Berkan Ürgen, Kimsin Lan Ben Kapağı Çıktı

İzdiham Ailesi’nin ( bu ne demek peki?) değerli arkadaşlarından Berkan Ürgen’i tanır mısınız, bilemiyoruz. Kendisi, İzdiham’ın projelerinden sorumlu arkadaşı. İzdiham Ailesi’ne (bu ne demek peki?) katıldığı günden beri proje üretti, dergileri sırtında taşıdı, gün geldi heyecanlandı, gün gelmeyince gidip günü getirdi.

Berkan Ürgen, Trakyalı. Çocukken “a be” sözlerinden bunaldığı için İstanbul’a yerleşti. Amcası orta halli bir memur, dayısı ise gümrük muhafaza müdürlüğünde şef. Berkan Ürgen, önce Mahallle Mektebi’ne sonra Şemsi Efendi İlkokulu’na, sonra Askeri İdadi’ye devam etti. Trablusgarp, Berkan Ürgen’in ilk savaşlara katıldığı yer değildi. Çünkü O Atatürk değil ki…
Berkan Ürgen ile karlı bir gece vakti bir taksi durağında tanıştık. İstanbul’daki bütün taksicilerin diploma notlarını ve T.C. Kimlik numarasını ezbere bildiğini farkettiğimizde yine bir taksideydik.

Bizim en büyük hayalimiz Kadıköy’den Beylikdüzü’ne, oradan Ümraniye’ye, Ümraniye’den tekrar Kadıköy’e taksi ile seyahat etmek. Sadace taksiyle gezmek değil elbet. Bu seyahat sırasında asla taksimetreye bakmak, acaba kaç lira oldu demek, taksici paramızın üstünü verir mi diye düşünmek istemiyoruz. Ama biz bu hayalimizi senelerdir hiç gerçekleştiremezken Berkan Ürgen yıllardır Gaziosmanpaşa’dan Taksim’e taksiyle geliyor. Taksim’den Etiler’e taksiyle gidiyor. Etiler’den saat kaç olursa olsun evine taksiyle geri dönüyor. Ve hiç bakmıyor tasimetrelere. Çünkü Berkan, maaşına da, aylık kazancına da düşkün biri değil.

Berkan Ürgen ayrıca bir müdür. Çalıştığı kuruma büyük emeği var.  Çatal-bıçakların yerini de, aşçısının doğum gününü de, emrinde çalışan 12 garsonun burçlarını da ezbere bilecek kadar işine sadık. Evet, Berkan hakkında yazdıklarımızın birçoğu (dayı, amca kısımları)  doğru değil ama canımız sıkkın ve gram devlet terbiyemiz yok bizim. Berkan’ın saçları askere gidince kestirecekse federasyon kupasının ne anlamı var ki?

Bergan Ürgen ile Salvador Dali akraba değil. Berkan ayrıca Burak Aksak’la da akraba değil. Ama aradaki fark şu: Berkan ile Salvador Dali arkadaş değilken Berkan ile Burak Aksak arkadaş.

Berkan Ürgen’in yazarlık hayatı bundan epey seneler önce başladı. Gece 2’den sonra yazdı bütün metinlerini. Bir ara Üçüncü Parmak Dergisi… Olmadı. Sonra olmadı. O olmadı, bu olmadı, şu olmadı. Ama biz Berkan Ürgen’in kitap çıkarmasını istiyoruz. Geçtiğimiz aylarda bizleri arayıp “Kitabıma isim buldum. Kimsin Lan Ben nasıl isim?” Hepimiz beğendik ismi. Ama henüz kitaba başlamadı. Biz de kapağını yaptık ki yazılarını toplasın, düzenlesin… Kitabını çıkaralım. İmza gününde zaten kimse gelmez.

 

İzdiham

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: