Aşkar Dergisi 28. sayısında çift forvetiz

Aşkar Dergisi yeni ve yeniliği önceleyerek 28. sayısını yayımladı. Aşkar’da modern teknikle demini almış şiir, tahlil alanını daha da açıp ilerleten eleştiri, kökler olarak gördüğünün yanına ve üstüne kurgu koyan öyküler, gündemin nabzını iyi duyan değini kulakları var.

Bu sayının şairleri: Mustafa Melih Erdoğan, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Hikmet Çamcı, Özgür Ballı, Dursun Göksu, Emrah Tahiroğlu, Yağız Gönüler, Murat Koparan, Ertuğrul Demir, Yavuz Ertürk, Muhammed Faruk Özcan, Melih Tuğtağ, Cihad Özsöz, Esma Koç, Hatice Kübra Doğru, Yunus Emre Altuntaş ve İdris Ekinci.

Öykücüler: Aykut Ertuğrul, Aydın Akdeniz, İbrahim Karataş, Şeniz Bayır, Regaib Albayrak, Osman Koca.

Aşkar Dergisinin editörlerinden İdris Ekinci ile son şiir kitabı Son Üç Dakika üzerine samimi bir söyleşi yer alıyor.  Söyleşiyi Özgür Ballı yaptı.

Aşkar, 27. sayısından itibaren dergiye iki yeni sayfa ilave edildi. Birincisi Taarruzname ikincisi ise Mesuliyet Meselesi. Aşkar 27’deki Taarruzname İdris Ekinci’nin ‘Kalemimin Namlusu Eleştirinin Sollusu; Neo-Felsefi Şiire Doğru’ yazısı ile açıldı. Giriş olarak Ekinci eleştiri kuramının oluşturma alanlarına değinip açıklayarak yaptı. Bir diğer yazı Osman Özbahçe’nin son eleştiri kitabı ‘Analiz’ üzerine İrfan Dağ’ın kaleme aldığı ‘Modern Şiirin Akıbeti, Cetvelli Şiir Fiyaskosu ve Eleştirimize Ne Oldu’ yazısıydı. Yazıda genel olarak Özbahçe’nin kitabı ve eleştirisi olumlanıyordu. Dursun Göksu, Hakan Arslanbenzer’in Neo-Epik Şiir kitabı üzerinden günümüzde algısı oluşmuş olan ve yaygın olarak kabul gören Neo-Epik şiiri anlattı.

Eleştiri konusunda Yağız Gönüler Aşkar 27 için ‘Esaslı Bir Deneme: Modern Türk Şiirinin Doğası’ başlığı altında Ebubekir Eroğlu’nun kitabını ve modern şiiri tahlil etti. Mehmet Raşit Küçükkürtül, bir çok eleştirmenin hatır gönül işlerinden dolayı cesaret edemeyeceği bir yazı yazdı. Başımıza musibet olarak inen ve her yerde görünme başarısını gösteren velud olduğunu düşünen ancak olmayan spam şairler üzerineydi. Küçükkürtül ‘Spam Şairleri Niçin Kısırlaştırmalıyız?’ sorusuna günümüz şairi ve şiiri üzerinden cevaplar bulmaya çalıştı. 28. sayıda da devam eden taarruznamede ise Mehmet Raşit Küçükkürtül‘Bir Akp Alameti Olarak Zafer Acar’ başlığı altında yazısında Zafer Acar’ın poetikasına ve şairliğine dair tespitlerde bulunuyor. ‘Osman Çakmakçı’nın Barbarlığı’ başlığı altında Dursun Göksu Çakmakçı’nın şiirini, poetik yaklaşımlarını kaleme alarak açıklama cihetine gidiyor.

Aşkar 27. sayı ile başlayan diğer sayfa ise Mesuliyet Meselesi. Mehmet Raşit Küçükkürtül İsmet Özel’in şiiri noktalayıp bundan sonra eksik olarak kurguladığı ‘Bir Yusuf Masalı’ kitabını tamamlayacağı konusuna açıklık getirdi. Ferhat Nabi Güller ‘Kalın Türk’ kitabını yazdı ve İslam, Kalın, Türk kavramları üzerinden konuşmadan kitaba uyarlanmış olan kitabı değerlendirdi. İdris Ekinci ‘Bir Yusuf Masalı’ kitabını ölçü alarak imge, anafor ve ana fikri açıkladı. Bu sayının Mesuliyet Meselesi sayfasında ise Mehmet Raşit Küçükkürtül Latin harfleri üzerinden dil konusunda yapılan tahrifleri kaleme alırken, Ferhat Nabi Güller İsmet Özel’in ‘Küfrün İhsanı Olmaz’ kitabını kaleme aldı. Yağız Gönüler ‘Kırk Hadisle Gelen İkram:İlham’ yazısında İsmet Özel’in ‘Kırk Hadis’ kitabını önceleyerek tespitlerini yazdı.

Deneme-Değini bölümünde Mustafa Melih Erdoğan Mehmet Özger’in ‘Muhtasar Cinnet Risalesi’ kitabını, Mustafa Ay Cahit Zarifoğlu’nun ‘Karşı Çıkış’ metni üzerine yazılar kaleme alırken Mustafa Uçurum ‘Hayatı Yorumlayan Şiir’ üzerine deneme yazdı. Mehmet Eliusta Oğuz Atay’ın ‘Korkulu Ustalık’ kitabını yazarken, Ertuğrul Demir ‘Söylemek ve Sükut Üzerine’ tadında bir deneme kaleme aldı.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

      İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın