Beyazıt Bestami SKL Hareketi’nden atıldı, İzdiham’dan da

İzdiham’ın resmi olarak Yazı İşleri Müdürü olan Beyazıt Bestami, İzdiham’ın sivil insiyatif hareketi olan ama herhangi bir anlamı olmayan SKL Hareketi’nden komisyon kararıyla atıldı.

SKL Hareketi’ni ilk kez duyanlar için hemen söyleyelim; SKL Hareketi’nin hiçbir anlamı yok. Sadece bazen eylemler yapıyorlar. Sigara içme Eylemi ve benzeri eylemler. Bir de insanı muhalefete talipler. Fazla sahibi olmadığı ve sahipleneni de sesleri bu aralar çok çıkmıyor.

Komisyon kararları ise İzdiham’ın en sevdiği kararlar olarak biliniyor. Öyle ki güzeller içinde yarim var diye türkü duyduklarında toplanıp yar’i güzeller içinden bile atıyorlar.

Peki ünlü yazı işleri müdürü Beyazıt Bestami neden atıldı? Elbette bunun bir tek sebebi var. O da efkarı kalmaması ve kurallara aykırı davranışlarda bulunması. Şöyle ki:

SKL Hareketi her yıl sevgililer gününe karşı duruyor son sekiz yıldır. Son sekiz yıl önce böyle bir tavır resmiyete kavuşmadığı için kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz. Herhangi bir etkisinin olmadığını da dün yani 14 şubat pazar günü görmüş ve olduk.

Beyazıt Bestami, nasipse yakında dünya evine girecek. Zaten kendisinde ufak-tefek değişimler başlamıştı. Her hafta görüştüğü en iyi arkadaşlarını baştan savmalar, H isimli şahsı gizli gizli Zeynep Kamil’de ziyaret etmeler ve ona ofisinde et ısmarlamalar, günlerini efkarsız geçirmek için sabahın köründe vücut geliştirme salonunda detokslanmalar gibi.

Lakin bütün bunların dışında komisyonu en etkileyen şey ise sevgililer gününde Hanımefendi ile opera konserine gitmesi ve oradan çıkışta suşi gibi tuhaf şeyler satan bir restaurantta evlilik teklif etmesi (ki yüzüğü pirincin içinde hediye ettiği casus garsonlar tarafından bize bildirildi) komisyonun bu kararı almasında oldukça etkili oldu. Üstelik oy çokluğuyla bile değil oybirliğiyle.

Komisyon kararıyla terk edilmeyi seven İzdiham Yönetim Kurulu ve Şiir Ltd. Şti. tarafından alınan karar ile Beyazıt Bestami’nin görevlerine son verilerek yerine üç gün boyunca kimse alınmaması kararlaştırıldı. Üç gün sonra ise şair Onur Bayrak yerine geçecek. Şairi öldürecekler.

Beyazıt Bestami’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yakında gireceği dünyaevinde iki cihanda mutlu olmasını temenni ve dua ederiz.

Not: Metinde bahsi geçen H isimli şahısla hiçbir ilişkimiz inanın yok.

Not:: Beyazıt Bestami’yi atma fikri ilk olarak Tarık Taş’tan çıktı.

Not: Allah aşkına puhahahahahaha:) şeklinde gülmeyin.

Not: Yakında okulunda müdür olmak isteyen A. Seydi Özçal da atılacaktır.

 

İZDİHAM

SKL Hareketi

Ya Bizim Efkarımız Ne Olacak?

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın