Ayasofya’nın 2016 Aralık-Ocak 2017 sayısı çıktı

Harun Yakarer, İtibar dergisi yayın kurulu üyesi şair, yazar Ahmed Edip Başaran ile son şiir kitabı İzinsiz Gösteri üzerine kıymetli bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Bülent Özdaman, uluslararası festivallerden birçok ödül alan aynı zamanda Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı olan Kalandar Soğuğu filmi yönetmeni Mustafa Kara ile hayattan, sinemadan, Oscar’dan ve sinemamızın gidişatından konuşmuş. Sinemaseverlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sayıda ayrıca Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile eğitim, gençlik, kültür, sanat ve spor üzerine yapılmış. Edebiyat dünyası adına yerel yönetimlerin kültüre ve sanata bakışını öğrenmek adına güzel bir çalışma olmuş.

Derginin diğer önce çıkan çalışmaları ise şöyle:

Daha çok Genç İHH’dan tanıdığımız Mehmet Gündüz’ün “Şeyh Ahmed Yasin’in Ümmetin suskunluğunu Allah’a şikâyet ediyorum” duasına nazire yaptığı Ümmetin Gevezeliğini Sana Şikâyet Ediyorum! başlıklı mektubu,

Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Arap Dili ve Belagati Profesörü Halim Öznurhan’ın Muhammed Abdulbârî’den çevirdiği şiir,

Ömer Faruk Topçu’in Ahmet Edip Başaran’ın son kitabı üzerine yazdığı İzinsiz Gösteri’de Gördüklerimiz adlı inceleme yazısı,

Samet Öztürk’ün Aliya’nın Ezber Bozma Teşebbüsü: Bilge Önder’in Tarihe Bakışı adlı denemesi,

Taha Kurutlu’nun Vatan Yahut Misak-ı Milli adlı denemesi,

Hilmi Karaca’nın Sait Mermer’in ilk kitabı üzerine yazdığı İsa’nın Yamalı Gömleği, Gömleğimiz adlı yazısı,

Hatice Şimşek ve Seda Taşçı’nın insanı düşünmeye sevk eden derinlikli çizgileri,

Eda Fırat’ın arka kapakta yayımlanan Memleket adlı şiiri.

Ayrıca dergide yer alan diğer isimler:

Aziz Kağan Güneş, Azize Kaya, Bedii Furkan Keleş, Betül Yılmaz, Burak Ş. Çelik, Çağrı Subaşı, Elif Gümüş, Görkem Gündüz, Gülsüm Esen, Hamdi Çınar, Hamdullah Tan, Hamiyet Varlı, Hazal Sezgin, Mehmet Ali Yafez, Melike Şener, Muhammed Metehan Öztürk, Muhammed Said Çimen, Ramazan Teker, Recep Terler, Reyhan Önal, Şeyda Kahveci, Ümit Çiçekli, Yalçın Ülker, Yunus Coşkun, Yusuf Bilâl Aydeniz ve Zeynep Akyüz.

 

 

 

 

 

İZDİHAM 

 

 

 

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın