Bu Ay Dergilerde Ne Var?

 

 

 

 

 

 

 

 

Özer Turan, bu ay çıkan dergileri inceleyen çok hoş bir yazı kaleme aldı. Bu ayın en güzel mısraları da…

 

 

 

 

 

 

İstiklal Caddesi’nin tam ortasında elinde poşet, poşetin içinde onca dergiyle yürürken merakımın ve heveslerimin kalabalıklara olan yabancılığını düşündüm yol boyunca.

Fuat Çiftçi’nin Nevşehir menşeli dergisi Şiiri Özlüyorum eve vardığımda elime aldığım ilk dergi oldu. 43. Sayısı derginin. Tasarımının sadeliği bende her zaman Şiiri Özlüyorum’a ilgi uyandırmıştır.  Şiirlerle dopdolu bir sayı olmuş 43. Sayısı. Hüseyin Alemdar, Murat Dalgın, Murat Çakır, Muammer Can, Onur Sakarya, Ayşe Nalân, Eşref Yener, Duygu Kankayıtsın ve birçok şairin şiirleri sayfaları doldurmuş. Derginin 2. Sayfasında Fuat Çiftçi’nin Şiirimizde 18 Yıl adlı kitabının reklamı var. Şairler rahat duramaz. Yıllıklardan sonra şiire ait dönem kitapları sırayla gelecek sanırım.

Mustafa Kutlu’nun dergisi olmaktan çıkıp artık hepimizin dergisi haline gelen Dergâh’ta İbrahim Yolalan’ın kapak şiirinden çok Tuğba Çelik’in arka kapaktaki şiirine gözüm takıldı. Hıdır Toraman’ın, Koray Feyiz’in, Hüseyin Kural’ın şiirlerinin yanı sıra “derkenar” sütununda Atakan Yavuz “Herşey Yazıldı mı” başlığı altında şık bir yazı yazmış. Nihal Anar’ın Tomris Uyar’ı anlattığı makalesi oldukça doyurucu bir metin.

Yabancı yazarların çokça anlatıldığı kitap-lık, Carlos Onetti’nin öykülerini incelediği metni Münir Göle ile okuyucularına sunuyor. Geçtiğimiz aylarda “artık ekseriyetle genç şairlerin şiirlerini yayınlayacağız.” diyerek yanlış bir hamle yapan kitap-lık, şiirlerdeki isimleri görünce bana hak vereceksiniz. Şairlerin yaşlanmayacağını en iyi onları tanıyanlar bilmeli. Mehmet Müfit’in, Tuğrul Tanyol’un, Haydar Ergülen’in şiirleri, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Ali Teoman’ın günlüğü, Oblomov’un Sallantılı Halleri ile Emin Özdemir’in denemesi okunmaya değer yazılar.

Tasfiye Dergisi, Ali Emre’nin güzel bir koçaklamasıyla başlıyor. Tasfiye de Şiiri Özlüyorum gibi İstanbul dışından neşrediliyor: Tokat. Ümit Aktaş’ın Şehir, Şiir ve Estetik yazısını okumanızı tavsiye ediyorum. TOKİ’nin egemenliğinin günden güne arttığı, estetik kaygıların azaldığı günümüzde iyi bir konu olmuş Ümit Aktaş’ın yazısı. Dergiye biraz hareket lazım. Çok fazla durağan bir yapıya sahip Tasfiye.

Varlık Dergisi, her sene düzenlediği Yaşar Nabi Nayır ödülleri ile merhaba diyor okuyucuya. Bu yıl şiir ödülünü Taner Cindoruk aldı. Öykü ödülü ise M. Özgür Mutlu’nun… Özdemir İnce, İsmail Uyaroğlu,Mustafa Şerif Onaran, Feridun Andaç kalem sahipleri. Şiir konusunda içimi ısıtan fazla bir şiire rastlamadım. Haydar Ergülen’in şair değerlendirmesi okunacak yazılardan.

Sözcükler 32. Sayısında Yakup Kadri ile Marcel Proust’u karşılaştıran Didem Uslu incelemesini koymuş sayfalarına. Hakan Savlı her zamanki gibi güzel bir şiir yazmış. Cevap Çapan ve Ferruh Tunç da şiirleriyle yer alıyor. Alova, Kafka’nın Aforizmalarından bir seçki yapmış. Turgay Fişekçi Sözcükler’in yayın yönetmenliğini yapıyor.

Son olarak Edebiyat Ortamı. Şiirlerden ve öykülerden çok ilgimi çeken ilk sayfa oldu. “Gazeteler Bombay’da faaliyet gösteren son daktilo fabrikası da kapandı. Daktiloyu üreten Godrej and Boce firması üretime son verdi.” Sonra aklıma bordrolar geldi, adamların kızları, adamların oğulları…

 

DERGİLERDEN MISRALAR:

 

Sende beni aşka süren bir yüz var (Yusuf Turhallı, Sözcükler)

Bir namaz kılalım önce omuzlarımız çürüsün kardeşlikten (Ali Emre, Tasfiye)

Şaşkınlığımı koyacak bir yer bulamadım kendime (İbrahim Gökburun, Türk Edebiyatı)

Yere batsın sarnıçları bu şehrin, ben hâlâ gurbetteyim (Tuğba Çelik, Dergâh)

Ve siz analı babalı büyüyenler anlayın artık

Her yetimin kalbini bir hırçın gül dikeni anlar (Fadıl Okay, Şiir Özlüyorum)

 

 

 

Kitap Önerisi: Hayat Güzeldir (Mustafa Kutlu, Dergâh), Vahşi Hafiyeler (Roberto  Bolano, Metis), Veresiye Defteri (Kemal Ateş, İmge), Dublinliler (James Joyce, İletişim), Doğuda Aşk Böyle Yazılır ( Fatih Duman, Nesil)

 

 

Özer Turan

mesafeyok@gmail.com

 

 

İzdiham

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: