Dergah Dergisi’nin 314. sayısı çıktı

Dergah’ın 2016 Şubat sayısında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mahpeyker Hanım Sultan’a yazdığı mektubu yayınlamıştı. Mektupta adı geçen Saffet Tanman Hanım’ın oğlu Mehmet Baha Tanman, Dergah’a gönderdiği bir mektupla hem meseleyi aydınlatıyor hem de tartışmaya son noktayı koyuyor.

Yine bu sayıda Kemal Tahir’in terekesinden iki belge yayınlanıyor. Tahir’in, Devlet Ana’nın arka kapağı için yazdığı yazı ve yine aynı roman için düşündüğü isimlerden birinin kapak eskizi.

Bu sayının şairleri Atakan Yavuz, Taner Sarıtaş, Ali Ayçil, Ahmet İlhan Sancak, Selma Yıldırım Kıldan, Davut Güner, M. Sadi Karademir, Sümeyye Özdemir, Mehmet Şahinkoç, Zümrüt Karabudak, Murat Altın ve Cafer Keklikçi.

Atakan Yavuz ve Mustafa Melih Erdoğan ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Nisan sayısının hikâyecileri Sinem Torun, Elif Hümeyra Aydın ve Ömer Eski.

Necip Tosun, Cemal Şakar’ın son kitabı ‘Kara’ya ayna tuttu. Zeynep Arkan, Behçet Necatigil şiiri hakkında bir yazı kaleme aldı. Arkan’ın, Necatigil’in ‘ev’leriyle ilgili yorumu kayda değer.

Çeviri sayfamızda Damien Walter’ın kısa bir metni var: ‘Yüksek edebiyat fantastik edebiyata karşı.’ İtalyan gazeteci ve akademisyen Giuseppe Didonna, Dergâh Dergisi için “bir İtalyan’ın gözünden Umberto Eco”yu kaleme aldı.

Fatma Barbarosoğlu, bir fotoğrafın altına ‘hikâyeci gözün notları’nı düşüyor.

Hayrettin Orhanoğlu, Cevdet Karal şiirinin bütüncül bir resmini okurlarımızla paylaşıyor.

‘Orta Sayfa’ sohbetimizin bu ayki konuğu mimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli. Tanyeli, tarihe, kente ve mimariye bakışımızı sorguluyor. Söyleşide Tanyeli, Turgut Cansever hakkındaki görüşlerini de paylaşıyor.

Alâattin Karaca, Orhan Pamuk’un çok tartışılan son romanı ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ üzerine geniş bir değerlendirme yaptı. Zeki Demirkubuz son filmi Bulantı’da neden başarısız oldu? Muhammed Safa, bu sorunun cevabını arıyor.

Hasan Yüksel, hocası Aydın Taneri’yle ilgili hatıralarını kaleme aldı. İsmail Kara, Orhan Okay’ın ‘Nurettin Topçu’nun Mektupları’ kitabı hakkında yazdı. Rıza Tevfik’in, Nevsâl-i Milli’de İhsan Raif Hanım’ı anlattığı metni, Yakup Öztürk sayfalarımıza taşıdı. Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Ses’ adlı kısa hikâyesi var.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın