Bülent Parlak’ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı

“Bir aşkta iki ceset olmaz”  / Ricakeş

Şair Bülent Parlak’ın ikinci şiir kitabı Ricakeş İzdiham Yayınları’ndan çıktı. “Keşke çıkmaz olaydı. İnsana şiir yazdıran ne varsa bende var” diyor Bülent Parlak.

Sevgili Huzursuzluğum ve Yalnızlığın İcadı (1984) kitaplarından sonra Ricakeş ile üçüncü kitabını yayınlayan Parlak’ın bu kitabında 20 şiir var.

Ricakeş,  Cambaz adlı kısa bir konuşma ile başlıyor.

“… yaşamak iyi gelmiyor hiçbir sancımıza / söyleyin / sarsıcı bir sırrı öğrenince  / övünerek başkalarına anlatan halk bizim neyimiz olur” dediği şiirinin adı Sabah Kalkınca İntihar Etmeyi Unutacak Kadar Dalgın aynı zamanda Ricakeş’te yer alan ilk şiir.

Anne Abartma Ölümü, Arada Çık Gel şiiriyle devam eden Ricakeş, Sevgili Huzursuzluğum’dan sonra Bülent Parlak’ın 5 yıl içinde  yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Boşnak şair Risto Trifkoviç’i ve O’nun Sırplar tarafından işkence gördüğü Goli Otok kampını şiirine konu ettiği şiirin adı Tufanım Var, İkizim Yok. Bu şiirinde şöyle diyor Bülent Parlak: “bir gün pişman olmak için sıraya gireceğiz /  işte o gün /  başımdan hiçbir şey geçmemiş günlerin hatıra diye / kabul edilmesini isterken Risto Trifkoviç’ten / anlatsam / yarısında izin alıp gideceğiniz bir hikayedir burası / burası / dünya bizi nasıl kırdıysa öyle de gönlümüzü almamayı bildiği / yerdir”

Bülent Parlak’ın Ricakeş’indeki şiirlerde yer alan sorular dikkat çekici. “.. o maarif ki / peygamber gönderilmeyen bir kavme hayran mı olacağım, / düşman mı /söylemiyor” ya da “bağışlanmamak neden sadece insana mahsustur” soruları şiirlerde göze çarpan bölümlerden.

Arjantin 1453 şiirinde İstanbul’u değil de keşke Arjantin’i fethetseydi diyen Bülent Parlak’ın Evet, İskân şiirinde ise İsmet Özel’e cevap veriyor. Diyor ki “evet, isyan diyerek / hangi cesaretle başlatmıştın devrimi”

Ricakeş, tüm D&R’larda satışa sunuldu. Ayrıca kitapyurdu.com ve babil.com‘da da satılmakta.

 

 

İZDİHAM

 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: