Deniz Binici, Türkü Dökülmüş Dile

Atarlı aşk şarkıları, giderli şarkı sözleri ve bangır bangır tekno müzik – biraz rap karışmış – R&B tınılı her bir yerinizi çalkalatan günümüz melodileri, değişen müzik zevkimiz ve kırılan naif edamızın somut göstergelerindendir. Yaşadığımız toprakların nazende havasını koklamayı unutalı çok oldu. Duyarsızlığımız bu toprakların ürettiği yeşil mendilin, nasıl olsa hep bize ait olduğu yanılgısından ya da uzaklara duyulan özlemden olsa gerek!

Neşet Ertaş bile yüz üstü bırakıp gitmişken bizi, türkülerin derde derman, bukağılı yüreklere anahtar dokunuşunu Fırat’ın serin suları gibi kim damlatacak altın kafesimize…

Dökülen zülüfleri tel tel toplayıp hülyalı sesleriyle çok uzaklardan toprağımızı koklayan ve bizlere de koklatan MinorEmpire grubu,içine doğduğumuz ama dinlemekten vazgeçtiğimiz türkülerimizi içgüdüsel biçimde yeniden yorumluyor.

Gitarist-yapımcı Ozan Boz ve vokalist Özgü Özman liderliğinde 2010 yılında Toronto’da kurulan grup, 7 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Kültürümüze özgü türküleri, bugünkü müzik anlayışı içerisinde bu türküler yapılsaydı nasıl olurdu düşüncesinden hareket ederek yorumluyorlar.

Grubun adı küçük asya – asia minör ve türk müziğinde sık kullanılan minör akorlardan esinlenerek oluşturulmuş. Albüm adı da yine benzeri bir düşünceden esinleniyor. Albüm adı Second Nature, yani içgüdüsel. İçine doğulan içinde büyüdüğümüz ezgileri içgüdüsel biçimde yani düşünmeden, kendiliğinden bir şekilde duyma isteği, albümü isimlendirmiş.

Kanada’da 2011 yılında hazırlanan ve piyasaya çıkan albüm, ülkemizde ancak 2014 yılında adını duyurabildi.

Bülbülüm Altın Kafeste, Haydar Haydar, Mendilimin Yeşili, Dostum Dostum, Fırat Türküsü, Zülüf Dökülmüş Yüze grubun seslendirdiği türkülerimizden bazıları.

Grubun en önemli özelliği, türkülerin orijinal melodisinin korunarak yeniden yorumlanmasıdır. Farklı enstrümanlar kullanılsa da bir türkünün müziğini duyduğunuzda o türküyü tanıyabiliyorsunuz. Her parçada sadece bir geleneksel enstrümanın kullanıldığı albümde Doğu ve Batı elementleri özgün bir şekilde yer alıyor. Albüm içerisinde 4 farklı geleneksel enstrüman yer alıyor; ud, kanun, klarnet ve saz. Her türküde kullanılan geleneksel enstrümana odaklanılarak, sadece türkünün değil o enstrümanın da tadına doyum sağlanması amaçlanıyor.

 

 

 

 

Deniz Binici

İZDİHAM

 

 

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: