Bûtimar, Sonbahar 2017 Tarihli Sayısıyla Sizlere Merhaba Diyor

Bu sayının hikâyecileri; Müştehir Karakaya, Aysun Bahar Asar, Ayşe Sena Er, Mustafa Bostan, Yusuf Can Çakır.

Mustafa Özçelik ise bu sayıda “Şair ve Hayal” isimli denemesiyle yer alıyor.

İnceleme bölümünde Furkan Türkmen “İradenin Davası ve Nurettin Topçu” isimli yazısıyla,  Şeyma Subaşı, “Yeryüzüne Dağılan” Kitabı Bağlamında ve Gelenek Ekseninde Ali Emre Şiiri isimli yazısıyla sizlerle.

Bu sayının şairleri: Zeki Altın, Meryem Çatal, Erhan Çamurcu, Yunus Karadağ, Oğuz Karasu, Mustafa Uçurum, Tuğba Çelikkaya Şeker, Bülend Tokgöz, Davut Güner, İrem Ahıskalı, Bilal Seyithanoğlu, Mustafa Işık .

Muhammed Çelik ise Huşeng İbtihac’ın Hüzünlü Bahar isimli şiirini çeviriyor.

Şiirlerin Hikayesi’nde “Eve Dönenler” şiiriyle Enes Talha Tüfekçi’yi görüyoruz.

“Okuma Parçası” Cemil Kavukçu’nun Dört Duvar Beş Pencere isimli kitabından yapılan alıntıyla kuruluyor.

Bu sayının söyleşisi Emine Batar ile son kitabı Islıkla Çağrılan hakkında yapılıyor. Emine Batar şöyle söylüyor son kitabı hakkında: Islıkla Çağrılan’da yapmak istediğim; edebiyat paydası altında, türler arasında estetik geçiş sağlamaktır.”

“Fragman”da ise Erdem Yayınları’ndan çıkacak olan ve çevirisi Zeynep Özel’e ait  İran Öykü Antolojisi’nden Simin Danişver’in bir hikayesi var: “Kime Selam Vereyim?”

“Kültür-Sanat”ta Betül Ünlü Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde Cahit Zarifoğlu hakkında düzenlenen etkinlikten notlarını aktarıyor.

“Yedinci Sanat” bölümünde İhsan Kabil sinemanın doğasına değiniyor.

“Veda Edenler”de Hamit Kardaş, “Hep Erken mi Gider İyi İnsanlar?” isimli yazısıyla merhum Akif Emre’den bahsediyor.

“Yeni Kitaplar”da Suavi Kemal Yazgıç, Akif Hasan Kaya’nın Bu Bir Aşk Hikayesi Değildir isimli kitabına, Vasfettin Yağız ise Elif Nuray’ın O Korkunç Maharet isimli kitabına değiniyor.

İletişim: butimardergi@gmail.com

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın