Beyazıt Bestami, Ekmeleddin Amca’ya Açık Mektubumdur Ekmeleddin Amca’ya Açık Mektubumdur

Sevgili Ekmeleddin Amca,

Öncelikle, neden Bey, Beyefendi, Sayın gibi sıfatlar kullanmadığımı belirtmek isterim. İsmi Ekmeleddin olan birine ancak bu gider diye düşündüm. Yani siz Hulusi Kentmen’e, Münir Özkul’a, ne bilim bir Sadri Alışık’a bey diyebilir misiniz? Onun gibi bir şey bu da.

Geçen Kaan Burak Şen ile duvar dibinde probis yeyip çay içerken, Tarık Taş kıskansın diye bir fotoğraf, yeni tabiriyle selfie çekilmiştik. Ben de her seküler genç gibi hemen instagrama yükledim malumunuz. Etiketlere de probis, duvar dibi, çay gibi şeyler yazdım. Aradan dün kadar bir vakit geçmişti ki, sizin o fotoğrafı beğendiğinizi gördüm. Mutluluk, şaşkınlık arasında gittim geldim, gittim geldim. Hayretimi atlattıktan sonra düşündüm. Acaba bu fotoğrafı nasıl buldunuz diye. Ve şuna kanaat getirdim. Siz de bizim gibi tebdil-i kıyafetle duvar dibinde çay içip, probis yiyorsunuz. Yoksa bir insan neden böyle etiketleri aratsın ki. Öyle değil mi ama. Hatta biraz daha deşince konuyu izdiham okuyup SKL eylemine de gelmiş olabilirsiniz diye düşündüm. Yoksa izdiham iftarında o köşede oturup sessiz sedasız bizi izleyen siz miydiniz? Eğer o kişiyseniz, biz size çok üzülmüştük, hiçbir şey yemediniz çünkü. Neyse, seneye telafi ederiz bunu.

Bakın ne diycem. Şimdi çok enteresan.

Biz Kaan’la o gün kahvenin kenarında otururken belediyenin sinek ilacı sıkan aracı geçti, biz tabi farkında değiliz, (çünkü âşıklara fark etmek yasaktır)garson çocuk geldi ve şöyle dedi.

-Abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun. İnanamadığınızı görür gibiyim ve tekrar ediyorum.

-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.
-abi çayınıza ilaç gelmiştir, siz içmeyin onu. Değiştireyim. Benden olsun.

Evet, tam olarak bunu dedi. Ve ne kadar ısrar ettiysek de o çayın ücretini almadı. Ola ki Cumhurbaşkanı seçilirseniz o arkadaş için bişeyler yapabilir misiniz? Adresi ben size özelden atarım.

Eğer İZDİHAM okuyup, SKL eylemine de gelirseniz o oy işi olur bence. Ama bazı makul isteklerimiz daha olacak sizden.

Şöyle ki,

* Kadınlara yalakalık yasaklansın
*Facebook da erkek eklediğinde, kadın neden ekledin demesin. Çünkü biz demiyoruz
*Facebook yasaklansın
*Twitter’da, kızlar da dm den yürüsün
*Twitter yasaklansın
*Her kaldırıma dm denilsin ki, yayalar oradan yürüsün
*Çankaya köşkü kapatılsın, otopark olsun
*İspark kapatılsın
*Ya bizim efkârımız ne olacak!
*Önce sen kapat cümlesi yasaklasın, kullananlara kırbaç cezası verilsin
*Her ay bir şair asılsın
*Alija İzzet Begoviç i çok özledim
*Sarıyer – Beşiktaş hattı kaldırılsın, Dudullu-Myanmar,Sefaköy-Kudüs,Salacak-Saray Bosna hattı açılsın.
*Kadınlara sınırsız haklar verilsin
*Diz çekerek evlenme teklifi yapanlar boşansın
*Kadınların bütün hakları elinden alınsın
* Yedi güzel adam dizisi yayından kalksın, yerine Erkan Yolaç’la evet-hayır yarışması konulsun.
*Her ev yemek masasına çiçek koysun
*Annelere hastalanmak yasaklasın, çünkü onlar hasta olunca çok üzülüyoruz biz.
*Güllere özgürlük, güllere daha çok özgürlük verilsin.
*Trt kapatılsın, ulusal kanal Flash tv olsun
*Her sene, bir sene boyunca Alija İzzet Begovic Cumhurbaşkanımız olsun.

Bir de şey var. Benim şu Salma Hayek işi vardı. Onu da öyle şey edelim işte.

İstemeye beraber gidersek gâvur babası belki verir.

Öyle işte Ekmeleddin Amca, durumumuz bundan ibaret. Üsküdar’da sizin rakibin evinin önünden geçerken izdiham bırakmıştık korumasına, dergiye bir şiir gönderin diye, beş buçuk yıl oldu hâlâ gelmedi yazı. Belki siz gönderirsiniz.

Bu makul isteklerimizi yerine getireceğinizi umut ediyor, size ve rakiplerinize pek başarılar dilemiyoruz. Makam kötü bir şey çünkü.  Biz, bu ve her yarışta Hz.Ömer’i destekliyoruz.

Not: Anlaşırsak biz yokuz.

Beyazıt Bestami Keçeli
İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın