Ayasofya Dergisi’nin 20. Sayısı Çıktı!

Ayasofya Dergisi 20. kez okurlarıyla buluşuyor. Derginin Kasım-Aralık sayısında Ahmet Sarı ve Sedat Anar ile yapılmış söyleşiler dikkati çekiyor. Mahmut Erol Kılıç’ın yazısı da derginin bu sayısına değer katmış durumda.

Bülent Özdaman, akademisyen ve yazar Ahmet Sarı ile sinema üzerine kıymetli bir söyleşi gerçekleştirmiş: Sinema benim için bir soluk alma biçimidir.

Ayasofya Dergisi sanatın her dalında okurlarının ilgisini çekmeyi hedefliyor. Edebiyat, mimari, sinema gibi alanların yanına bu sayısında Muhammed Said Çimen’in müzisyen Sedat Anar ile söyleşisi ile müzik de ekleniyor.

Mahmut Erol Kılıç, bu sayıda “Kudüs Ortak Hedefimiz Olmalı” diyerek ümmetin Kudüs üzerinde bir ittifak kurarak birlik olma yoluna girebileceğine işaret ediyor. Yayın danışmanı, şair Said Yavuz, Nöbet Tutanakları başlıklı ufuk açıcı yazısıyla karşımızda.

Yazar Yusuf Yavuzyılmaz “Demokrasi, Çoğunluk, Hakikat ve İslâm” yazısıyla dergiye katkı sağlayan önemli isimlerden. Bunun yanında genç yazarlardan Yusuf Bilal Aydeniz de Ayasofya Dergisi’nin düşünce yükünü çekmeye devam ediyor. Mustafa Bostan ise derginin şairlerinden Ümit Çiçekli’nin “Cevapsız Bin Ağrı” şiiri hakkında güzel bir inceleme yazısı kaleme almış.

Dergideki şairlerden Remzi Köpüklü ve Oğuz Ertürk’ün şiirleri gelecek için güzel şiirlere işaret ediyor.

Derginin öykü türünde yükünü Ercan Kara ve Aynur Dilber sırtlanıyor.

Çizer kadrosu her sayıda yeni güzellikler katmaya devam ediyor: Hazal Sezgin, Derya Paçal, Hatice Şimşek, Hamiyet Varlı, Zeynep Kurun ve Hatice Şimşek dergiyi görsel olarak zenginleştirenler.

Dergide dikkati çeken diğer isimler ise şöyle: Mehmet Burak, Bayram Zıvalı, Samet Öztürk, Mahmut Dilmaç, Münire Rümeysa Çakan.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın