Bülent Parlak’ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı

“Bir aşkta iki ceset olmaz”  / Ricakeş

Şair Bülent Parlak’ın ikinci şiir kitabı Ricakeş İzdiham Yayınları’ndan çıktı. “Keşke çıkmaz olaydı. İnsana şiir yazdıran ne varsa bende var” diyor Bülent Parlak.

Sevgili Huzursuzluğum ve Yalnızlığın İcadı (1984) kitaplarından sonra Ricakeş ile üçüncü kitabını yayınlayan Parlak’ın bu kitabında 20 şiir var.

Ricakeş,  Cambaz adlı kısa bir konuşma ile başlıyor.

“… yaşamak iyi gelmiyor hiçbir sancımıza / söyleyin / sarsıcı bir sırrı öğrenince  / övünerek başkalarına anlatan halk bizim neyimiz olur” dediği şiirinin adı Sabah Kalkınca İntihar Etmeyi Unutacak Kadar Dalgın aynı zamanda Ricakeş’te yer alan ilk şiir.

Anne Abartma Ölümü, Arada Çık Gel şiiriyle devam eden Ricakeş, Sevgili Huzursuzluğum’dan sonra Bülent Parlak’ın 5 yıl içinde  yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Boşnak şair Risto Trifkoviç’i ve O’nun Sırplar tarafından işkence gördüğü Goli Otok kampını şiirine konu ettiği şiirin adı Tufanım Var, İkizim Yok. Bu şiirinde şöyle diyor Bülent Parlak: “bir gün pişman olmak için sıraya gireceğiz /  işte o gün /  başımdan hiçbir şey geçmemiş günlerin hatıra diye / kabul edilmesini isterken Risto Trifkoviç’ten / anlatsam / yarısında izin alıp gideceğiniz bir hikayedir burası / burası / dünya bizi nasıl kırdıysa öyle de gönlümüzü almamayı bildiği / yerdir”

Bülent Parlak’ın Ricakeş’indeki şiirlerde yer alan sorular dikkat çekici. “.. o maarif ki / peygamber gönderilmeyen bir kavme hayran mı olacağım, / düşman mı /söylemiyor” ya da “bağışlanmamak neden sadece insana mahsustur” soruları şiirlerde göze çarpan bölümlerden.

Arjantin 1453 şiirinde İstanbul’u değil de keşke Arjantin’i fethetseydi diyen Bülent Parlak’ın Evet, İskân şiirinde ise İsmet Özel’e cevap veriyor. Diyor ki “evet, isyan diyerek / hangi cesaretle başlatmıştın devrimi”

Ricakeş, tüm D&R’larda satışa sunuldu. Ayrıca kitapyurdu.com ve babil.com‘da da satılmakta.

 

 

İZDİHAM

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: