Dergah Dergisi’nin 345. Sayısı Çıktı

Dergâh dergisinin Kasım sayısı okuyucuyla buluştu.

Ayşe Adem, Eda Fırat, Yusuf Aydın, Taner Sarıtaş, Evliya Çelik, Mustafa Subaşı, Rabia Gelincik, Ahmet İlhan Sancak, Numan Ayvaz ve Durmuş Beyazıt Kasım ayının şairleri.

Fatma Özkaya ve İlyas Ege ‘derkenar’ sütunlarına katkıda bulunan kalemler.

Mukadder Gemici, Elif Dinç, Yunus Meşe ve Nihan Feyza Lezgioğlu, 345. sayının hikâyecileri.

Abdullah Harmancı, Mehmet Tekin tarafından hazırlanan Tarık Buğra biyografisini tanıtıyor.

Mustafa Özel, romanlar üzerinden düşünmeye devam ediyor. Yeni makalesinin başlığı: Deneysel romanı kim icat etti?

Dilara Ayşe Akdeniz, kısa bir denemesiyle Dergâh’ta ilk kez görünüyor.

Merve Yalçın’ın çevirdiği Joe Morani imzalı metin özellikle genç yazarlar için önemli bir soruya cevap arıyor: Kusursuz cümle nasıl kurulur?

Necip Tosun, Adalet Ağaoğlu’nun son kitabı ‘Düşme Korkusu’nu tanıtıyor.

Kasım ayının ‘Orta Sayfa’ konuğu şair Fatma Şengil Süzer. Süzer, şiire bakışına dair kıymetli bilgiler paylaşıyor.

Münire Daniş, ‘38 Temoins’ filminden hareketle bir cinayetin suskun tanıklarına odaklanıyor.

Hayrettin Orhanoğlu, Hüseyin Akın’ın şiirlerini tasvir ve tasavvur kavramları bağlamında değerlendiriyor.

İsmail Kara, Yaşar Nuri Öztürk hakkında bir yazıyla dergiye katkıda bulunuyor.

Abdullah Uçman, vefatının 40. yılında hocası Ali Nihad Tarlan’ı yadediyor.

Dergâh’ın bu sayısında Mustafa Koç’un, Cemalettin Server Revnakoğlu arşivinden hazırladığı Şeyhülislâm Musa Kâzım Efendi’nin hayatı ve eserlerine dair yazının ikinci ve son bölümünü yayınlıyor.

Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘İnsanlıktan Çıkmak’ başlıklı denemesi var.

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın