Baudelarie De ”Gıybet” Yapmış

 

Baudelaire ve Hugo’nun birbirlerini sık sık övdükleri bilinir. Ne var ki, Baudelarie’in bir yakınına yazdığı mektup, Fransız edebiyat devlerinin ilişkilerinin göründüğü gibi olmadığını gösteriyor.
Fransız edebiyatının devleri Charles Baudelaire ve Victor Hugo’nun birbirlerine saygıyla yaklaştıkları ve eserlerini sık sık övdükleri bilinir. İkili, birbirlerinin zor zamanlarında da övgü dolu açıklamalar yapmaktan kaçınmazdı. Hatta Baudelaire’in hapis cezası aldığı dönemde, şaire en büyük desteği gösteren isimler arasında Hugo yer almştı. Ne var ki, Baudelaire’in 1860’ın Ocak ayında, ismi bilinmeyen bir yakınına yazdığı mektup, dev isimlerin ilişkisinin farklı bir boyutunu ortaya çıkardı.
Sırtından vurmuş
Edebiyat dünyasında şaşkınlık yaratan mektupta dünya klasikleri arasında gösterilen Sefiller’in yazarı Hugo’yu aşağılayan Baudelaire, “Bana sürekli aptalca mektuplar gönderiyor. Onun mektupları bana, bir dâhinin salak olabileceğine dair bir deneme yazmam için ilham veriyor” ifadelerini kullanıyor. Halbuki, klasik eseri Les Fleurs du Mal/ Kötülük Çiçekleri’ni yazdıktan sonra “toplum değerlerini rencide etmek” suçundan 1857’de hapis cezası alan Baudelaire, Hugo’nun kendisi için söylediği “Eserin yıldızlar gibi parlıyor ve göz kamaştırıyor. Bize yeni bir tür ürperti veriyorsun” sözlerini karşılıksız bırakmamış ve eserinin üç şiirini efsane yazara ithaf etmişti.
Hugo ile mücadele etmiş
Yeni bulunan mektup, olayın farklı bir boyutunu gözler önüne sererken, Pulitzer Ödüllü şair C. K. Williams yazdığı yazılarda, bilinenin aksine, Baudelaire’in Hugo’dan “gizlice nefret ettiğini” belirtmişti. Williams, “Baudelaire, kendisine zarar veren önemli faktörlerden hayal kırıklığı ve üzüntüsü sebebiyle Victor Hugo’yla mücadele etmek zorundaydı. Hugo; şair, romancı, denemeci ve inanılmaz bir enerji ve kıvraklık sahibi bir polemikçiydi. Kelimenin tam anlamıyla dünya- daki en tanınmış insandı. Hugo da Baudelaire’in bir sonraki yüzyılın estetik anlayışını tanımlayacağını tahmin etmiyordu. Dâhi yazar, sanatsal güç ve önemin sembolü olacağını da hayal etmiyordu” sözleriyle konu hakkın daki düşüncelerini ifade etmişti.
Yalan söyledim
Uzmanlar, şairin mektubunda açıklığa kavuşan “yıpratıcı kıskançlığa” dikkat çekerken, Baudelaire’in Sefiller’i metheden sözlerinin aksine annesine yazdığı bir mektuptaki, “Eser rezil ve saçma. Eseri överek, yalan söyleme kabiliyetine sahip olduğumu gösterdim” satırlarını hatırlattı. New York’ta bulunan Christie’s Müzayede Evi tarafından açık artırmayla satılacak mektup, Baudelaire’in Les Fleurs du Mal’dan suçlamalar sebebiyle çıkardığı altı şiiriyle birlikte satışa çıkarılacak. Christie’s’e göre, edebî değeri yüksek eserlerin yaklaşık 100 bin dolara satılması bekleniyor.
Kaynak: The Guardian
İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: