin iyiliği için gizli kapaklı işler çevirmek; bunlar çözmekte bol bol tecrübe sahibi olduğum denklemler. Uygulattığım kuralları her zaman anlamam. Hedeflerimi, dostlarımı, karımı kandırırım. Yalan söylemem, farklı farklı hikâyeler anlatmam, bir şeyler uydurmam, bahaneler ve gerekçeler öne sürmem gerekir. Bazen bunları önceden düşünürüm ki çeşitli fırsatlarda kullanılmaya hazır olsunlar. Bazen de doğaçlama davranıp onları konuştukça yazarım. Sesim, benliğimden bağımsız cansız bir alet olup çıkar.”

Çağrı ORUK
İZDİHAM

Saptırıcılar
Thomas Mullen
İthaki Yayınları 2014
527 Sayfa

İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın