Doğukan İşler, Okurun Yapabileceğini Okura Bırak

Doğukan İşler sonra iyi yazılar kaleme alacak.

 

Orhan Duru, Lale Müldür için şöyle der: “Lale Müldür, ya da değildir.”

Peki, Orhan Duru mudur? Duru değil midir? Bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Kendisi de öldüğü için artık sorma olasılığımız da kalmadı.

O zaman Lale Müldür’e geri dönelim ve şu dizelerini alıntılayalım: “ Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor”

Yani?

O zaman şimdi de, Muhiddin Arabi’ye dönelim: “O (Allah), ne var olan ne de olmayan; ne bilinen ne de bilinmeyen; ne tasdik edilen ne de inkar edilen bir şeydir.”

Yine mi açık olmadı?

Epiktetos neler diyor bakalım : “İnsanları üzen eşya ve olaylar değil, ancak bunlar yönünde edindikleri düşüncelerdir. Örneğin, ölüm bir yıkım değildir. Bir yıkım olsaydı Sokrates’e de böyle görünecekti. Fakat ölümün bir yıkım olduğuna inancımız, işte asıl yıkım budur. Bunun içindir ki, üzüntülü ve yaslı olduğumuz zaman kendimizden başkasını; düşünce ve inançlarımızdan başkasını suçlamamalıyız.”

Bilmem anlatabiliyor muyum derdimi?

Anlatamıyorum, galiba.

Ama sen sevgili okur, anlayabilirsin beni. Yani benim sürekli bir şeyleri anlatmaya çalışmak için kıvranmam gerekli değil, değil mi?

Wittgenstein da öyle demiyor mu?

“Was der Leser auch kann, das überlass dem Leser.”

 

 

Doğukan İşler

İzdiham

 

 

 

“İzdiham, 31. Sayısında kapağı okuyucuları istediği şekilde tamamlasınlar diye manşeti siz atın dedi.” İzdiham Dergisi’nin 31 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye.
İzdiham dergisinin 31. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın