Baudelarie De ”Gıybet” Yapmış

 

Baudelaire ve Hugo’nun birbirlerini sık sık övdükleri bilinir. Ne var ki, Baudelarie’in bir yakınına yazdığı mektup, Fransız edebiyat devlerinin ilişkilerinin göründüğü gibi olmadığını gösteriyor.
Fransız edebiyatının devleri Charles Baudelaire ve Victor Hugo’nun birbirlerine saygıyla yaklaştıkları ve eserlerini sık sık övdükleri bilinir. İkili, birbirlerinin zor zamanlarında da övgü dolu açıklamalar yapmaktan kaçınmazdı. Hatta Baudelaire’in hapis cezası aldığı dönemde, şaire en büyük desteği gösteren isimler arasında Hugo yer almştı. Ne var ki, Baudelaire’in 1860’ın Ocak ayında, ismi bilinmeyen bir yakınına yazdığı mektup, dev isimlerin ilişkisinin farklı bir boyutunu ortaya çıkardı.
Sırtından vurmuş
Edebiyat dünyasında şaşkınlık yaratan mektupta dünya klasikleri arasında gösterilen Sefiller’in yazarı Hugo’yu aşağılayan Baudelaire, “Bana sürekli aptalca mektuplar gönderiyor. Onun mektupları bana, bir dâhinin salak olabileceğine dair bir deneme yazmam için ilham veriyor” ifadelerini kullanıyor. Halbuki, klasik eseri Les Fleurs du Mal/ Kötülük Çiçekleri’ni yazdıktan sonra “toplum değerlerini rencide etmek” suçundan 1857’de hapis cezası alan Baudelaire, Hugo’nun kendisi için söylediği “Eserin yıldızlar gibi parlıyor ve göz kamaştırıyor. Bize yeni bir tür ürperti veriyorsun” sözlerini karşılıksız bırakmamış ve eserinin üç şiirini efsane yazara ithaf etmişti.
Hugo ile mücadele etmiş
Yeni bulunan mektup, olayın farklı bir boyutunu gözler önüne sererken, Pulitzer Ödüllü şair C. K. Williams yazdığı yazılarda, bilinenin aksine, Baudelaire’in Hugo’dan “gizlice nefret ettiğini” belirtmişti. Williams, “Baudelaire, kendisine zarar veren önemli faktörlerden hayal kırıklığı ve üzüntüsü sebebiyle Victor Hugo’yla mücadele etmek zorundaydı. Hugo; şair, romancı, denemeci ve inanılmaz bir enerji ve kıvraklık sahibi bir polemikçiydi. Kelimenin tam anlamıyla dünya- daki en tanınmış insandı. Hugo da Baudelaire’in bir sonraki yüzyılın estetik anlayışını tanımlayacağını tahmin etmiyordu. Dâhi yazar, sanatsal güç ve önemin sembolü olacağını da hayal etmiyordu” sözleriyle konu hakkın daki düşüncelerini ifade etmişti.
Yalan söyledim
Uzmanlar, şairin mektubunda açıklığa kavuşan “yıpratıcı kıskançlığa” dikkat çekerken, Baudelaire’in Sefiller’i metheden sözlerinin aksine annesine yazdığı bir mektuptaki, “Eser rezil ve saçma. Eseri överek, yalan söyleme kabiliyetine sahip olduğumu gösterdim” satırlarını hatırlattı. New York’ta bulunan Christie’s Müzayede Evi tarafından açık artırmayla satılacak mektup, Baudelaire’in Les Fleurs du Mal’dan suçlamalar sebebiyle çıkardığı altı şiiriyle birlikte satışa çıkarılacak. Christie’s’e göre, edebî değeri yüksek eserlerin yaklaşık 100 bin dolara satılması bekleniyor.
Kaynak: The Guardian
İZDİHAM

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: