Berkan Ürgen, Ellerini Gömebileceğim Bir Yerlere Koy

Hela Günlükleri.

En iyi cümle bildiğin cümledir. Taksimetrelere sürekli zam gelir.

Bugün hayatımın ikinci gerçeği ile tanıştım.

Sevgili Hela ! Ben bir kabızım.

Sahte ıkınmalar, yöresel maden suları ,çetik içlik ve ütopik.

Bazen ‘’dostlar sağolsun’’ işitirsin Prezevalski .Neyse , saatler şu an Filipin’de 06:53 iken burada 01:53 ve bunun yine hiçbir önemi yok.

Kafamın içinde, kafamın dışına sıkmaya çalışan bir güneyli , kafamın dışından içine sıkmaya çalışan bir kuzeyli var. Onlara anons eden kim ?. Hiç dinlemiyorlar dağılmıyorlar bile , olaysız bir şekilde. Paranormal derecede başım ağrıyor hela. Bu bir çeşit işkence. İşkence, acıma hakaretten başka bir şey değil de nedir ? Sübliminal bıyıklı adamlar görüyorum ve onların karşısında oturan ontolojik sorunlu vajinalar. Kadını kırılan bir topuklu ayakkabı kadar tehlikeli ne var ki söylesene ? Sübliminal bıyıklı adamlar görüyorum ve onların bıyıklarına denk gelen vajinalar. Topuklu ayakkabılar, kiralık bir suikastçi gibi. Kadınına ihanet eden adamları simetrik bir şekilde , hunharca , katleden topuklu ayakkabılar. Onların da nefsi var.

Domates soslu mantarlı sorunlarım da var benim hela. Çünkü ben bir garsonum. Yalnız adamların önlerinde duran boş sandalyeleri alan ben. Sahipsiz masalara rezervasyonlu pusular kurup , gözleri kıvırcık ,saçları ela kızlara kur yapıp insanların yalnızlıklarına sıfatlar ekleyen ben , ölsem şimdi şurada yada orda fark etmez , en fazla Masa 5’e siparişler geç gider, hepsi bu…

Hiçbir şey yok her şey dahil.

Aklım diyorum hela, aklım .

Aklım , aklım olmadığını bilmek için var.

Gözlerim diyorum hela, gözlerim. Hiçbir boku göremediğimi görmek için var.

Ya ellerim !

İnsanın kalbinden önce elleri geliyor değil mi ?

O kızın kalbinden önce ellerini yakalamıştım. Elleri sıcaktı.

Elleri sıcaktı ve benim vücut ısım gelişen teknolojiye paralel değildi.

Benim beyin ölümüm gerçekleşirken , bir intihar notu olarak , Adli Tıp Kurumundan

iç organlarımdan önce ellerimi araştırmalarını istemiştim .

O kız , o an batının en hızlı silah çeken kovboyuydu. Uzak doğunun en hızlı kılıç çeken samurayıydı. Yaptığımız tüm düellolarda ölen benden başkası değildi. Elleri sıcaktı ve cesedimin yüksek ısıya maruz kaldığı o an postmortem değişikliklerime engel olamıyordum.

Bir yanardağ patlamasından sonra soğuyan lavlar gibi olur bazen kadının elleri.

Son düelloya topuklu ayakkabısı ile gelmişti.

Topuklu ayakkabı giyen kadınların elleri soğuk olur.

-Hey sakin ol bebeğim , silahını yavaşça kaldır , elini sakince tetiğe bırak ve bu işi bitirelim artık. Graw graw graw…

Silahını alıp gidebilirsin ama ellerini gömebileceğim bir yere koy.

Sevgili Hela !

Bugün hayatımın üçüncü gerçeği ile tanıştım . Ben bir garsonum ve taksimetrelere inanırım.

Aşk profesyonellik gerektirir , yalnızlık ise amatörler içindir. Amatör doğdum amatör öleceğim. Benim babam da garsondu .

Yalnızlığın aynı aile soyundan geçme yoluyla kalması biçimine , monarşik yalnızlık denir.

Sevgili Hela !

Berkan Ürgen

İzdiham

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın