Ayasofya’nın 2016 Aralık-Ocak 2017 sayısı çıktı

Harun Yakarer, İtibar dergisi yayın kurulu üyesi şair, yazar Ahmed Edip Başaran ile son şiir kitabı İzinsiz Gösteri üzerine kıymetli bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Bülent Özdaman, uluslararası festivallerden birçok ödül alan aynı zamanda Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı olan Kalandar Soğuğu filmi yönetmeni Mustafa Kara ile hayattan, sinemadan, Oscar’dan ve sinemamızın gidişatından konuşmuş. Sinemaseverlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sayıda ayrıca Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile eğitim, gençlik, kültür, sanat ve spor üzerine yapılmış. Edebiyat dünyası adına yerel yönetimlerin kültüre ve sanata bakışını öğrenmek adına güzel bir çalışma olmuş.

Derginin diğer önce çıkan çalışmaları ise şöyle:

Daha çok Genç İHH’dan tanıdığımız Mehmet Gündüz’ün “Şeyh Ahmed Yasin’in Ümmetin suskunluğunu Allah’a şikâyet ediyorum” duasına nazire yaptığı Ümmetin Gevezeliğini Sana Şikâyet Ediyorum! başlıklı mektubu,

Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Arap Dili ve Belagati Profesörü Halim Öznurhan’ın Muhammed Abdulbârî’den çevirdiği şiir,

Ömer Faruk Topçu’in Ahmet Edip Başaran’ın son kitabı üzerine yazdığı İzinsiz Gösteri’de Gördüklerimiz adlı inceleme yazısı,

Samet Öztürk’ün Aliya’nın Ezber Bozma Teşebbüsü: Bilge Önder’in Tarihe Bakışı adlı denemesi,

Taha Kurutlu’nun Vatan Yahut Misak-ı Milli adlı denemesi,

Hilmi Karaca’nın Sait Mermer’in ilk kitabı üzerine yazdığı İsa’nın Yamalı Gömleği, Gömleğimiz adlı yazısı,

Hatice Şimşek ve Seda Taşçı’nın insanı düşünmeye sevk eden derinlikli çizgileri,

Eda Fırat’ın arka kapakta yayımlanan Memleket adlı şiiri.

Ayrıca dergide yer alan diğer isimler:

Aziz Kağan Güneş, Azize Kaya, Bedii Furkan Keleş, Betül Yılmaz, Burak Ş. Çelik, Çağrı Subaşı, Elif Gümüş, Görkem Gündüz, Gülsüm Esen, Hamdi Çınar, Hamdullah Tan, Hamiyet Varlı, Hazal Sezgin, Mehmet Ali Yafez, Melike Şener, Muhammed Metehan Öztürk, Muhammed Said Çimen, Ramazan Teker, Recep Terler, Reyhan Önal, Şeyda Kahveci, Ümit Çiçekli, Yalçın Ülker, Yunus Coşkun, Yusuf Bilâl Aydeniz ve Zeynep Akyüz.

 

 

 

 

 

İZDİHAM 

 

 

 

 

 

 

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın