Doğukan İşler, Okurun Yapabileceğini Okura Bırak

Doğukan İşler sonra iyi yazılar kaleme alacak.

 

Orhan Duru, Lale Müldür için şöyle der: “Lale Müldür, ya da değildir.”

Peki, Orhan Duru mudur? Duru değil midir? Bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Kendisi de öldüğü için artık sorma olasılığımız da kalmadı.

O zaman Lale Müldür’e geri dönelim ve şu dizelerini alıntılayalım: “ Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor”

Yani?

O zaman şimdi de, Muhiddin Arabi’ye dönelim: “O (Allah), ne var olan ne de olmayan; ne bilinen ne de bilinmeyen; ne tasdik edilen ne de inkar edilen bir şeydir.”

Yine mi açık olmadı?

Epiktetos neler diyor bakalım : “İnsanları üzen eşya ve olaylar değil, ancak bunlar yönünde edindikleri düşüncelerdir. Örneğin, ölüm bir yıkım değildir. Bir yıkım olsaydı Sokrates’e de böyle görünecekti. Fakat ölümün bir yıkım olduğuna inancımız, işte asıl yıkım budur. Bunun içindir ki, üzüntülü ve yaslı olduğumuz zaman kendimizden başkasını; düşünce ve inançlarımızdan başkasını suçlamamalıyız.”

Bilmem anlatabiliyor muyum derdimi?

Anlatamıyorum, galiba.

Ama sen sevgili okur, anlayabilirsin beni. Yani benim sürekli bir şeyleri anlatmaya çalışmak için kıvranmam gerekli değil, değil mi?

Wittgenstein da öyle demiyor mu?

“Was der Leser auch kann, das überlass dem Leser.”

 

 

Doğukan İşler

İzdiham

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın