Doğukan İşler, Okurun Yapabileceğini Okura Bırak

Doğukan İşler sonra iyi yazılar kaleme alacak.

 

Orhan Duru, Lale Müldür için şöyle der: “Lale Müldür, ya da değildir.”

Peki, Orhan Duru mudur? Duru değil midir? Bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Kendisi de öldüğü için artık sorma olasılığımız da kalmadı.

O zaman Lale Müldür’e geri dönelim ve şu dizelerini alıntılayalım: “ Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor / Bazen bir şey görünür gibi oluyor / Bazen bir şey görünmüyor”

Yani?

O zaman şimdi de, Muhiddin Arabi’ye dönelim: “O (Allah), ne var olan ne de olmayan; ne bilinen ne de bilinmeyen; ne tasdik edilen ne de inkar edilen bir şeydir.”

Yine mi açık olmadı?

Epiktetos neler diyor bakalım : “İnsanları üzen eşya ve olaylar değil, ancak bunlar yönünde edindikleri düşüncelerdir. Örneğin, ölüm bir yıkım değildir. Bir yıkım olsaydı Sokrates’e de böyle görünecekti. Fakat ölümün bir yıkım olduğuna inancımız, işte asıl yıkım budur. Bunun içindir ki, üzüntülü ve yaslı olduğumuz zaman kendimizden başkasını; düşünce ve inançlarımızdan başkasını suçlamamalıyız.”

Bilmem anlatabiliyor muyum derdimi?

Anlatamıyorum, galiba.

Ama sen sevgili okur, anlayabilirsin beni. Yani benim sürekli bir şeyleri anlatmaya çalışmak için kıvranmam gerekli değil, değil mi?

Wittgenstein da öyle demiyor mu?

“Was der Leser auch kann, das überlass dem Leser.”

 

 

Doğukan İşler

İzdiham

 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: